FCM-profil håber på klubskifte

Sylvester Igboun føler, at han har aftjent sin værnepligt i FC Midtjylland. Nu vil han gerne prøve noget nyt og noget større.



FC Midtjylland har i årenes løb hevet en del nigerianere ind fra højre, men det er langtfra dem alle sammen, der har slået igennem i Danmark. En der dog har gjort det meget pænt, er angriberen Sylvester Igboun.

For godt seks år siden skiftede nigerianeren til FC Midtjylland fra midtjydernes rugekasse-klub FC Ebedei, og som tiden er gået, er Igboun blevet en større og større del af FCM-holdet. I alt er det blevet til 60 kampe og 14 scoringer i ulveklæder for den 21-årige angriber.

Men her må det også gerne stoppe ifølge nigerianeren. Han håber nemlig på at blive skudt af sted i løbet af sommerens transfervindue.

– Jeg ved ikke, om jeg forlader FCM. Transfervinduet er åbent, og alt kan ske. Min agent har fortalt mig, at flere klubber har henvendt sig, og i vores seneste kamp var scouts fra to klubber på plads for at følge mig, siger Sylvester Igboun til allnigeriasoccer.com og tilføjer, at han håber, at en ny klub vil ofre penge på ham.

– Jeg håber, at der dukker noget op. Jeg synes, jeg har gjort tilstrækkeligt til at spille for et større hold end dette.

Angiveligt skulle der være interesse for Sylvester Igboun fra klubber i Tyskland, Frankrig og Belgien. Angriberens konktrakt med FC Midtjylland løber endnu et år.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland er ude

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

John Stones tager sydpå



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tottenham-flop i stor transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener