FCM-profiler ude før guldkampe: Her er status

Flere af FCM’s profiler sad ude af fredagens træning. Hvem når at blive klar til FCN-kampen og næste uge mod AGF?



IKAST (Tipsbladet): Der er såmænd rigeligt med gode spillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg og hans trænerkolleger, som sidste sæsons guldtræner vender den kommende startopstilling og planerne med.

Cho Gue-sung har været væk hele sæsonen og må siges at være særdeles tvivlsom også i forhold til begyndelsen af næste sæson, Marrony mangler stadig at spille efter den ekstremt lange skadespause, men ellers er situationen i det store billede bedre, end da FCM døjede med skadesproblemer i efteråret.

Lidt skyer er der dog trods alt på en ellers blå himmel, hvor FCM-spillerne trænede fredag middag.

I de seneste uger har Aral Simsir og Paulinho dog manglet med henholdsvis muskel- og knæproblemer.

Mikel Gogorza og Victor Bak har spillet i deres sted, men i et svært slutprogram med guldet på højkant ville det være mærkeligt, hvis ikke Thomas Thomasberg gerne ville have ham til rådighed.

Og det vil Thomasberg da også, men efter Aral Simsir senest blev skadet 25 minutter inde i FCK-kampen ugen efter et kort indhop mod AGF, tager man helst ikke for store chancer med kantspilleren.

Og Paulinho har haft problemer hele sæsonen og har kun spillet syv Superliga-kampe, så det skal gøres med omtanke, når de to skal tilbage.

– Paulo ligner en, der er ved at være klar, siger Thomas Thomasberg og peger over på den brasilianske back, der spiller fodtennis med Adam Buksa og flere af de sydamerikanske holdkammerater i slutningen af træningspasset.

Aral Simsir kommer ikke til at spille mod FC København. Foto: Alamy

– Aral har ikke været ude i dag, og han kommer ikke i spil til søndag, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

På træningsbanen fredag manglede også Dani Silva og Darío Osorio, hvor sidstnævnte slet ikke var der, mens Dani Silva var ude på græsset til noget selvtræning.

– Vi har en god forhåbning om, at de er klar søndag. Vi skulle spare lidt på dem, også i forhold til at vi er gået over på det her underlag, som er lidt anderledes. Så det er for at være påpasselig, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland har en udfordrende ‘returkamp’ foran sig i Herning søndag mod FC Nordsjælland, som FCM tabte 2-3 til i tirsdags.

Ousmane Diao fik rødt kort i den kamp og er dermed i karantæne, hvilket indlysende betyder en ny forsvarsformation på søndag, hvor Thomas Thomasberg fortæller, at Han-Beom Lee skal spille.

Hvad slutter FCM i Superligaen?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6

0 Votes

FCM er ét point efter FC København. Med en Brøndby-sejr fredag aften i Randers og et nyt FCM-nederlag søndag vil mestrene droppe ned på tredjepladsen med fire point i forspring til FCN.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Den første i næsten 40 år

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

OB straffer angriber

Færdig i FC Midtjylland?

Vejle får fredagstæv i Farum

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?