Stor bét før Brøndby-brag: Endnu en profil skadet

Skadesfrekvensen i FC Midtjylland er ikke opløftende for de danske mestre.



Klichéen lyder, at én ulykke sjældent kommer alene, og i dette tilfælde passer den meget godt på virkeligheden i FC Midtjylland.

For samtidig med, at Aral Simsir har sluttet sig til listen af skadede spillere i FC Midtjylland og også er ude af søndagens revanchekamp mod Brøndby IF, mangler endnu spiller.

Det er Franculino, den lovende forward fra Guinea-Bissau, der har været et vigtigt aktiv for FC Midtjylland i denne sæson, men som nu også er skadet.

Franculino var indhopper i sidste uges kamp mod Union Saint-Gilloise og i weekenden mod AGF, hvor han kom ind i 89. minut og scorede efter 15 sekunder.

Læs her om FC Midtjyllands vilde økonomi og strategiske udfordring af FC København

Men nu er han ude og måtte droppe ud af truppen til torsdagens pokalkamp i Brøndby, og noget tyder på, det fravær kommer til at vare et stykke tid.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Franculino i fare for at misse flere ugers fodbold med en overbelastningsskade, der sagtens kan betyde, at forwarden først bliver klar til træningsbanen igen i landsholdspausen mellem 11. og 21. november og være klar til de afsluttende kampe i Europa League og Superligaen i slutningen af november og i december, hvor FCM slutter 2024 med kampe mod Vejle og FC Porto.

281397

Foto: Alamy

Det er rigtig dårlig timing for FC Midtjylland, der nu har spillet tre kampe uden mål i åbent spil, og har en række skader, der begrænser cheftræner Thomas Thomasbergs muligheder på trods af, at FC Midtjylland aldrig har haft en bredere førsteholdstrup med flere stærke spillere.

Franculino begyndte også 2024 med en drilsk skade, der var begyndt at murre til AFCON-slutrunden i januar med Guinea-Bissau, og som så slog forwarden ud i et af et af de første træningspas på FCM's træningslejr i Portugal i de første dage i februar.

Læs Tipsbladets interview med Franculino om begyndelsen i FCM her

Forwarden har ti mål i 23 kampe i sæsonen, og skaden kommer heller ikke videre belejligt i tilfælde af, at han og FC Midtjylland gerne vil have en stor transfer til udlandet skruet sammen efter halvandet år med bred interesse fra toppen af europæisk fodbold for den 20-årige profil.

Viser skaden sig at have det forventede forløb, er det stærkt tvivlsomt, om Franculino rejser med Guinea-Bissaus landshold til AFCON-kvalifikationskampe mod Eswatini og Mozambique 15. og 19. november.

Franculino kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 på en fri transfer fra storklubben Benfica, hvor forwarden havde spillet på portugisernes U/23-hold, en aftale Benfica var ekstremt utilfreds med, at FCM landede foran topklubben, der er vant til at holde på de spillere, man selv vil.

FC Midtjylland tabte torsdag aften fortjent i pokalen til Brøndby IF (læs mere om det her) og har revanche mod sidste sæsons toer søndag klokken 14 i Herning i en vital Superliga-kamp.





Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Det var fuldstændig galimatias!

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Steve Cooper varsler store ændringer

Thomas Frank afviser at tale om det

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Voldsom Franculino-spådom

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

AaB-talent prøver sig af i Italien

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’