FCM-profil håber på klubskifte

Sylvester Igboun føler, at han har aftjent sin værnepligt i FC Midtjylland. Nu vil han gerne prøve noget nyt og noget større.



FC Midtjylland har i årenes løb hevet en del nigerianere ind fra højre, men det er langtfra dem alle sammen, der har slået igennem i Danmark. En der dog har gjort det meget pænt, er angriberen Sylvester Igboun.

For godt seks år siden skiftede nigerianeren til FC Midtjylland fra midtjydernes rugekasse-klub FC Ebedei, og som tiden er gået, er Igboun blevet en større og større del af FCM-holdet. I alt er det blevet til 60 kampe og 14 scoringer i ulveklæder for den 21-årige angriber.

Men her må det også gerne stoppe ifølge nigerianeren. Han håber nemlig på at blive skudt af sted i løbet af sommerens transfervindue.

– Jeg ved ikke, om jeg forlader FCM. Transfervinduet er åbent, og alt kan ske. Min agent har fortalt mig, at flere klubber har henvendt sig, og i vores seneste kamp var scouts fra to klubber på plads for at følge mig, siger Sylvester Igboun til allnigeriasoccer.com og tilføjer, at han håber, at en ny klub vil ofre penge på ham.

– Jeg håber, at der dukker noget op. Jeg synes, jeg har gjort tilstrækkeligt til at spille for et større hold end dette.

Angiveligt skulle der være interesse for Sylvester Igboun fra klubber i Tyskland, Frankrig og Belgien. Angriberens konktrakt med FC Midtjylland løber endnu et år.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?