Hattrick-helt forlod kæmpeklub: Sådan blev det FCM

FC Midtjylland har en ny teenagehelt i Franculino, der torsdag aften scorede hattrick mod Omonia Nicosia.



Hvordan kan det være, at 19-årige Franculino Djú nu spiller fodbold for FC Midtjylland og i sine to første gældende seniorkampe har scoret fire mål?

Den unge forward, der er fra Guinea-Bissau og også har portugisisk statsborgerskab, har haft en vild uge med debutmål mod Vejle og så torsdag aftens hattrick mod Omonia Nicosia i en 5-1-sejr til FC Midtjylland.

Vejen til spilletid er indtil videre farbar, efter FC Midtjylland solgte Gustav Isaksen til Lazio for over 100 millioner kroner, og at FC Midtjylland i klubbens 24-årige historie såvel som de seneste år har givet mange unge spillere chancen er noget, angriberen og hans bagland bed mærke i, da FC Midtjylland bød sig til.

– Jeg vidste, at det er et stort hold, og at de er gode til at hjælpe og udvikle unge spillere. Derfor valgte jeg FC Midtjylland, siger Franculino Djú, der også blev spurgt, hvordan det var at falde til i Danmark.

– Jeg synes ikke, det er så svært. Jeg har brasilianske kolleger her, der hjælper mig med at falde til, siger Franculino Djú, der også forstår noget engelsk men ikke taler det så meget endnu.

– Alle har været rigtig gode til at hjælpe. Det har gjort det hele nemmere, siger Franculino Djú.

– Det var en god kamp, og jeg har lært meget af mine holdkammerater. Jeg håber, det bliver ved, og jeg vil fortsætte arbejdet og hjælpe holdet, sagde forwarden, mens en bekendt holdt en stor buket blomster og den kampbold, forwarden skulle have med hjem efter sit hattrick.

(Artiklen fortsætter under billedet)

203572

At Franculino Djú endte i FC Midtjylland hænger også sammen med, at FC Midtjyllands vicesportschef Ove Pedersen i et par år har holdt særdeles grundigt øje med portugisisk fodbold, hvor Franculino spillede i Benficas ungdomsafdeling.

Midtjyderne var via Ove Pedersen hurtigt på pletten, da forwarden ved nytår havde seks måneder tilbage på kontrakten i Benfica, og til den portugisiske kæmpeklubs enorme fortrydelse lykkedes det altså Ove Pedersen og FC Midtjylland at overtale Franculino til et skifte til Danmark.

Udefra så det oplagt ud, at Franculino skulle spille for FCM's nye samarbejdsklub Mafra, der spiller i samme næstbedste række som Benficas reservehold, hvor Franculino ellers skulle have optrådt.

Men skiftet har efter Tipsbladets oplysninger vakt stor vrede i Benfica, der som Portugals største og mest magtfulde klub og kultur-institution ikke er vant til, at andre klubber tager de spillere, Benfica vil have eller holde på, og da slet ikke klubber af lagt mindre statur og status som FC Midtjylland.

Ergo ville et lejemål til Mafra give en masse ballade og omtale for angriberen i Portugal, hvilket næppe ville være en hjælp i tilvænningen til at spille seniorfodbold.

FC Midtjylland har også hentet 16-årige Alamara Djabi fra Benficas ungdomsafdeling, en spiller der er venner med Franculino og ligeledes ses som et stort talent.

FC Midtjyllands samarbejde med den portugisiske klub Mafra vækker stor opsigt – læs hele Tipsbladets artikel om multiklub-samarbejder og FC Midtjyllands nye setup i dagens fysiske udgave af Tipsbladet.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Storklub lurer på Jonas Wind

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Arbejder på angriber-exit

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Legender med dyster melding

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Den værste i 18 år – de overvejer det

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske