Superliga-rivaler er venner: Vi skriver på Insta

Deres klubber og fans er måske Superligaens største rivaler, men derfor kan man stadig godt være venner.



VIBORG OG HERNING (Tipsbladet): Selv da FC Midtjylland i weekendens topopgør var foran 2-1 dybt inde i 2. halvleg og kunne slå FC København teknisk knockout i guldkampén med en sejr, trak FCM's stemningsfans en af adskillige sange i kataloget frem om, hvor meget man hader Viborg FF.

I Viborg og omegn er FC Midtjylland-trøjer tilsvarende upopulære, og selv om rivaliseringen mellem Brøndby IF og FC København naturligvis fylder det hele i hovedstaden og mediebilledet, og man i Århus absolut ikke kan fordrage Brøndby IF og knuselsker et point i weekenden med flere mand ude med skader og tunge stænger efter en pokaltriumf, er rivaliseringen mellem FCM og VFF stærk.

Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel

Serginho
Fodboldspiller i Viborg FF og for Kap Verdes landshold

Men selv om forholdet mellem de to klubber er anstrengt, især på banen og tribunerne, kan man godt være venner, især man som FC Midtjyllands Franculino og Viborg FF's Serginho har en fælles fortid i Portugal.

243678

Franculino i tiden i Benfica.

– Jeg trænede lidt med Franculino i Benfica. Jeg tror ikke, jeg spillede kampe med ham, for han er en del yngre end mig. Men jeg har talt lidt med ham af og til. Vi hilser hinanden i vores stories på Instagram, og vi har også talt før og efter vores kampe mellem Viborg og FC Midtjylland, siger Serginho til Tipsbladet.

Viborg-spilleren og Franculino kom til Danmark med en måneds mellemrum i begyndelsen og slutningen af juli måned sidste år. 

Franculino på en fri transfer fra Benfica, efter vicesportschef Ove Pedersen havde spottet ham, Serginho som profileret afløser for kæmpe-hittet Elias Achouri.

Den tre år ældre Serginho har prøvet en del mere som seniorspiller på Benfica U/23-hold, i Oliveirense og Estoril, hvor Serginho spillede nogle kampe i bedste række i Portugal.

Franculino derimod kom direkte fra Benficas U/19-hold og arbejder stadig på at lære engelsk, og han sætter pris på det, når han af og til kan hilse på Serginho og på andre portugisisktalende spillere i rækken.

243678

Serginho (til højre) spillede en rigtig god kamp mod OB i fredags.

– Vi kender hinanden fra Benfica, selv om han spillede på de ældre hold end mig og var på U/23-holdet, mens jeg spillede U/17. Han er en god fyr. Jeg har også Diogo Goncalves fra FC København her i Danmark. Vi har mødtes, jeg har faktisk byttet mig til hans trøje, siger Franculino.

Serginho brillerede i seneste runde mod OB med en sublim assist til Ibrahim Saids føringsmål mod OB og viser stadig oftere, hvorfor trænerteamet og lederne i Viborg har meget stor tro på Serginhos fremtid som Superliga-profil.

Læs et stort portræt af Serginho her

Den tre år ældre Viborg-spiller har også fidus til den yngre, tidligere Benfica-holdkammerat i FC Midtjylland, så længe det ikke lige bliver foldet ud i de to rivalers indbyrdes Superliga-kampe.

– Det er rigtig fint at have nogen at tale lidt portugisisk med [som Serginho også har på Viborgs hold]. Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel. Jeg håber, han får en flot karriere og klarer sig enormt godt, bare ikke lige, når han spiller for FC Midtjylland og skal møde os, siger Serginho og ler højt.

Franculino kom søndag på måltavlen for første gang i 2024, efter hans opstart blev spoleret af en skade i halen på deltagelsen i AFCON i Elfenbenskysten med landsholdet fra Guinea-Bissau.

Læs et stort portræt af Franculino her.

Billeder: Alamy





Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Viaplay deler stor nyhed

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Rekordtransfer?

Storklub jagter FCK-emne

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle