Det kan ikke have været nogen specielt sjov øvelse at sætte holdet og vælge startopstilling og bænk for Thomas Thomasberg de seneste uger.
Profil efter profil er røget ud med skader ud over dem, der har været væk i månedsvis, og spilleres comebacks er blevet udsat på grund af langsommelig genoptræning og skader, der har været mere genstridige end forventet.
Nu har FC Midtjylland to uger til at omgruppere og få folk klar igen, og noget tyder på, det vil lykkes til næste runde, hvor FCM møder Silkeborg IF mandag 25. november.
Mandag lagde Aral Simsir en opdatering ud på sin Instagram-profil fra en træning mandag med teksten 'Back soon'.
Det er der så to uger til, Simsir kan være i kamp, da han i denne omgang ikke er med i Tyrkiets U/21-landsholdstrup, men der er forventningen ifølge Tipsbladets oplysninger også, at Simsir er klar til at spille for FC Midtjylland igen.
Og det ser også ud til, at Franculino bliver klar, hvis ellers hans træning de næste ti dage går godt.

Som Tipsbladet rapporterede for et par uger siden ved Franculinos skade, var tidsplanen et comeback efter landsholdspausen, og det ser lige nu ud til at holde stik.
FC Midtjylland bød i kampen mod Viborg Paulinho tilbage i seks minutters indhop.
Emiliano Martínez vil desuden være tilbage fra karantæne mod Silkeborg.
Til gengæld er Darío Osorio indtil videre ukampdygtig efter en skade, han fik i FC Midtjyllands nederlag til FCSB i sidste uge, hvor den unge chilener udgik ti minutter før tid og tog sig til baglåret.
Tirsdag morgen chilensk tid (tirsdag eftermiddag i Danmark) bekræfter det chilenske forbund, at Darío Osorio misser landskampene mod Peru og Venezuela, hvor Chile har desperat brug for point efter en rædsom start på VM-kvalifikationen.
– De [Osorio og to holdkammerater] har alle skader, der ville have begrænset deres deltagelse i træning og kamp, lyder det i en skriftlig meddelelse fra det chilenske fodboldforbund.
Cho Gue-sung og Edward Chilufya er sandsynligvis ude til den anden side af nytår, mens Marrony træner med holdet men ikke har spillet i over et år efter en alvorlig knæskade.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT