FCM-profiler ude før guldkampe: Her er status

Flere af FCM’s profiler sad ude af fredagens træning. Hvem når at blive klar til FCN-kampen og næste uge mod AGF?



IKAST (Tipsbladet): Der er såmænd rigeligt med gode spillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg og hans trænerkolleger, som sidste sæsons guldtræner vender den kommende startopstilling og planerne med.

Cho Gue-sung har været væk hele sæsonen og må siges at være særdeles tvivlsom også i forhold til begyndelsen af næste sæson, Marrony mangler stadig at spille efter den ekstremt lange skadespause, men ellers er situationen i det store billede bedre, end da FCM døjede med skadesproblemer i efteråret.

Lidt skyer er der dog trods alt på en ellers blå himmel, hvor FCM-spillerne trænede fredag middag.

I de seneste uger har Aral Simsir og Paulinho dog manglet med henholdsvis muskel- og knæproblemer.

Mikel Gogorza og Victor Bak har spillet i deres sted, men i et svært slutprogram med guldet på højkant ville det være mærkeligt, hvis ikke Thomas Thomasberg gerne ville have ham til rådighed.

Og det vil Thomasberg da også, men efter Aral Simsir senest blev skadet 25 minutter inde i FCK-kampen ugen efter et kort indhop mod AGF, tager man helst ikke for store chancer med kantspilleren.

Og Paulinho har haft problemer hele sæsonen og har kun spillet syv Superliga-kampe, så det skal gøres med omtanke, når de to skal tilbage.

– Paulo ligner en, der er ved at være klar, siger Thomas Thomasberg og peger over på den brasilianske back, der spiller fodtennis med Adam Buksa og flere af de sydamerikanske holdkammerater i slutningen af træningspasset.

Aral Simsir kommer ikke til at spille mod FC København. Foto: Alamy

– Aral har ikke været ude i dag, og han kommer ikke i spil til søndag, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

På træningsbanen fredag manglede også Dani Silva og Darío Osorio, hvor sidstnævnte slet ikke var der, mens Dani Silva var ude på græsset til noget selvtræning.

– Vi har en god forhåbning om, at de er klar søndag. Vi skulle spare lidt på dem, også i forhold til at vi er gået over på det her underlag, som er lidt anderledes. Så det er for at være påpasselig, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland har en udfordrende ‘returkamp’ foran sig i Herning søndag mod FC Nordsjælland, som FCM tabte 2-3 til i tirsdags.

Ousmane Diao fik rødt kort i den kamp og er dermed i karantæne, hvilket indlysende betyder en ny forsvarsformation på søndag, hvor Thomas Thomasberg fortæller, at Han-Beom Lee skal spille.

Hvad slutter FCM i Superligaen?

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5-6

0 Votes

FCM er ét point efter FC København. Med en Brøndby-sejr fredag aften i Randers og et nyt FCM-nederlag søndag vil mestrene droppe ned på tredjepladsen med fire point i forspring til FCN.





FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’




LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Stor ændring i AGF?

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!