VIBORG (Tipsbladet): Selv om temperaturerne er højere end normalt en uge inde i november måned, har Viborg FF lagt torsdagens træning på kunstgræsbanen umiddelbart foran klubhuset.
Græsbanerne på træningsanlægget er for bløde til at holde til et langt træningspas, så der spilles på hel bane med høj intensitet med cheftræner Jakob Poulsen på fløjten.
Anosike Ementa får en lufttur af to forsvarsspillere og et sjældent frispark, mens et af fokusområderne tydeligvis er at flytte bolden hurtigt videre fra mand til mand i boldbesiddelse med FC Midtjyllands intense presspil i baghovedet og søndagens gameplan.
Ved siden af træningsbanen løber den offensive midtbanespiller Serginho alene med en træner og i perioder en kameramand og laver mindre øvelser.
Fodboldstøvlerne er på, der er også en bold involveret, men ligesom i hele oktober er der ikke udsigt til, at Serginho skal spille i den kommende Superliga-kamp.
Da helbane-spillet er færdigspillet, taler Serginho med et par holdkammerater, men der er ikke noget, der tyder på, at han lige nu slutter sig til holdkammeraterne i de fælles øvelser.

For den unge portugisers knæ er tapet fuldstændig ind, og i Viborg-lejren er forventningen ikke, at den offensive profil efter snart seks uger uden holdtræning siden netop seneste FC Midtjylland-kamp bliver klar søndagens derby.
– Vi har været inde i en længere periode nu med to nederlag i 12 kampe. Så det er jo selvfølgelig positivt, og det har været to svære udekampe, hvor den ene var mod FCM, og den anden var i Nordsjælland. Så på den led har det jo været okay, og så er der selvfølgelig nogle ting, som vi forsøger at forbedre på spillet, siger Viborg-cheftræner Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Læs et stort interview med Serginho her
– Men det går fremad. Jeg synes, vi har haft et par sindssygt gode dage her de sidste to dage, hvor vi virkelig har fået flyttet noget.
FC Midtjylland vandt de to klubbers derby i slutningen af september i Herning med 3-1.
Midtjyderne spiller torsdag aften udekamp i Bukarest mod FCSB, det tidligere Steaua Bukarest.
FCM ligger etter i Superligaen, mens Viborg FF ikke er helt tilfreds med en ottendeplads og foreløbig 17 point i 14 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
USA – Australien
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim