Av! Osorio misser vigtige VM-kampe med skade

Efter nogle drøje uger med skader lysner det så småt for FC Midtjylland, som dog har et alvorligt spørgsmål hængende over hovedet efter en ny skade i sidste uges Europa League-kamp.



Det kan ikke have været nogen specielt sjov øvelse at sætte holdet og vælge startopstilling og bænk for Thomas Thomasberg de seneste uger.

Profil efter profil er røget ud med skader ud over dem, der har været væk i månedsvis, og spilleres comebacks er blevet udsat på grund af langsommelig genoptræning og skader, der har været mere genstridige end forventet.

Nu har FC Midtjylland to uger til at omgruppere og få folk klar igen, og noget tyder på, det vil lykkes til næste runde, hvor FCM møder Silkeborg IF mandag 25. november.

Mandag lagde Aral Simsir en opdatering ud på sin Instagram-profil fra en træning mandag med teksten 'Back soon'.

Det er der så to uger til, Simsir kan være i kamp, da han i denne omgang ikke er med i Tyrkiets U/21-landsholdstrup, men der er forventningen ifølge Tipsbladets oplysninger også, at Simsir er klar til at spille for FC Midtjylland igen.

Og det ser også ud til, at Franculino bliver klar, hvis ellers hans træning de næste ti dage går godt.

283464

Foto: Alamy

Som Tipsbladet rapporterede for et par uger siden ved Franculinos skade, var tidsplanen et comeback efter landsholdspausen, og det ser lige nu ud til at holde stik.

FC Midtjylland bød i kampen mod Viborg Paulinho tilbage i seks minutters indhop.

Emiliano Martínez vil desuden være tilbage fra karantæne mod Silkeborg.

Til gengæld er Darío Osorio indtil videre ukampdygtig efter en skade, han fik i FC Midtjyllands nederlag til FCSB i sidste uge, hvor den unge chilener udgik ti minutter før tid og tog sig til baglåret.

Tirsdag morgen chilensk tid (tirsdag eftermiddag i Danmark) bekræfter det chilenske forbund, at Darío Osorio misser landskampene mod Peru og Venezuela, hvor Chile har desperat brug for point efter en rædsom start på VM-kvalifikationen.

– De [Osorio og to holdkammerater] har alle skader, der ville have begrænset deres deltagelse i træning og kamp, lyder det i en skriftlig meddelelse fra det chilenske fodboldforbund.

Cho Gue-sung og Edward Chilufya er sandsynligvis ude til den anden side af nytår, mens Marrony træner med holdet men ikke har spillet i over et år efter en alvorlig knæskade.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point