IKAST (Tipsbladet): Der er såmænd rigeligt med gode spillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg og hans trænerkolleger, som sidste sæsons guldtræner vender den kommende startopstilling og planerne med.
Cho Gue-sung har været væk hele sæsonen og må siges at være særdeles tvivlsom også i forhold til begyndelsen af næste sæson, Marrony mangler stadig at spille efter den ekstremt lange skadespause, men ellers er situationen i det store billede bedre, end da FCM døjede med skadesproblemer i efteråret.
Lidt skyer er der dog trods alt på en ellers blå himmel, hvor FCM-spillerne trænede fredag middag.
I de seneste uger har Aral Simsir og Paulinho dog manglet med henholdsvis muskel- og knæproblemer.
Mikel Gogorza og Victor Bak har spillet i deres sted, men i et svært slutprogram med guldet på højkant ville det være mærkeligt, hvis ikke Thomas Thomasberg gerne ville have ham til rådighed.
Og det vil Thomasberg da også, men efter Aral Simsir senest blev skadet 25 minutter inde i FCK-kampen ugen efter et kort indhop mod AGF, tager man helst ikke for store chancer med kantspilleren.
Og Paulinho har haft problemer hele sæsonen og har kun spillet syv Superliga-kampe, så det skal gøres med omtanke, når de to skal tilbage.
– Paulo ligner en, der er ved at være klar, siger Thomas Thomasberg og peger over på den brasilianske back, der spiller fodtennis med Adam Buksa og flere af de sydamerikanske holdkammerater i slutningen af træningspasset.

– Aral har ikke været ude i dag, og han kommer ikke i spil til søndag, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
På træningsbanen fredag manglede også Dani Silva og Darío Osorio, hvor sidstnævnte slet ikke var der, mens Dani Silva var ude på græsset til noget selvtræning.
– Vi har en god forhåbning om, at de er klar søndag. Vi skulle spare lidt på dem, også i forhold til at vi er gået over på det her underlag, som er lidt anderledes. Så det er for at være påpasselig, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har en udfordrende ‘returkamp’ foran sig i Herning søndag mod FC Nordsjælland, som FCM tabte 2-3 til i tirsdags.
Ousmane Diao fik rødt kort i den kamp og er dermed i karantæne, hvilket indlysende betyder en ny forsvarsformation på søndag, hvor Thomas Thomasberg fortæller, at Han-Beom Lee skal spille.
Hvad slutter FCM i Superligaen?
0 Votes
FCM er ét point efter FC København. Med en Brøndby-sejr fredag aften i Randers og et nyt FCM-nederlag søndag vil mestrene droppe ned på tredjepladsen med fire point i forspring til FCN.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Haiti – Skotland
OPTAKT