Klichéen lyder, at én ulykke sjældent kommer alene, og i dette tilfælde passer den meget godt på virkeligheden i FC Midtjylland.
For samtidig med, at Aral Simsir har sluttet sig til listen af skadede spillere i FC Midtjylland og også er ude af søndagens revanchekamp mod Brøndby IF, mangler endnu spiller.
Det er Franculino, den lovende forward fra Guinea-Bissau, der har været et vigtigt aktiv for FC Midtjylland i denne sæson, men som nu også er skadet.
Franculino var indhopper i sidste uges kamp mod Union Saint-Gilloise og i weekenden mod AGF, hvor han kom ind i 89. minut og scorede efter 15 sekunder.
Læs her om FC Midtjyllands vilde økonomi og strategiske udfordring af FC København
Men nu er han ude og måtte droppe ud af truppen til torsdagens pokalkamp i Brøndby, og noget tyder på, det fravær kommer til at vare et stykke tid.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Franculino i fare for at misse flere ugers fodbold med en overbelastningsskade, der sagtens kan betyde, at forwarden først bliver klar til træningsbanen igen i landsholdspausen mellem 11. og 21. november og være klar til de afsluttende kampe i Europa League og Superligaen i slutningen af november og i december, hvor FCM slutter 2024 med kampe mod Vejle og FC Porto.

Det er rigtig dårlig timing for FC Midtjylland, der nu har spillet tre kampe uden mål i åbent spil, og har en række skader, der begrænser cheftræner Thomas Thomasbergs muligheder på trods af, at FC Midtjylland aldrig har haft en bredere førsteholdstrup med flere stærke spillere.
Franculino begyndte også 2024 med en drilsk skade, der var begyndt at murre til AFCON-slutrunden i januar med Guinea-Bissau, og som så slog forwarden ud i et af et af de første træningspas på FCM's træningslejr i Portugal i de første dage i februar.
Læs Tipsbladets interview med Franculino om begyndelsen i FCM her
Forwarden har ti mål i 23 kampe i sæsonen, og skaden kommer heller ikke videre belejligt i tilfælde af, at han og FC Midtjylland gerne vil have en stor transfer til udlandet skruet sammen efter halvandet år med bred interesse fra toppen af europæisk fodbold for den 20-årige profil.
Viser skaden sig at have det forventede forløb, er det stærkt tvivlsomt, om Franculino rejser med Guinea-Bissaus landshold til AFCON-kvalifikationskampe mod Eswatini og Mozambique 15. og 19. november.
Franculino kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 på en fri transfer fra storklubben Benfica, hvor forwarden havde spillet på portugisernes U/23-hold, en aftale Benfica var ekstremt utilfreds med, at FCM landede foran topklubben, der er vant til at holde på de spillere, man selv vil.
FC Midtjylland tabte torsdag aften fortjent i pokalen til Brøndby IF (læs mere om det her) og har revanche mod sidste sæsons toer søndag klokken 14 i Herning i en vital Superliga-kamp.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER