IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.
Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.
Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.
Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.
– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.
– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.
Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.
– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.
– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.
Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.
Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
Her kan du se FC København mod Napoli
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS