FC Midtjylland fik tirsdag aften et optimalt udgangspunkt i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde, der dog kunne have været endnu bedre.
På hjemmebane vandt de danske mestre 2-0 over Ferencvaros på mål af Adam Buksa og Franculino, mens Aral Simsir brændte et straffespark.
Returopgøret i Ungarn spilles næste tirsdag. Går FCM videre, så venter enten slovakiske Slovan Bratislava eller Apoel FC fra Cypern i den afgørende playoffrunde. De spiller første kamp onsdag.
Hjemmeholdets opstilling så umiddelbart ikke særlig offensiv ud, da midtbaneslideren Oliver Sørensen var valgt som Buksas makker i angrebet. Det gav til gengæld plads til både kreative Simir og Dario Osorio på kanterne.
Der var dog ikke meget offensivt spil at se fra FCM fra start i Herning. Ferencvaros havde markant bedre kontrol over bolden og havde flere tilløb til chancer.
Ud af det blå var det dog midtjyderne, der kom i front. Et aggressivt pres fra Osorio fik en forsvarsspiller til at smide bolden væk i opspillet, og den fik Buksa fat i.
Hans første afslutning ramte fødderne på den fremadstormende målmand, men FCM’s nye polske angriber fik også fat i returen, vendte rundt og sparkede bolden nemt i mål på FCM’s første chance i kampen.
Selv om de danske mestre fik spillet sig frem til flere chancer efterfølgende i første halvleg, var det stadig Ferencvaros, der var det bedste hold på banen. Flere gange måtte Elias Olafsson træde i karakter i FCM-målet.
Men i stedet for et Ferencvaros-mål fik FCM endnu en gang hjælp af udeholdet i overtiden af første halvleg. Et skud ramte en forsvarsspiller på armen, og dommeren pegede på pletten.
I fraværet af skadede Cho Gue-sung, FCM’s normale straffesparksskytte, trådte Simsir til. Han luntede frem til bolden uden at fjerne øjnene fra målmanden, men sparkede uden kraft direkte på den ungarske målmand, der nemt reddede bolden.
Det så langt bedre ud fra FC Midtjyllands side fra start i anden halvleg med mere spil på ungarernes banehalvdel.
Den gode start var lige ved at kulminere med et mål fra indskiftede Franculino, men stolpen stod i vejen for angriberens skud.
Med godt 20 minutter igen havde Franculino fået justeret sigtekornet. I en omstilling lagde Simsir elegant bolden i dybden til angriberen, der sikkert udplacerede målmanden.
FCM fortsatte med at trykke på og havde også chancer til mere, mens Ferencvaros også fortsat truede i den anden ende, men det blev ved de to mål til hjemmeholdet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Farzam: En gave for FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT