FCM tager 2-0-føring med sig i CL-kvalifikationen

Et brændt straffespark stoppede ikke FCM i at vinde 2-0 over Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



FC Midtjylland fik tirsdag aften et optimalt udgangspunkt i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde, der dog kunne have været endnu bedre.

På hjemmebane vandt de danske mestre 2-0 over Ferencvaros på mål af Adam Buksa og Franculino, mens Aral Simsir brændte et straffespark.

Returopgøret i Ungarn spilles næste tirsdag. Går FCM videre, så venter enten slovakiske Slovan Bratislava eller Apoel FC fra Cypern i den afgørende playoffrunde. De spiller første kamp onsdag.

Hjemmeholdets opstilling så umiddelbart ikke særlig offensiv ud, da midtbaneslideren Oliver Sørensen var valgt som Buksas makker i angrebet. Det gav til gengæld plads til både kreative Simir og Dario Osorio på kanterne.

Der var dog ikke meget offensivt spil at se fra FCM fra start i Herning. Ferencvaros havde markant bedre kontrol over bolden og havde flere tilløb til chancer.

Ud af det blå var det dog midtjyderne, der kom i front. Et aggressivt pres fra Osorio fik en forsvarsspiller til at smide bolden væk i opspillet, og den fik Buksa fat i.

Hans første afslutning ramte fødderne på den fremadstormende målmand, men FCM’s nye polske angriber fik også fat i returen, vendte rundt og sparkede bolden nemt i mål på FCM’s første chance i kampen.

Selv om de danske mestre fik spillet sig frem til flere chancer efterfølgende i første halvleg, var det stadig Ferencvaros, der var det bedste hold på banen. Flere gange måtte Elias Olafsson træde i karakter i FCM-målet.

Men i stedet for et Ferencvaros-mål fik FCM endnu en gang hjælp af udeholdet i overtiden af første halvleg. Et skud ramte en forsvarsspiller på armen, og dommeren pegede på pletten.

I fraværet af skadede Cho Gue-sung, FCM’s normale straffesparksskytte, trådte Simsir til. Han luntede frem til bolden uden at fjerne øjnene fra målmanden, men sparkede uden kraft direkte på den ungarske målmand, der nemt reddede bolden.

Det så langt bedre ud fra FC Midtjyllands side fra start i anden halvleg med mere spil på ungarernes banehalvdel.

Den gode start var lige ved at kulminere med et mål fra indskiftede Franculino, men stolpen stod i vejen for angriberens skud.

Med godt 20 minutter igen havde Franculino fået justeret sigtekornet. I en omstilling lagde Simsir elegant bolden i dybden til angriberen, der sikkert udplacerede målmanden.

FCM fortsatte med at trykke på og havde også chancer til mere, mens Ferencvaros også fortsat truede i den anden ende, men det blev ved de to mål til hjemmeholdet.

/ritzau/



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

– Et frygteligt scenarie

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Magisk aften for FC København-stjerne

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM