FCM-rekordkøb på blokken? Skal overbevise chefen

Efter en lang og tålmodighedskrævende genoptræning er Marrony tilbage i fulde omdrejninger og skal nu overbevise om, at han skal have spilletid i FC Midtjylland i 2025.



IKAST (Tipsbladet): Efter lang, lang tid med hårdt og ofte ensomt arbejde er Marrony nu der, hvor han igen kan byde sig til i kampen om spilletid i FC Midtjylland.

Han spillede en reserveholdskamp mod Esbjerg i midten af november, og nu kan brasilianeren træne fuldt med efter måneders arbejde på træningsbanen i efteråret.

Konkurrencen er alt andet end mild i FC Midtjylland, der har et væld af forwards og folk, der kan spille fremme, selv hvis vi kun ser på folkene bag Adam Buksa og Franculino, der har været førstevalg i sæsonen og igen ligner det fra februar, når Franculino ellers bliver sin muskelskade kvit.

Så selv om intet kan udviske glæden ved at se Marrony tilbage efter den meget alvorlige knæskade i en kamp mod OB i efteråret 2023, kan hverken cheftræner Thomas Thomasberg eller fodbolddirektør Peter Sand udstede garantier til brasilianeren her i begyndelsen af januar, hvor der er lagt op til, at FCM skal tynde ud i den offensive besætning i transfervinduet.

– I første omgang er det bare vigtigt at have ham tilbage på træningsbanen. Det er jo super-positivt. Og han bygger lag på, hvilket er det vigtigste. Vi fokuserer på fremskridtene og håber, han kan finde tilbage til sin fysiske form, siger Peter Sand.

– Marrony er en af dem, der skal vise sig frem, efter han ikke har kunnet spille kampe i over et år. Vi glæder os til at se ham, og der har været klare forbedringer for ham i træningen i løbet af efteråret. Men hvor det ender er svært at sige. For hver offensiv spiller, der kommer i spil, er der også en anden, der i den anden ende må stå over, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

Det virker umiddelbart mest oplagt, at FC Midtjylland sælger Ola Brynhildsen og siger farvel til de unge reservespillere Victor Lind og Frederik Heiselberg, men hvor dan det ender vil de to FCM-chefer ikke spå om endnu.

– Det vil jeg ikke spekulere i. Vi fokuserer på, at han tager de rigtige skridt. Og han er jo ude på træningsbanen, han træner med nu. Så det går i den rigtige vej. Det er jo det første skridt at komme til at indgå i spillertruppen, siger Peter Sand.

– Tiden må vise, hvad der sker, og vi har en måneds tid. Nogle kan også gå ud af døren senere. Der er også nogle regler omkring Europa, og hvem vi har registreret på vores spilleliste nu, som vi skal tage hensyn til. Sender vi seks af de spillere ud nu, er vi i bekneb for spillere, for vi kan ikke registrere nye spillere til de to Europa League-kampe i denne måned. Så der har vi et lidt større puslespil, siger Thomas Thomasberg om situationen, hvor Marrony ikke er registreret til at spille Europa League.

Marrony var FC Midtjyllands dyreste spiller nogensinde, da han blev købt til klubben i sommeren 2021. Hans indkøbspris er siden blevet overgået ved købene af Anders Dreyer, Emiliano Martínez og Darío Osorio.

Angriberen var i 2022/23-sæsonen udlejet til Fluminense, og han har kontraktudløb i FC Midtjylland 30. juni 2026.



Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Bo Henriksen fyret

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Sådan starter FCK mod Esbjerg

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FC København-profil ude med sygdom

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Storklub meldes interesseret

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Har I tabt sutten, Brøndby?

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist