FCM-profil håber på klubskifte

Sylvester Igboun føler, at han har aftjent sin værnepligt i FC Midtjylland. Nu vil han gerne prøve noget nyt og noget større.



FC Midtjylland har i årenes løb hevet en del nigerianere ind fra højre, men det er langtfra dem alle sammen, der har slået igennem i Danmark. En der dog har gjort det meget pænt, er angriberen Sylvester Igboun.

For godt seks år siden skiftede nigerianeren til FC Midtjylland fra midtjydernes rugekasse-klub FC Ebedei, og som tiden er gået, er Igboun blevet en større og større del af FCM-holdet. I alt er det blevet til 60 kampe og 14 scoringer i ulveklæder for den 21-årige angriber.

Men her må det også gerne stoppe ifølge nigerianeren. Han håber nemlig på at blive skudt af sted i løbet af sommerens transfervindue.

– Jeg ved ikke, om jeg forlader FCM. Transfervinduet er åbent, og alt kan ske. Min agent har fortalt mig, at flere klubber har henvendt sig, og i vores seneste kamp var scouts fra to klubber på plads for at følge mig, siger Sylvester Igboun til allnigeriasoccer.com og tilføjer, at han håber, at en ny klub vil ofre penge på ham.

– Jeg håber, at der dukker noget op. Jeg synes, jeg har gjort tilstrækkeligt til at spille for et større hold end dette.

Angiveligt skulle der være interesse for Sylvester Igboun fra klubber i Tyskland, Frankrig og Belgien. Angriberens konktrakt med FC Midtjylland løber endnu et år.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FCK kørte Silkeborg over

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler