FCM tager 2-0-føring med sig i CL-kvalifikationen

Et brændt straffespark stoppede ikke FCM i at vinde 2-0 over Ferencvaros i Champions League-kvalifikationen.



FC Midtjylland fik tirsdag aften et optimalt udgangspunkt i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde, der dog kunne have været endnu bedre.

På hjemmebane vandt de danske mestre 2-0 over Ferencvaros på mål af Adam Buksa og Franculino, mens Aral Simsir brændte et straffespark.

Returopgøret i Ungarn spilles næste tirsdag. Går FCM videre, så venter enten slovakiske Slovan Bratislava eller Apoel FC fra Cypern i den afgørende playoffrunde. De spiller første kamp onsdag.

Hjemmeholdets opstilling så umiddelbart ikke særlig offensiv ud, da midtbaneslideren Oliver Sørensen var valgt som Buksas makker i angrebet. Det gav til gengæld plads til både kreative Simir og Dario Osorio på kanterne.

Der var dog ikke meget offensivt spil at se fra FCM fra start i Herning. Ferencvaros havde markant bedre kontrol over bolden og havde flere tilløb til chancer.

Ud af det blå var det dog midtjyderne, der kom i front. Et aggressivt pres fra Osorio fik en forsvarsspiller til at smide bolden væk i opspillet, og den fik Buksa fat i.

Hans første afslutning ramte fødderne på den fremadstormende målmand, men FCM’s nye polske angriber fik også fat i returen, vendte rundt og sparkede bolden nemt i mål på FCM’s første chance i kampen.

Selv om de danske mestre fik spillet sig frem til flere chancer efterfølgende i første halvleg, var det stadig Ferencvaros, der var det bedste hold på banen. Flere gange måtte Elias Olafsson træde i karakter i FCM-målet.

Men i stedet for et Ferencvaros-mål fik FCM endnu en gang hjælp af udeholdet i overtiden af første halvleg. Et skud ramte en forsvarsspiller på armen, og dommeren pegede på pletten.

I fraværet af skadede Cho Gue-sung, FCM’s normale straffesparksskytte, trådte Simsir til. Han luntede frem til bolden uden at fjerne øjnene fra målmanden, men sparkede uden kraft direkte på den ungarske målmand, der nemt reddede bolden.

Det så langt bedre ud fra FC Midtjyllands side fra start i anden halvleg med mere spil på ungarernes banehalvdel.

Den gode start var lige ved at kulminere med et mål fra indskiftede Franculino, men stolpen stod i vejen for angriberens skud.

Med godt 20 minutter igen havde Franculino fået justeret sigtekornet. I en omstilling lagde Simsir elegant bolden i dybden til angriberen, der sikkert udplacerede målmanden.

FCM fortsatte med at trykke på og havde også chancer til mere, mens Ferencvaros også fortsat truede i den anden ende, men det blev ved de to mål til hjemmeholdet.

/ritzau/



Wolfsburg-boss roser Eriksen

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Nu drømmer de stort i AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Spanske medier i ekstase

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat