Klichéen lyder, at én ulykke sjældent kommer alene, og i dette tilfælde passer den meget godt på virkeligheden i FC Midtjylland.
For samtidig med, at Aral Simsir har sluttet sig til listen af skadede spillere i FC Midtjylland og også er ude af søndagens revanchekamp mod Brøndby IF, mangler endnu spiller.
Det er Franculino, den lovende forward fra Guinea-Bissau, der har været et vigtigt aktiv for FC Midtjylland i denne sæson, men som nu også er skadet.
Franculino var indhopper i sidste uges kamp mod Union Saint-Gilloise og i weekenden mod AGF, hvor han kom ind i 89. minut og scorede efter 15 sekunder.
Læs her om FC Midtjyllands vilde økonomi og strategiske udfordring af FC København
Men nu er han ude og måtte droppe ud af truppen til torsdagens pokalkamp i Brøndby, og noget tyder på, det fravær kommer til at vare et stykke tid.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Franculino i fare for at misse flere ugers fodbold med en overbelastningsskade, der sagtens kan betyde, at forwarden først bliver klar til træningsbanen igen i landsholdspausen mellem 11. og 21. november og være klar til de afsluttende kampe i Europa League og Superligaen i slutningen af november og i december, hvor FCM slutter 2024 med kampe mod Vejle og FC Porto.

Det er rigtig dårlig timing for FC Midtjylland, der nu har spillet tre kampe uden mål i åbent spil, og har en række skader, der begrænser cheftræner Thomas Thomasbergs muligheder på trods af, at FC Midtjylland aldrig har haft en bredere førsteholdstrup med flere stærke spillere.
Franculino begyndte også 2024 med en drilsk skade, der var begyndt at murre til AFCON-slutrunden i januar med Guinea-Bissau, og som så slog forwarden ud i et af et af de første træningspas på FCM's træningslejr i Portugal i de første dage i februar.
Læs Tipsbladets interview med Franculino om begyndelsen i FCM her
Forwarden har ti mål i 23 kampe i sæsonen, og skaden kommer heller ikke videre belejligt i tilfælde af, at han og FC Midtjylland gerne vil have en stor transfer til udlandet skruet sammen efter halvandet år med bred interesse fra toppen af europæisk fodbold for den 20-årige profil.
Viser skaden sig at have det forventede forløb, er det stærkt tvivlsomt, om Franculino rejser med Guinea-Bissaus landshold til AFCON-kvalifikationskampe mod Eswatini og Mozambique 15. og 19. november.
Franculino kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 på en fri transfer fra storklubben Benfica, hvor forwarden havde spillet på portugisernes U/23-hold, en aftale Benfica var ekstremt utilfreds med, at FCM landede foran topklubben, der er vant til at holde på de spillere, man selv vil.
FC Midtjylland tabte torsdag aften fortjent i pokalen til Brøndby IF (læs mere om det her) og har revanche mod sidste sæsons toer søndag klokken 14 i Herning i en vital Superliga-kamp.
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE