FCM klar til første Champions League-deltagelse efter comebacksejr

FC Midtjylland kom tidligt bagud, men vendte returopgøret mod Slavia Prag og kvalificerede sig til CL.



FC Midtjylland er klar til gruppespillet i Champions League for første gang efter et stort drama på MCH Arena i Herning.

Det danske mesterhold vandt onsdag aften 4-1 over Slavia Prag og gik dermed videre med samme cifre efter en nulløsning i første opgør.

Et stærkt hovedstød af Sory Kaba og en dramatisk straffesparksscoring af Alexander Scholz sendte midtjyderne på sejrskurs, før to sene mål definitivt lukkede kampen.

Det så ellers svært ud for midtjyderne, som kom bagud tidligt i kampen mod et stærkt spillende mesterhold fra Tjekkiet, og først i anden halvleg ændrede tingene sig for alvor.

Dermed bliver FC Midtjylland det femte danske hold, som når frem til gruppespillet i Champions League. AaB, Brøndby, FC København og FC Nordsjælland har tidligere prøvet det.

Hvem modstanderne bliver, afgøres af en lodtrækning torsdag, men fast ligger det, at FC Midtjylland kan se frem til en trecifret millioncheck og masser af stjernestøv ved at deltage i Europas største klubturnering.

Det duftede da også af storhed på MCH Arena, allerede før kampen blev fløjtet i gang.

Det karakteristiske Champions League-logo prydede de tilskuertomme tribuner. Og kort før kampstart blev turneringens velkendte hymne overdøvet at et stort fyrværkeri uden for stadion.

Om det var de storslåede kulisser, som gjorde midtjyderne nervøse, er uvist, men i hvert fald gik det hurtigt galt i defensiven.

Kampen var ikke engang tre minutter gammel, da et hjørnespark førte til udeholdets føringsmål.

FCM-målmand Jesper Hansen kom ikke ordentligt ud til hjørnesparket, som lidt tilfældigt havnede hos Peter Olayinka, der i to omgange sparkede gæsterne i front.

Midtjyderne virkede en anelse rystede over den tidlige scoring, men ved at sætte tempoet i vejret kom de bedre med i kampen.

Der var optræk til et par chancer, og spidsangriberen Sory Kaba var tæt på at komme højest på et indlæg efter 13 minutter.

Helt farligt blev det dog ikke. Heller ikke på de hjørne- og frispark, som værterne kæmpede sig til. Slavia Prag-spillerne stod fast som en solid enhed, der var svær at nedbryde og tog en føring med ind til pausen.

Nede 0-1 vidste FC Midtjylland, at der skulle to scoringer til for at skabe avancement. Alligevel var det gæsterne, som fik de første chancer i anden halvleg.

Først sparkede Jan Boril tæt forbi mål, og kort efter blev Jesper Hansen testet af et hårdt skud fra Lukas Masopust.

Pione Sisto havde fået chancen fra start for første gang i en europæisk kamp siden hjemkomsten fra Celta Vigo.

Men offensivspilleren gjorde ikke det store væsen af sig og blev pillet ud efter 58 minutter som en del af en dobbeltudskiftning.

Ind kom Bozhidar Kraev og Anders Dreyer, men det var kollegaen Kaba, som kort efter var millimeter fra at udligne efter et hjørnespark.

I det 65. minut lykkedes det til gengæld for den 191 centimeter lange angriber.

Kaba sprang flot til vejrs på et indlæg og stangede bolden forbi Slavia-målmand Ondrej Kolar til 1-1.

Målet gav kortvarigt værterne stor energi, men Slavia Prag formåede at lægge en dæmper på begivenhederne ved at køre bolden rundt.

Med godt ti minutter igen ændrede det hele sig dog.

En klodset clearing landede på armen af Slavias Tomas Holes, og dommer Damir Skomina pegede på pletten.

Sory Kaba brændte fra 11-meterpletten, men den tidligere Champions League-finaledommer fløjtede for omspark efter en VAR-gennemgang til stor frustration for gæsterne.

Omsparket tog Alexander Scholz sig af, og forsvarsspillerens kølige spark sendte FCM i front.

Sejrscifrene endte endda med at blive stensikre, da først Frank Onyeka og siden Anders Dreyer lukkede og slukkede med to klassemål mod det satsende tjekkiske hold.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’