Hvordan kan det være, at 19-årige Franculino Djú nu spiller fodbold for FC Midtjylland og i sine to første gældende seniorkampe har scoret fire mål?
Den unge forward, der er fra Guinea-Bissau og også har portugisisk statsborgerskab, har haft en vild uge med debutmål mod Vejle og så torsdag aftens hattrick mod Omonia Nicosia i en 5-1-sejr til FC Midtjylland.
Vejen til spilletid er indtil videre farbar, efter FC Midtjylland solgte Gustav Isaksen til Lazio for over 100 millioner kroner, og at FC Midtjylland i klubbens 24-årige historie såvel som de seneste år har givet mange unge spillere chancen er noget, angriberen og hans bagland bed mærke i, da FC Midtjylland bød sig til.
– Jeg vidste, at det er et stort hold, og at de er gode til at hjælpe og udvikle unge spillere. Derfor valgte jeg FC Midtjylland, siger Franculino Djú, der også blev spurgt, hvordan det var at falde til i Danmark.
– Jeg synes ikke, det er så svært. Jeg har brasilianske kolleger her, der hjælper mig med at falde til, siger Franculino Djú, der også forstår noget engelsk men ikke taler det så meget endnu.
– Alle har været rigtig gode til at hjælpe. Det har gjort det hele nemmere, siger Franculino Djú.
– Det var en god kamp, og jeg har lært meget af mine holdkammerater. Jeg håber, det bliver ved, og jeg vil fortsætte arbejdet og hjælpe holdet, sagde forwarden, mens en bekendt holdt en stor buket blomster og den kampbold, forwarden skulle have med hjem efter sit hattrick.
(Artiklen fortsætter under billedet)

At Franculino Djú endte i FC Midtjylland hænger også sammen med, at FC Midtjyllands vicesportschef Ove Pedersen i et par år har holdt særdeles grundigt øje med portugisisk fodbold, hvor Franculino spillede i Benficas ungdomsafdeling.
Midtjyderne var via Ove Pedersen hurtigt på pletten, da forwarden ved nytår havde seks måneder tilbage på kontrakten i Benfica, og til den portugisiske kæmpeklubs enorme fortrydelse lykkedes det altså Ove Pedersen og FC Midtjylland at overtale Franculino til et skifte til Danmark.
Udefra så det oplagt ud, at Franculino skulle spille for FCM's nye samarbejdsklub Mafra, der spiller i samme næstbedste række som Benficas reservehold, hvor Franculino ellers skulle have optrådt.
Men skiftet har efter Tipsbladets oplysninger vakt stor vrede i Benfica, der som Portugals største og mest magtfulde klub og kultur-institution ikke er vant til, at andre klubber tager de spillere, Benfica vil have eller holde på, og da slet ikke klubber af lagt mindre statur og status som FC Midtjylland.
Ergo ville et lejemål til Mafra give en masse ballade og omtale for angriberen i Portugal, hvilket næppe ville være en hjælp i tilvænningen til at spille seniorfodbold.
FC Midtjylland har også hentet 16-årige Alamara Djabi fra Benficas ungdomsafdeling, en spiller der er venner med Franculino og ligeledes ses som et stort talent.
FC Midtjyllands samarbejde med den portugisiske klub Mafra vækker stor opsigt – læs hele Tipsbladets artikel om multiklub-samarbejder og FC Midtjyllands nye setup i dagens fysiske udgave af Tipsbladet.
LIVE
LIVE: Esbjerg henter dansk angriber
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Hugo Ekitike misser VM
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER