IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.
Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.
Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.
Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.
– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.
– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.
Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.
– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.
– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.
Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.
Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Mexico kommer med markant melding om VM
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER