VIBORG OG HERNING (Tipsbladet): Selv da FC Midtjylland i weekendens topopgør var foran 2-1 dybt inde i 2. halvleg og kunne slå FC København teknisk knockout i guldkampén med en sejr, trak FCM's stemningsfans en af adskillige sange i kataloget frem om, hvor meget man hader Viborg FF.
I Viborg og omegn er FC Midtjylland-trøjer tilsvarende upopulære, og selv om rivaliseringen mellem Brøndby IF og FC København naturligvis fylder det hele i hovedstaden og mediebilledet, og man i Århus absolut ikke kan fordrage Brøndby IF og knuselsker et point i weekenden med flere mand ude med skader og tunge stænger efter en pokaltriumf, er rivaliseringen mellem FCM og VFF stærk.
Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel
SerginhoFodboldspiller i Viborg FF og for Kap Verdes landshold
Men selv om forholdet mellem de to klubber er anstrengt, især på banen og tribunerne, kan man godt være venner, især man som FC Midtjyllands Franculino og Viborg FF's Serginho har en fælles fortid i Portugal.

Franculino i tiden i Benfica.
– Jeg trænede lidt med Franculino i Benfica. Jeg tror ikke, jeg spillede kampe med ham, for han er en del yngre end mig. Men jeg har talt lidt med ham af og til. Vi hilser hinanden i vores stories på Instagram, og vi har også talt før og efter vores kampe mellem Viborg og FC Midtjylland, siger Serginho til Tipsbladet.
Viborg-spilleren og Franculino kom til Danmark med en måneds mellemrum i begyndelsen og slutningen af juli måned sidste år.
Franculino på en fri transfer fra Benfica, efter vicesportschef Ove Pedersen havde spottet ham, Serginho som profileret afløser for kæmpe-hittet Elias Achouri.
Den tre år ældre Serginho har prøvet en del mere som seniorspiller på Benfica U/23-hold, i Oliveirense og Estoril, hvor Serginho spillede nogle kampe i bedste række i Portugal.
Franculino derimod kom direkte fra Benficas U/19-hold og arbejder stadig på at lære engelsk, og han sætter pris på det, når han af og til kan hilse på Serginho og på andre portugisisktalende spillere i rækken.

Serginho (til højre) spillede en rigtig god kamp mod OB i fredags.
– Vi kender hinanden fra Benfica, selv om han spillede på de ældre hold end mig og var på U/23-holdet, mens jeg spillede U/17. Han er en god fyr. Jeg har også Diogo Goncalves fra FC København her i Danmark. Vi har mødtes, jeg har faktisk byttet mig til hans trøje, siger Franculino.
Serginho brillerede i seneste runde mod OB med en sublim assist til Ibrahim Saids føringsmål mod OB og viser stadig oftere, hvorfor trænerteamet og lederne i Viborg har meget stor tro på Serginhos fremtid som Superliga-profil.
Læs et stort portræt af Serginho her
Den tre år ældre Viborg-spiller har også fidus til den yngre, tidligere Benfica-holdkammerat i FC Midtjylland, så længe det ikke lige bliver foldet ud i de to rivalers indbyrdes Superliga-kampe.
– Det er rigtig fint at have nogen at tale lidt portugisisk med [som Serginho også har på Viborgs hold]. Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel. Jeg håber, han får en flot karriere og klarer sig enormt godt, bare ikke lige, når han spiller for FC Midtjylland og skal møde os, siger Serginho og ler højt.
Franculino kom søndag på måltavlen for første gang i 2024, efter hans opstart blev spoleret af en skade i halen på deltagelsen i AFCON i Elfenbenskysten med landsholdet fra Guinea-Bissau.
Læs et stort portræt af Franculino her.
Billeder: Alamy
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh