Tipsbladet i Herning
Kommunikationen med holdkammeraterne på banen fejler intet for 19-årige Franculino.
12 mål og afgørende berøringer i flere af de øvrige FCM-spilleres scoringer er det blevet til i den første halvsæson.
Oppe på pressepladserne side om side med scouts og andet godtfolk med arbejdsplads på fodboldens transfermarked er Franculino en af dem, der bliver bemærket.
For selvom der stadig er tale om en på mange måder helt fersk spiller i seniorfodbold, er det også tydeligt at se fodbold-uddannelsen fra Benfica, hvor man får indarbejdet evnen til at bolden til sig, med videre og hen til en holdkammerat i en fordelagtig position, for ikke at tale om alt det offensive arbejde uden bolden.
Men selvom de engelske fodboldfraser er ved at sidde der, er Franculino, født i den tidligere portugisiske koloni Guinea-Bissau og delvist opvokset i Lissabon, stadig mest tryg ved at tale portugisisk.
– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg er bare glad for at spille fodbold. Jeg er ved at vænne mig til klubben og landet, og har efterhånden været her længe. Mine holdkammerater har været gode til at få mig til at føle mig hjemme, så jeg synes, det går godt, siger Franculino til Tipsbladet.
Mål med FC Midtjylland
Rygterne om udenlandsk interesse kører allerede.
Med tanke på, at FC Midtjylland kommer til at kræve en rekordsum, ja sikkert noget der nærmer sig samme prislapper som på Ernest Nuamah (195 millioner kroner+30 i klausuler fra FCN til Lyon) og Roony Bardghji, virker det ikke spor realistisk, at der sker noget til januar.
Men til næste sommer og i 2025 kommer spillet givetvis til at køre, hvis Franculino igen fra februar og sæsonen ud matcher mål-frekvensen og det lovende spil.
Her og nu er det mere førstepladsen i Superligaen, der fylder.
Franculino og holdkammeraterne kom med en vild slutspurt i anden halvdel af efterårssæsonen på førstepladsen i vinterpausen, to point foran Brøndby IF og tre foran FC København.
FCK er nok stadig de flestes favorit – det er i hvert fald dem, Franculinos cheftræner Thomas Thomasberg og direktør Claus Steinlein peger på.
Men muligheden skal forfølges.
– Min drøm er at vokse som menneske og fodboldspiller her i FC Midtjylland. Og så vil jeg vil vinde titler med klubben. Det er vigtigt, siger Franculino.

– FC København har et godt hold. Og vi har også et godt hold. Så nu skal vi bare arbejde videre, det er det eneste, vi kan gøre.
FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har få minutter forinden stået samme sted og talt om, at der skal endog rigtig mange penge til, hvis han skal sælge nogen fra startopstillingen i januar.
Det er nærliggende at tænke på Franculino sammen med Aral Simsir og måske midtbanespilleren Emiliano Martínez som dem, der kunne indbringe de store summer.
De overvejelser er nok for tidlige for Franculino at gøre sig, men en del af fodboldhjertet befinder sig stadig tilbage på iberiske halvø.
– I Portugal er det Benfica, der er mit hold. Og så er jeg rigtig glad for FC Barcelona, siger Franculino adspurgt om favoritklubberne.
– Jeg koncenterer mig om at arbejde hårdt og at arbejde for tingene her i FC Midtjylland. Jeg arbejder hårdere og hårdere, og det handler først og først og fremmest om, hvad jeg kan udrette her, siger Franculino.
Franculino har i sin første halvsæson scoret et mål for hver 76 minutter, han har spillet.
Forwarden har kontrakt med FC Midtjylland indtil sommeren 2028 og fik debut på Guinea-Bissaus A-landshold i september.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG