FCM-rekordkøb på blokken? Skal overbevise chefen

Efter en lang og tålmodighedskrævende genoptræning er Marrony tilbage i fulde omdrejninger og skal nu overbevise om, at han skal have spilletid i FC Midtjylland i 2025.



IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.

Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.

Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.

Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.

– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.

– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.

– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.

– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.

Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.

Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.





I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Voldsomt skænderi i FC København

FC Midtjylland – Brøndby IF

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Vejle Boldklub – AGF

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København – Randers FC

Chokpris på Victor Froholdt



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Sønderjyske – OB

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

I chok: ‘Tragikomisk’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lamine Yamal med karrierens første

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation