Klichéen lyder, at én ulykke sjældent kommer alene, og i dette tilfælde passer den meget godt på virkeligheden i FC Midtjylland.
For samtidig med, at Aral Simsir har sluttet sig til listen af skadede spillere i FC Midtjylland og også er ude af søndagens revanchekamp mod Brøndby IF, mangler endnu spiller.
Det er Franculino, den lovende forward fra Guinea-Bissau, der har været et vigtigt aktiv for FC Midtjylland i denne sæson, men som nu også er skadet.
Franculino var indhopper i sidste uges kamp mod Union Saint-Gilloise og i weekenden mod AGF, hvor han kom ind i 89. minut og scorede efter 15 sekunder.
Læs her om FC Midtjyllands vilde økonomi og strategiske udfordring af FC København
Men nu er han ude og måtte droppe ud af truppen til torsdagens pokalkamp i Brøndby, og noget tyder på, det fravær kommer til at vare et stykke tid.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Franculino i fare for at misse flere ugers fodbold med en overbelastningsskade, der sagtens kan betyde, at forwarden først bliver klar til træningsbanen igen i landsholdspausen mellem 11. og 21. november og være klar til de afsluttende kampe i Europa League og Superligaen i slutningen af november og i december, hvor FCM slutter 2024 med kampe mod Vejle og FC Porto.

Det er rigtig dårlig timing for FC Midtjylland, der nu har spillet tre kampe uden mål i åbent spil, og har en række skader, der begrænser cheftræner Thomas Thomasbergs muligheder på trods af, at FC Midtjylland aldrig har haft en bredere førsteholdstrup med flere stærke spillere.
Franculino begyndte også 2024 med en drilsk skade, der var begyndt at murre til AFCON-slutrunden i januar med Guinea-Bissau, og som så slog forwarden ud i et af et af de første træningspas på FCM's træningslejr i Portugal i de første dage i februar.
Læs Tipsbladets interview med Franculino om begyndelsen i FCM her
Forwarden har ti mål i 23 kampe i sæsonen, og skaden kommer heller ikke videre belejligt i tilfælde af, at han og FC Midtjylland gerne vil have en stor transfer til udlandet skruet sammen efter halvandet år med bred interesse fra toppen af europæisk fodbold for den 20-årige profil.
Viser skaden sig at have det forventede forløb, er det stærkt tvivlsomt, om Franculino rejser med Guinea-Bissaus landshold til AFCON-kvalifikationskampe mod Eswatini og Mozambique 15. og 19. november.
Franculino kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 på en fri transfer fra storklubben Benfica, hvor forwarden havde spillet på portugisernes U/23-hold, en aftale Benfica var ekstremt utilfreds med, at FCM landede foran topklubben, der er vant til at holde på de spillere, man selv vil.
FC Midtjylland tabte torsdag aften fortjent i pokalen til Brøndby IF (læs mere om det her) og har revanche mod sidste sæsons toer søndag klokken 14 i Herning i en vital Superliga-kamp.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
‘Det er dramatisk!’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Benhård Brian Riemer-melding
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT