Av! Osorio misser vigtige VM-kampe med skade

Efter nogle drøje uger med skader lysner det så småt for FC Midtjylland, som dog har et alvorligt spørgsmål hængende over hovedet efter en ny skade i sidste uges Europa League-kamp.



Det kan ikke have været nogen specielt sjov øvelse at sætte holdet og vælge startopstilling og bænk for Thomas Thomasberg de seneste uger.

Profil efter profil er røget ud med skader ud over dem, der har været væk i månedsvis, og spilleres comebacks er blevet udsat på grund af langsommelig genoptræning og skader, der har været mere genstridige end forventet.

Nu har FC Midtjylland to uger til at omgruppere og få folk klar igen, og noget tyder på, det vil lykkes til næste runde, hvor FCM møder Silkeborg IF mandag 25. november.

Mandag lagde Aral Simsir en opdatering ud på sin Instagram-profil fra en træning mandag med teksten 'Back soon'.

Det er der så to uger til, Simsir kan være i kamp, da han i denne omgang ikke er med i Tyrkiets U/21-landsholdstrup, men der er forventningen ifølge Tipsbladets oplysninger også, at Simsir er klar til at spille for FC Midtjylland igen.

Og det ser også ud til, at Franculino bliver klar, hvis ellers hans træning de næste ti dage går godt.

283464

Foto: Alamy

Som Tipsbladet rapporterede for et par uger siden ved Franculinos skade, var tidsplanen et comeback efter landsholdspausen, og det ser lige nu ud til at holde stik.

FC Midtjylland bød i kampen mod Viborg Paulinho tilbage i seks minutters indhop.

Emiliano Martínez vil desuden være tilbage fra karantæne mod Silkeborg.

Til gengæld er Darío Osorio indtil videre ukampdygtig efter en skade, han fik i FC Midtjyllands nederlag til FCSB i sidste uge, hvor den unge chilener udgik ti minutter før tid og tog sig til baglåret.

Tirsdag morgen chilensk tid (tirsdag eftermiddag i Danmark) bekræfter det chilenske forbund, at Darío Osorio misser landskampene mod Peru og Venezuela, hvor Chile har desperat brug for point efter en rædsom start på VM-kvalifikationen.

– De [Osorio og to holdkammerater] har alle skader, der ville have begrænset deres deltagelse i træning og kamp, lyder det i en skriftlig meddelelse fra det chilenske fodboldforbund.

Cho Gue-sung og Edward Chilufya er sandsynligvis ude til den anden side af nytår, mens Marrony træner med holdet men ikke har spillet i over et år efter en alvorlig knæskade.





Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?