Ligaens teenage-målkonge: Vil vokse som menneske

INTERVIEW: FC Midtjyllands målfarlige teenage-forward Franculino taler om drømmene, FC Midtjylland og rivaliseringen med FC København.



Tipsbladet i Herning

Kommunikationen med holdkammeraterne på banen fejler intet for 19-årige Franculino.

12 mål og afgørende berøringer i flere af de øvrige FCM-spilleres scoringer er det blevet til i den første halvsæson.

Oppe på pressepladserne side om side med scouts og andet godtfolk med arbejdsplads på fodboldens transfermarked er Franculino en af dem, der bliver bemærket.

For selvom der stadig er tale om en på mange måder helt fersk spiller i seniorfodbold, er det også tydeligt at se fodbold-uddannelsen fra Benfica, hvor man får indarbejdet evnen til at bolden til sig, med videre og hen til en holdkammerat i en fordelagtig position, for ikke at tale om alt det offensive arbejde uden bolden.

Men selvom de engelske fodboldfraser er ved at sidde der, er Franculino, født i den tidligere portugisiske koloni Guinea-Bissau og delvist opvokset i Lissabon, stadig mest tryg ved at tale portugisisk.

– Jeg er rigtig glad for at være her. Jeg er bare glad for at spille fodbold. Jeg er ved at vænne mig til klubben og landet, og har efterhånden været her længe. Mine holdkammerater har været gode til at få mig til at føle mig hjemme, så jeg synes, det går godt, siger Franculino til Tipsbladet.

Mål med FC Midtjylland
Rygterne om udenlandsk interesse kører allerede.

Med tanke på, at FC Midtjylland kommer til at kræve en rekordsum, ja sikkert noget der nærmer sig samme prislapper som på Ernest Nuamah (195 millioner kroner+30 i klausuler fra FCN til Lyon) og Roony Bardghji, virker det ikke spor realistisk, at der sker noget til januar.

Men til næste sommer og i 2025 kommer spillet givetvis til at køre, hvis Franculino igen fra februar og sæsonen ud matcher mål-frekvensen og det lovende spil.

Her og nu er det mere førstepladsen i Superligaen, der fylder.

Franculino og holdkammeraterne kom med en vild slutspurt i anden halvdel af efterårssæsonen på førstepladsen i vinterpausen, to point foran Brøndby IF og tre foran FC København.

FCK er nok stadig de flestes favorit – det er i hvert fald dem, Franculinos cheftræner Thomas Thomasberg og direktør Claus Steinlein peger på.
Men muligheden skal forfølges.

– Min drøm er at vokse som menneske og fodboldspiller her i FC Midtjylland. Og så vil jeg vil vinde titler med klubben. Det er vigtigt, siger Franculino.

221598

– FC København har et godt hold. Og vi har også et godt hold. Så nu skal vi bare arbejde videre, det er det eneste, vi kan gøre.

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har få minutter forinden stået samme sted og talt om, at der skal endog rigtig mange penge til, hvis han skal sælge nogen fra startopstillingen i januar.

Det er nærliggende at tænke på Franculino sammen med Aral Simsir og måske midtbanespilleren Emiliano Martínez som dem, der kunne indbringe de store summer.

De overvejelser er nok for tidlige for Franculino at gøre sig, men en del af fodboldhjertet befinder sig stadig tilbage på iberiske halvø.

– I Portugal er det Benfica, der er mit hold. Og så er jeg rigtig glad for FC Barcelona, siger Franculino adspurgt om favoritklubberne.

– Jeg koncenterer mig om at arbejde hårdt og at arbejde for tingene her i FC Midtjylland. Jeg arbejder hårdere og hårdere, og det handler først og først og fremmest om, hvad jeg kan udrette her, siger Franculino.

Franculino har i sin første halvsæson scoret et mål for hver 76 minutter, han har spillet.

Forwarden har kontrakt med FC Midtjylland indtil sommeren 2028 og fik debut på Guinea-Bissaus A-landshold i september.





Ekspert: De rykker op i Superligaen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dem kan FCM trække i Europa League

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Han er tilgivet’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Stor overraskelse til FCM-træning

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Jeg hadede verden’

Liverpool – West Ham United

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel