VIBORG (Tipsbladet): Selv om temperaturerne er højere end normalt en uge inde i november måned, har Viborg FF lagt torsdagens træning på kunstgræsbanen umiddelbart foran klubhuset.
Græsbanerne på træningsanlægget er for bløde til at holde til et langt træningspas, så der spilles på hel bane med høj intensitet med cheftræner Jakob Poulsen på fløjten.
Anosike Ementa får en lufttur af to forsvarsspillere og et sjældent frispark, mens et af fokusområderne tydeligvis er at flytte bolden hurtigt videre fra mand til mand i boldbesiddelse med FC Midtjyllands intense presspil i baghovedet og søndagens gameplan.
Ved siden af træningsbanen løber den offensive midtbanespiller Serginho alene med en træner og i perioder en kameramand og laver mindre øvelser.
Fodboldstøvlerne er på, der er også en bold involveret, men ligesom i hele oktober er der ikke udsigt til, at Serginho skal spille i den kommende Superliga-kamp.
Da helbane-spillet er færdigspillet, taler Serginho med et par holdkammerater, men der er ikke noget, der tyder på, at han lige nu slutter sig til holdkammeraterne i de fælles øvelser.

For den unge portugisers knæ er tapet fuldstændig ind, og i Viborg-lejren er forventningen ikke, at den offensive profil efter snart seks uger uden holdtræning siden netop seneste FC Midtjylland-kamp bliver klar søndagens derby.
– Vi har været inde i en længere periode nu med to nederlag i 12 kampe. Så det er jo selvfølgelig positivt, og det har været to svære udekampe, hvor den ene var mod FCM, og den anden var i Nordsjælland. Så på den led har det jo været okay, og så er der selvfølgelig nogle ting, som vi forsøger at forbedre på spillet, siger Viborg-cheftræner Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Læs et stort interview med Serginho her
– Men det går fremad. Jeg synes, vi har haft et par sindssygt gode dage her de sidste to dage, hvor vi virkelig har fået flyttet noget.
FC Midtjylland vandt de to klubbers derby i slutningen af september i Herning med 3-1.
Midtjyderne spiller torsdag aften udekamp i Bukarest mod FCSB, det tidligere Steaua Bukarest.
FCM ligger etter i Superligaen, mens Viborg FF ikke er helt tilfreds med en ottendeplads og foreløbig 17 point i 14 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
LIVE: PSG vinder Champions League
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE