VIBORG OG HERNING (Tipsbladet): Selv da FC Midtjylland i weekendens topopgør var foran 2-1 dybt inde i 2. halvleg og kunne slå FC København teknisk knockout i guldkampén med en sejr, trak FCM's stemningsfans en af adskillige sange i kataloget frem om, hvor meget man hader Viborg FF.
I Viborg og omegn er FC Midtjylland-trøjer tilsvarende upopulære, og selv om rivaliseringen mellem Brøndby IF og FC København naturligvis fylder det hele i hovedstaden og mediebilledet, og man i Århus absolut ikke kan fordrage Brøndby IF og knuselsker et point i weekenden med flere mand ude med skader og tunge stænger efter en pokaltriumf, er rivaliseringen mellem FCM og VFF stærk.
Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel
SerginhoFodboldspiller i Viborg FF og for Kap Verdes landshold
Men selv om forholdet mellem de to klubber er anstrengt, især på banen og tribunerne, kan man godt være venner, især man som FC Midtjyllands Franculino og Viborg FF's Serginho har en fælles fortid i Portugal.

Franculino i tiden i Benfica.
– Jeg trænede lidt med Franculino i Benfica. Jeg tror ikke, jeg spillede kampe med ham, for han er en del yngre end mig. Men jeg har talt lidt med ham af og til. Vi hilser hinanden i vores stories på Instagram, og vi har også talt før og efter vores kampe mellem Viborg og FC Midtjylland, siger Serginho til Tipsbladet.
Viborg-spilleren og Franculino kom til Danmark med en måneds mellemrum i begyndelsen og slutningen af juli måned sidste år.
Franculino på en fri transfer fra Benfica, efter vicesportschef Ove Pedersen havde spottet ham, Serginho som profileret afløser for kæmpe-hittet Elias Achouri.
Den tre år ældre Serginho har prøvet en del mere som seniorspiller på Benfica U/23-hold, i Oliveirense og Estoril, hvor Serginho spillede nogle kampe i bedste række i Portugal.
Franculino derimod kom direkte fra Benficas U/19-hold og arbejder stadig på at lære engelsk, og han sætter pris på det, når han af og til kan hilse på Serginho og på andre portugisisktalende spillere i rækken.

Serginho (til højre) spillede en rigtig god kamp mod OB i fredags.
– Vi kender hinanden fra Benfica, selv om han spillede på de ældre hold end mig og var på U/23-holdet, mens jeg spillede U/17. Han er en god fyr. Jeg har også Diogo Goncalves fra FC København her i Danmark. Vi har mødtes, jeg har faktisk byttet mig til hans trøje, siger Franculino.
Serginho brillerede i seneste runde mod OB med en sublim assist til Ibrahim Saids føringsmål mod OB og viser stadig oftere, hvorfor trænerteamet og lederne i Viborg har meget stor tro på Serginhos fremtid som Superliga-profil.
Læs et stort portræt af Serginho her
Den tre år ældre Viborg-spiller har også fidus til den yngre, tidligere Benfica-holdkammerat i FC Midtjylland, så længe det ikke lige bliver foldet ud i de to rivalers indbyrdes Superliga-kampe.
– Det er rigtig fint at have nogen at tale lidt portugisisk med [som Serginho også har på Viborgs hold]. Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel. Jeg håber, han får en flot karriere og klarer sig enormt godt, bare ikke lige, når han spiller for FC Midtjylland og skal møde os, siger Serginho og ler højt.
Franculino kom søndag på måltavlen for første gang i 2024, efter hans opstart blev spoleret af en skade i halen på deltagelsen i AFCON i Elfenbenskysten med landsholdet fra Guinea-Bissau.
Læs et stort portræt af Franculino her.
Billeder: Alamy
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TRANSFER