FC Midtjylland slipper for offensiv profil

FC Midtjylland slipper efter alt at dømme for en af VFF's største profiler, når de to klubber søndag mødes til et brag af et derby i Viborg.



VIBORG (Tipsbladet): Selv om temperaturerne er højere end normalt en uge inde i november måned, har Viborg FF lagt torsdagens træning på kunstgræsbanen umiddelbart foran klubhuset.

Græsbanerne på træningsanlægget er for bløde til at holde til et langt træningspas, så der spilles på hel bane med høj intensitet med cheftræner Jakob Poulsen på fløjten.

Anosike Ementa får en lufttur af to forsvarsspillere og et sjældent frispark, mens et af fokusområderne tydeligvis er at flytte bolden hurtigt videre fra mand til mand i boldbesiddelse med FC Midtjyllands intense presspil i baghovedet og søndagens gameplan.

Ved siden af træningsbanen løber den offensive midtbanespiller Serginho alene med en træner og i perioder en kameramand og laver mindre øvelser.

Fodboldstøvlerne er på, der er også en bold involveret, men ligesom i hele oktober er der ikke udsigt til, at Serginho skal spille i den kommende Superliga-kamp.

Da helbane-spillet er færdigspillet, taler Serginho med et par holdkammerater, men der er ikke noget, der tyder på, at han lige nu slutter sig til holdkammeraterne i de fælles øvelser.

282420

Foto: Alamy

For den unge portugisers knæ er tapet fuldstændig ind, og i Viborg-lejren er forventningen ikke, at den offensive profil efter snart seks uger uden holdtræning siden netop seneste FC Midtjylland-kamp bliver klar søndagens derby.

– Vi har været inde i en længere periode nu med to nederlag i 12 kampe. Så det er jo selvfølgelig positivt, og det har været to svære udekampe, hvor den ene var mod FCM, og den anden var i Nordsjælland. Så på den led har det jo været okay, og så er der selvfølgelig nogle ting, som vi forsøger at forbedre på spillet, siger Viborg-cheftræner Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Læs et stort interview med Serginho her

– Men det går fremad. Jeg synes, vi har haft et par sindssygt gode dage her de sidste to dage, hvor vi virkelig har fået flyttet noget.

FC Midtjylland vandt de to klubbers derby i slutningen af september i Herning med 3-1.

Midtjyderne spiller torsdag aften udekamp i Bukarest mod FCSB, det tidligere Steaua Bukarest.

FCM ligger etter i Superligaen, mens Viborg FF ikke er helt tilfreds med en ottendeplads og foreløbig 17 point i 14 kampe.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Tung returkamp i Bayern

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Hårdt angreb på DBU-boss

Storkamp af Patrick Dorgu

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby