Tipsbladet i Herning
Kommunikationen med holdkammeraterne på banen fejler intet for 19-årige Franculino.
12 mål og afgørende berøringer i flere af de øvrige FCM-spilleres scoringer er det blevet til i den første halvsæson.
Oppe på pressepladserne side om side med scouts og andet godtfolk med arbejdsplads på fodboldens transfermarked er Franculino en af dem, der bliver bemærket.
For selvom der stadig er tale om en på mange måder helt fersk spiller i seniorfodbold, er det også tydeligt at se fodbold-uddannelsen fra Benfica, hvor man får indarbejdet evnen til at bolden til sig, med videre og hen til en holdkammerat i en fordelagtig position, for ikke at tale om alt det offensive arbejde uden bolden.
Men selvom de engelske fodboldfraser er ved at sidde der, er Franculino, født i den tidligere portugisiske koloni Guinea-Bissau og delvist opvokset i Lissabon, stadig mest tryg ved at tale portugisisk.
– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg er bare glad for at spille fodbold. Jeg er ved at vænne mig til klubben og landet, og har efterhånden været her længe. Mine holdkammerater har været gode til at få mig til at føle mig hjemme, så jeg synes, det går godt, siger Franculino til Tipsbladet.
Mål med FC Midtjylland
Rygterne om udenlandsk interesse kører allerede.
Med tanke på, at FC Midtjylland kommer til at kræve en rekordsum, ja sikkert noget der nærmer sig samme prislapper som på Ernest Nuamah (195 millioner kroner+30 i klausuler fra FCN til Lyon) og Roony Bardghji, virker det ikke spor realistisk, at der sker noget til januar.
Men til næste sommer og i 2025 kommer spillet givetvis til at køre, hvis Franculino igen fra februar og sæsonen ud matcher mål-frekvensen og det lovende spil.
Her og nu er det mere førstepladsen i Superligaen, der fylder.
Franculino og holdkammeraterne kom med en vild slutspurt i anden halvdel af efterårssæsonen på førstepladsen i vinterpausen, to point foran Brøndby IF og tre foran FC København.
FCK er nok stadig de flestes favorit – det er i hvert fald dem, Franculinos cheftræner Thomas Thomasberg og direktør Claus Steinlein peger på.
Men muligheden skal forfølges.
– Min drøm er at vokse som menneske og fodboldspiller her i FC Midtjylland. Og så vil jeg vil vinde titler med klubben. Det er vigtigt, siger Franculino.
– FC København har et godt hold. Og vi har også et godt hold. Så nu skal vi bare arbejde videre, det er det eneste, vi kan gøre.
FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har få minutter forinden stået samme sted og talt om, at der skal endog rigtig mange penge til, hvis han skal sælge nogen fra startopstillingen i januar.
Det er nærliggende at tænke på Franculino sammen med Aral Simsir og måske midtbanespilleren Emiliano Martínez som dem, der kunne indbringe de store summer.
De overvejelser er nok for tidlige for Franculino at gøre sig, men en del af fodboldhjertet befinder sig stadig tilbage på iberiske halvø.
– I Portugal er det Benfica, der er mit hold. Og så er jeg rigtig glad for FC Barcelona, siger Franculino adspurgt om favoritklubberne.
– Jeg koncenterer mig om at arbejde hårdt og at arbejde for tingene her i FC Midtjylland. Jeg arbejder hårdere og hårdere, og det handler først og først og fremmest om, hvad jeg kan udrette her, siger Franculino.
Franculino har i sin første halvsæson scoret et mål for hver 76 minutter, han har spillet.
Forwarden har kontrakt med FC Midtjylland indtil sommeren 2028 og fik debut på Guinea-Bissaus A-landshold i september.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

‘En dyr fejl’

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afvist af United

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

– Det virker bare lidt mærkeligt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Henter Emil Riis

FCK-retur droppet

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

De viser Brøndby og FCM i Europa

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Vil af med Sory Kaba

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FC København-handel er gået i hårdknude

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Giver grønt lys til stor transfer

Brøndby-duo skal væk

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame