Fodboldfans rundt omkring i Europa vågnede mandag morgen op til en nyhed, der kan komme til at få stor indflydelse på fodboldverdenen i de kommende år.
12 af de største europæiske storklubber er gået sammen om at etablere en ny, eksklusiv udbryderliga, som skal fungere udenom de kendte turneringer Champions League, Europa League og det nystartede Conference League.
I løbet af mandagen har det nye koncept mødt kritik fra mange fronter, og det gælder nu også fra spillersiden i den danske Superliga.
Anfører i FC Midtjylland, Erik Sviatchenko, er klar i sin udmelding. Han ønsker, at klubberne dropper projektet.
– Jeg håber, at det hele bliver aflyst.
– Det bliver en VIP-loge. Skulle man gå hen og vinde et mesterskab, hvor der er kvalifikation til Champions League, som der er i år, står man til at møde de næst- eller tredjebedste. Det er ærgerligt.
– Det er ikke det, vi spiller fodbold for. Vi skal have muligheden for at måle os med de bedste. Danmark er en udviklingsliga med mange unge spillere, og det er synd, hvis det bliver taget fra dem, fordi der er nogen, som skal tjene rigtig, rigtig mange penge, lyder det fra en skuffet Sviatchenko.
I den nuværende sæson deltog FCM netop i Champions League, da klubben var kvalificeret for første gang nogensinde.
En af goderne ved at deltage i den foreløbige europæiske kongeturnering er, at de mindre klubber kan måle sig med de bedste. Det frygter FCM-træner Brian Priske kan forsvinde, hvis de bedste klubber bryder ud.
– Fodbold er en teamsport og et fællesskab. Der er en masse unge spillere rundt omkring i de europæiske klubber, som drømmer om at spille på den store scene, og det vil gøre ondt, hvis det pludselig smuldrer.
– Det er forfærdeligt. Jeg håber, at klubberne vil komme til fornuft, siger Priske.
Erik Sviatchenko frygter dog, at der ikke er meget at stille op.
– Money talks, og det er svært at være en lille fisk i farvandet, men vi må prøve, om vi ikke kan sige et eller andet alle sammen, for det vil være ærgerligt for alle, siger han.
De europæiske storklubber har meddelt, at man vil sætte konceptet i gang i den kommende sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
LIVE: FCK smider sejren
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
