IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.
Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.
Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.
Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.
– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.
– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.
Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.
– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.
– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.
Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.
Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW