FCM-profil håber på klubskifte

Sylvester Igboun føler, at han har aftjent sin værnepligt i FC Midtjylland. Nu vil han gerne prøve noget nyt og noget større.



FC Midtjylland har i årenes løb hevet en del nigerianere ind fra højre, men det er langtfra dem alle sammen, der har slået igennem i Danmark. En der dog har gjort det meget pænt, er angriberen Sylvester Igboun.

For godt seks år siden skiftede nigerianeren til FC Midtjylland fra midtjydernes rugekasse-klub FC Ebedei, og som tiden er gået, er Igboun blevet en større og større del af FCM-holdet. I alt er det blevet til 60 kampe og 14 scoringer i ulveklæder for den 21-årige angriber.

Men her må det også gerne stoppe ifølge nigerianeren. Han håber nemlig på at blive skudt af sted i løbet af sommerens transfervindue.

– Jeg ved ikke, om jeg forlader FCM. Transfervinduet er åbent, og alt kan ske. Min agent har fortalt mig, at flere klubber har henvendt sig, og i vores seneste kamp var scouts fra to klubber på plads for at følge mig, siger Sylvester Igboun til allnigeriasoccer.com og tilføjer, at han håber, at en ny klub vil ofre penge på ham.

– Jeg håber, at der dukker noget op. Jeg synes, jeg har gjort tilstrækkeligt til at spille for et større hold end dette.

Angiveligt skulle der være interesse for Sylvester Igboun fra klubber i Tyskland, Frankrig og Belgien. Angriberens konktrakt med FC Midtjylland løber endnu et år.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Rundens hold i Superligaen – 30. runde