FCM-rekordkøb på blokken? Skal overbevise chefen

Efter en lang og tålmodighedskrævende genoptræning er Marrony tilbage i fulde omdrejninger og skal nu overbevise om, at han skal have spilletid i FC Midtjylland i 2025.



IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.

Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.

Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.

Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.

– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.

– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.

– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.

– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.

Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.

Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.





Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Jonas Wind er i København

– Det har man nok aldrig set før

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret