Tipsbladet i Herning
Kommunikationen med holdkammeraterne på banen fejler intet for 19-årige Franculino.
12 mål og afgørende berøringer i flere af de øvrige FCM-spilleres scoringer er det blevet til i den første halvsæson.
Oppe på pressepladserne side om side med scouts og andet godtfolk med arbejdsplads på fodboldens transfermarked er Franculino en af dem, der bliver bemærket.
For selvom der stadig er tale om en på mange måder helt fersk spiller i seniorfodbold, er det også tydeligt at se fodbold-uddannelsen fra Benfica, hvor man får indarbejdet evnen til at bolden til sig, med videre og hen til en holdkammerat i en fordelagtig position, for ikke at tale om alt det offensive arbejde uden bolden.
Men selvom de engelske fodboldfraser er ved at sidde der, er Franculino, født i den tidligere portugisiske koloni Guinea-Bissau og delvist opvokset i Lissabon, stadig mest tryg ved at tale portugisisk.
– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg er bare glad for at spille fodbold. Jeg er ved at vænne mig til klubben og landet, og har efterhånden været her længe. Mine holdkammerater har været gode til at få mig til at føle mig hjemme, så jeg synes, det går godt, siger Franculino til Tipsbladet.
Mål med FC Midtjylland
Rygterne om udenlandsk interesse kører allerede.
Med tanke på, at FC Midtjylland kommer til at kræve en rekordsum, ja sikkert noget der nærmer sig samme prislapper som på Ernest Nuamah (195 millioner kroner+30 i klausuler fra FCN til Lyon) og Roony Bardghji, virker det ikke spor realistisk, at der sker noget til januar.
Men til næste sommer og i 2025 kommer spillet givetvis til at køre, hvis Franculino igen fra februar og sæsonen ud matcher mål-frekvensen og det lovende spil.
Her og nu er det mere førstepladsen i Superligaen, der fylder.
Franculino og holdkammeraterne kom med en vild slutspurt i anden halvdel af efterårssæsonen på førstepladsen i vinterpausen, to point foran Brøndby IF og tre foran FC København.
FCK er nok stadig de flestes favorit – det er i hvert fald dem, Franculinos cheftræner Thomas Thomasberg og direktør Claus Steinlein peger på.
Men muligheden skal forfølges.
– Min drøm er at vokse som menneske og fodboldspiller her i FC Midtjylland. Og så vil jeg vil vinde titler med klubben. Det er vigtigt, siger Franculino.

– FC København har et godt hold. Og vi har også et godt hold. Så nu skal vi bare arbejde videre, det er det eneste, vi kan gøre.
FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har få minutter forinden stået samme sted og talt om, at der skal endog rigtig mange penge til, hvis han skal sælge nogen fra startopstillingen i januar.
Det er nærliggende at tænke på Franculino sammen med Aral Simsir og måske midtbanespilleren Emiliano Martínez som dem, der kunne indbringe de store summer.
De overvejelser er nok for tidlige for Franculino at gøre sig, men en del af fodboldhjertet befinder sig stadig tilbage på iberiske halvø.
– I Portugal er det Benfica, der er mit hold. Og så er jeg rigtig glad for FC Barcelona, siger Franculino adspurgt om favoritklubberne.
– Jeg koncenterer mig om at arbejde hårdt og at arbejde for tingene her i FC Midtjylland. Jeg arbejder hårdere og hårdere, og det handler først og først og fremmest om, hvad jeg kan udrette her, siger Franculino.
Franculino har i sin første halvsæson scoret et mål for hver 76 minutter, han har spillet.
Forwarden har kontrakt med FC Midtjylland indtil sommeren 2028 og fik debut på Guinea-Bissaus A-landshold i september.
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
Steve Cooper varsler store ændringer
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER