VIBORG OG HERNING (Tipsbladet): Selv da FC Midtjylland i weekendens topopgør var foran 2-1 dybt inde i 2. halvleg og kunne slå FC København teknisk knockout i guldkampén med en sejr, trak FCM's stemningsfans en af adskillige sange i kataloget frem om, hvor meget man hader Viborg FF.
I Viborg og omegn er FC Midtjylland-trøjer tilsvarende upopulære, og selv om rivaliseringen mellem Brøndby IF og FC København naturligvis fylder det hele i hovedstaden og mediebilledet, og man i Århus absolut ikke kan fordrage Brøndby IF og knuselsker et point i weekenden med flere mand ude med skader og tunge stænger efter en pokaltriumf, er rivaliseringen mellem FCM og VFF stærk.
Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel
SerginhoFodboldspiller i Viborg FF og for Kap Verdes landshold
Men selv om forholdet mellem de to klubber er anstrengt, især på banen og tribunerne, kan man godt være venner, især man som FC Midtjyllands Franculino og Viborg FF's Serginho har en fælles fortid i Portugal.

Franculino i tiden i Benfica.
– Jeg trænede lidt med Franculino i Benfica. Jeg tror ikke, jeg spillede kampe med ham, for han er en del yngre end mig. Men jeg har talt lidt med ham af og til. Vi hilser hinanden i vores stories på Instagram, og vi har også talt før og efter vores kampe mellem Viborg og FC Midtjylland, siger Serginho til Tipsbladet.
Viborg-spilleren og Franculino kom til Danmark med en måneds mellemrum i begyndelsen og slutningen af juli måned sidste år.
Franculino på en fri transfer fra Benfica, efter vicesportschef Ove Pedersen havde spottet ham, Serginho som profileret afløser for kæmpe-hittet Elias Achouri.
Den tre år ældre Serginho har prøvet en del mere som seniorspiller på Benfica U/23-hold, i Oliveirense og Estoril, hvor Serginho spillede nogle kampe i bedste række i Portugal.
Franculino derimod kom direkte fra Benficas U/19-hold og arbejder stadig på at lære engelsk, og han sætter pris på det, når han af og til kan hilse på Serginho og på andre portugisisktalende spillere i rækken.

Serginho (til højre) spillede en rigtig god kamp mod OB i fredags.
– Vi kender hinanden fra Benfica, selv om han spillede på de ældre hold end mig og var på U/23-holdet, mens jeg spillede U/17. Han er en god fyr. Jeg har også Diogo Goncalves fra FC København her i Danmark. Vi har mødtes, jeg har faktisk byttet mig til hans trøje, siger Franculino.
Serginho brillerede i seneste runde mod OB med en sublim assist til Ibrahim Saids føringsmål mod OB og viser stadig oftere, hvorfor trænerteamet og lederne i Viborg har meget stor tro på Serginhos fremtid som Superliga-profil.
Læs et stort portræt af Serginho her
Den tre år ældre Viborg-spiller har også fidus til den yngre, tidligere Benfica-holdkammerat i FC Midtjylland, så længe det ikke lige bliver foldet ud i de to rivalers indbyrdes Superliga-kampe.
– Det er rigtig fint at have nogen at tale lidt portugisisk med [som Serginho også har på Viborgs hold]. Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel. Jeg håber, han får en flot karriere og klarer sig enormt godt, bare ikke lige, når han spiller for FC Midtjylland og skal møde os, siger Serginho og ler højt.
Franculino kom søndag på måltavlen for første gang i 2024, efter hans opstart blev spoleret af en skade i halen på deltagelsen i AFCON i Elfenbenskysten med landsholdet fra Guinea-Bissau.
Læs et stort portræt af Franculino her.
Billeder: Alamy
LIVE
LIVE: Udeladt af kamptrup
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
Barcelona klager til UEFA
‘Jeg er rørt og glad’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Real Madrid med gave til Barcelona
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL