FC Midtjylland er klar til gruppespillet i Champions League for første gang efter et stort drama på MCH Arena i Herning.
Det danske mesterhold vandt onsdag aften 4-1 over Slavia Prag og gik dermed videre med samme cifre efter en nulløsning i første opgør.
Et stærkt hovedstød af Sory Kaba og en dramatisk straffesparksscoring af Alexander Scholz sendte midtjyderne på sejrskurs, før to sene mål definitivt lukkede kampen.
Det så ellers svært ud for midtjyderne, som kom bagud tidligt i kampen mod et stærkt spillende mesterhold fra Tjekkiet, og først i anden halvleg ændrede tingene sig for alvor.
Dermed bliver FC Midtjylland det femte danske hold, som når frem til gruppespillet i Champions League. AaB, Brøndby, FC København og FC Nordsjælland har tidligere prøvet det.
Hvem modstanderne bliver, afgøres af en lodtrækning torsdag, men fast ligger det, at FC Midtjylland kan se frem til en trecifret millioncheck og masser af stjernestøv ved at deltage i Europas største klubturnering.
Det duftede da også af storhed på MCH Arena, allerede før kampen blev fløjtet i gang.
Det karakteristiske Champions League-logo prydede de tilskuertomme tribuner. Og kort før kampstart blev turneringens velkendte hymne overdøvet at et stort fyrværkeri uden for stadion.
Om det var de storslåede kulisser, som gjorde midtjyderne nervøse, er uvist, men i hvert fald gik det hurtigt galt i defensiven.
Kampen var ikke engang tre minutter gammel, da et hjørnespark førte til udeholdets føringsmål.
FCM-målmand Jesper Hansen kom ikke ordentligt ud til hjørnesparket, som lidt tilfældigt havnede hos Peter Olayinka, der i to omgange sparkede gæsterne i front.
Midtjyderne virkede en anelse rystede over den tidlige scoring, men ved at sætte tempoet i vejret kom de bedre med i kampen.
Der var optræk til et par chancer, og spidsangriberen Sory Kaba var tæt på at komme højest på et indlæg efter 13 minutter.
Helt farligt blev det dog ikke. Heller ikke på de hjørne- og frispark, som værterne kæmpede sig til. Slavia Prag-spillerne stod fast som en solid enhed, der var svær at nedbryde og tog en føring med ind til pausen.
Nede 0-1 vidste FC Midtjylland, at der skulle to scoringer til for at skabe avancement. Alligevel var det gæsterne, som fik de første chancer i anden halvleg.
Først sparkede Jan Boril tæt forbi mål, og kort efter blev Jesper Hansen testet af et hårdt skud fra Lukas Masopust.
Pione Sisto havde fået chancen fra start for første gang i en europæisk kamp siden hjemkomsten fra Celta Vigo.
Men offensivspilleren gjorde ikke det store væsen af sig og blev pillet ud efter 58 minutter som en del af en dobbeltudskiftning.
Ind kom Bozhidar Kraev og Anders Dreyer, men det var kollegaen Kaba, som kort efter var millimeter fra at udligne efter et hjørnespark.
I det 65. minut lykkedes det til gengæld for den 191 centimeter lange angriber.
Kaba sprang flot til vejrs på et indlæg og stangede bolden forbi Slavia-målmand Ondrej Kolar til 1-1.
Målet gav kortvarigt værterne stor energi, men Slavia Prag formåede at lægge en dæmper på begivenhederne ved at køre bolden rundt.
Med godt ti minutter igen ændrede det hele sig dog.
En klodset clearing landede på armen af Slavias Tomas Holes, og dommer Damir Skomina pegede på pletten.
Sory Kaba brændte fra 11-meterpletten, men den tidligere Champions League-finaledommer fløjtede for omspark efter en VAR-gennemgang til stor frustration for gæsterne.
Omsparket tog Alexander Scholz sig af, og forsvarsspillerens kølige spark sendte FCM i front.
Sejrscifrene endte endda med at blive stensikre, da først Frank Onyeka og siden Anders Dreyer lukkede og slukkede med to klassemål mod det satsende tjekkiske hold.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
NYHEDER
