Stor bét før Brøndby-brag: Endnu en profil skadet

Skadesfrekvensen i FC Midtjylland er ikke opløftende for de danske mestre.



Klichéen lyder, at én ulykke sjældent kommer alene, og i dette tilfælde passer den meget godt på virkeligheden i FC Midtjylland.

For samtidig med, at Aral Simsir har sluttet sig til listen af skadede spillere i FC Midtjylland og også er ude af søndagens revanchekamp mod Brøndby IF, mangler endnu spiller.

Det er Franculino, den lovende forward fra Guinea-Bissau, der har været et vigtigt aktiv for FC Midtjylland i denne sæson, men som nu også er skadet.

Franculino var indhopper i sidste uges kamp mod Union Saint-Gilloise og i weekenden mod AGF, hvor han kom ind i 89. minut og scorede efter 15 sekunder.

Læs her om FC Midtjyllands vilde økonomi og strategiske udfordring af FC København

Men nu er han ude og måtte droppe ud af truppen til torsdagens pokalkamp i Brøndby, og noget tyder på, det fravær kommer til at vare et stykke tid.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Franculino i fare for at misse flere ugers fodbold med en overbelastningsskade, der sagtens kan betyde, at forwarden først bliver klar til træningsbanen igen i landsholdspausen mellem 11. og 21. november og være klar til de afsluttende kampe i Europa League og Superligaen i slutningen af november og i december, hvor FCM slutter 2024 med kampe mod Vejle og FC Porto.

281397

Foto: Alamy

Det er rigtig dårlig timing for FC Midtjylland, der nu har spillet tre kampe uden mål i åbent spil, og har en række skader, der begrænser cheftræner Thomas Thomasbergs muligheder på trods af, at FC Midtjylland aldrig har haft en bredere førsteholdstrup med flere stærke spillere.

Franculino begyndte også 2024 med en drilsk skade, der var begyndt at murre til AFCON-slutrunden i januar med Guinea-Bissau, og som så slog forwarden ud i et af et af de første træningspas på FCM's træningslejr i Portugal i de første dage i februar.

Læs Tipsbladets interview med Franculino om begyndelsen i FCM her

Forwarden har ti mål i 23 kampe i sæsonen, og skaden kommer heller ikke videre belejligt i tilfælde af, at han og FC Midtjylland gerne vil have en stor transfer til udlandet skruet sammen efter halvandet år med bred interesse fra toppen af europæisk fodbold for den 20-årige profil.

Viser skaden sig at have det forventede forløb, er det stærkt tvivlsomt, om Franculino rejser med Guinea-Bissaus landshold til AFCON-kvalifikationskampe mod Eswatini og Mozambique 15. og 19. november.

Franculino kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 på en fri transfer fra storklubben Benfica, hvor forwarden havde spillet på portugisernes U/23-hold, en aftale Benfica var ekstremt utilfreds med, at FCM landede foran topklubben, der er vant til at holde på de spillere, man selv vil.

FC Midtjylland tabte torsdag aften fortjent i pokalen til Brøndby IF (læs mere om det her) og har revanche mod sidste sæsons toer søndag klokken 14 i Herning i en vital Superliga-kamp.



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Italienske medier hylder ham

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”