Det kan ikke have været nogen specielt sjov øvelse at sætte holdet og vælge startopstilling og bænk for Thomas Thomasberg de seneste uger.
Profil efter profil er røget ud med skader ud over dem, der har været væk i månedsvis, og spilleres comebacks er blevet udsat på grund af langsommelig genoptræning og skader, der har været mere genstridige end forventet.
Nu har FC Midtjylland to uger til at omgruppere og få folk klar igen, og noget tyder på, det vil lykkes til næste runde, hvor FCM møder Silkeborg IF mandag 25. november.
Mandag lagde Aral Simsir en opdatering ud på sin Instagram-profil fra en træning mandag med teksten 'Back soon'.
Det er der så to uger til, Simsir kan være i kamp, da han i denne omgang ikke er med i Tyrkiets U/21-landsholdstrup, men der er forventningen ifølge Tipsbladets oplysninger også, at Simsir er klar til at spille for FC Midtjylland igen.
Og det ser også ud til, at Franculino bliver klar, hvis ellers hans træning de næste ti dage går godt.

Som Tipsbladet rapporterede for et par uger siden ved Franculinos skade, var tidsplanen et comeback efter landsholdspausen, og det ser lige nu ud til at holde stik.
FC Midtjylland bød i kampen mod Viborg Paulinho tilbage i seks minutters indhop.
Emiliano Martínez vil desuden være tilbage fra karantæne mod Silkeborg.
Til gengæld er Darío Osorio indtil videre ukampdygtig efter en skade, han fik i FC Midtjyllands nederlag til FCSB i sidste uge, hvor den unge chilener udgik ti minutter før tid og tog sig til baglåret.
Tirsdag morgen chilensk tid (tirsdag eftermiddag i Danmark) bekræfter det chilenske forbund, at Darío Osorio misser landskampene mod Peru og Venezuela, hvor Chile har desperat brug for point efter en rædsom start på VM-kvalifikationen.
– De [Osorio og to holdkammerater] har alle skader, der ville have begrænset deres deltagelse i træning og kamp, lyder det i en skriftlig meddelelse fra det chilenske fodboldforbund.
Cho Gue-sung og Edward Chilufya er sandsynligvis ude til den anden side af nytår, mens Marrony træner med holdet men ikke har spillet i over et år efter en alvorlig knæskade.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED