IKAST (Tipsbladet): Der er såmænd rigeligt med gode spillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg og hans trænerkolleger, som sidste sæsons guldtræner vender den kommende startopstilling og planerne med.
Cho Gue-sung har været væk hele sæsonen og må siges at være særdeles tvivlsom også i forhold til begyndelsen af næste sæson, Marrony mangler stadig at spille efter den ekstremt lange skadespause, men ellers er situationen i det store billede bedre, end da FCM døjede med skadesproblemer i efteråret.
Lidt skyer er der dog trods alt på en ellers blå himmel, hvor FCM-spillerne trænede fredag middag.
I de seneste uger har Aral Simsir og Paulinho dog manglet med henholdsvis muskel- og knæproblemer.
Mikel Gogorza og Victor Bak har spillet i deres sted, men i et svært slutprogram med guldet på højkant ville det være mærkeligt, hvis ikke Thomas Thomasberg gerne ville have ham til rådighed.
Og det vil Thomasberg da også, men efter Aral Simsir senest blev skadet 25 minutter inde i FCK-kampen ugen efter et kort indhop mod AGF, tager man helst ikke for store chancer med kantspilleren.
Og Paulinho har haft problemer hele sæsonen og har kun spillet syv Superliga-kampe, så det skal gøres med omtanke, når de to skal tilbage.
– Paulo ligner en, der er ved at være klar, siger Thomas Thomasberg og peger over på den brasilianske back, der spiller fodtennis med Adam Buksa og flere af de sydamerikanske holdkammerater i slutningen af træningspasset.

– Aral har ikke været ude i dag, og han kommer ikke i spil til søndag, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
På træningsbanen fredag manglede også Dani Silva og Darío Osorio, hvor sidstnævnte slet ikke var der, mens Dani Silva var ude på græsset til noget selvtræning.
– Vi har en god forhåbning om, at de er klar søndag. Vi skulle spare lidt på dem, også i forhold til at vi er gået over på det her underlag, som er lidt anderledes. Så det er for at være påpasselig, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har en udfordrende ‘returkamp’ foran sig i Herning søndag mod FC Nordsjælland, som FCM tabte 2-3 til i tirsdags.
Ousmane Diao fik rødt kort i den kamp og er dermed i karantæne, hvilket indlysende betyder en ny forsvarsformation på søndag, hvor Thomas Thomasberg fortæller, at Han-Beom Lee skal spille.
Hvad slutter FCM i Superligaen?
0 Votes
FCM er ét point efter FC København. Med en Brøndby-sejr fredag aften i Randers og et nyt FCM-nederlag søndag vil mestrene droppe ned på tredjepladsen med fire point i forspring til FCN.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER