VIBORG OG HERNING (Tipsbladet): Selv da FC Midtjylland i weekendens topopgør var foran 2-1 dybt inde i 2. halvleg og kunne slå FC København teknisk knockout i guldkampén med en sejr, trak FCM's stemningsfans en af adskillige sange i kataloget frem om, hvor meget man hader Viborg FF.
I Viborg og omegn er FC Midtjylland-trøjer tilsvarende upopulære, og selv om rivaliseringen mellem Brøndby IF og FC København naturligvis fylder det hele i hovedstaden og mediebilledet, og man i Århus absolut ikke kan fordrage Brøndby IF og knuselsker et point i weekenden med flere mand ude med skader og tunge stænger efter en pokaltriumf, er rivaliseringen mellem FCM og VFF stærk.
Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel
SerginhoFodboldspiller i Viborg FF og for Kap Verdes landshold
Men selv om forholdet mellem de to klubber er anstrengt, især på banen og tribunerne, kan man godt være venner, især man som FC Midtjyllands Franculino og Viborg FF's Serginho har en fælles fortid i Portugal.

Franculino i tiden i Benfica.
– Jeg trænede lidt med Franculino i Benfica. Jeg tror ikke, jeg spillede kampe med ham, for han er en del yngre end mig. Men jeg har talt lidt med ham af og til. Vi hilser hinanden i vores stories på Instagram, og vi har også talt før og efter vores kampe mellem Viborg og FC Midtjylland, siger Serginho til Tipsbladet.
Viborg-spilleren og Franculino kom til Danmark med en måneds mellemrum i begyndelsen og slutningen af juli måned sidste år.
Franculino på en fri transfer fra Benfica, efter vicesportschef Ove Pedersen havde spottet ham, Serginho som profileret afløser for kæmpe-hittet Elias Achouri.
Den tre år ældre Serginho har prøvet en del mere som seniorspiller på Benfica U/23-hold, i Oliveirense og Estoril, hvor Serginho spillede nogle kampe i bedste række i Portugal.
Franculino derimod kom direkte fra Benficas U/19-hold og arbejder stadig på at lære engelsk, og han sætter pris på det, når han af og til kan hilse på Serginho og på andre portugisisktalende spillere i rækken.

Serginho (til højre) spillede en rigtig god kamp mod OB i fredags.
– Vi kender hinanden fra Benfica, selv om han spillede på de ældre hold end mig og var på U/23-holdet, mens jeg spillede U/17. Han er en god fyr. Jeg har også Diogo Goncalves fra FC København her i Danmark. Vi har mødtes, jeg har faktisk byttet mig til hans trøje, siger Franculino.
Serginho brillerede i seneste runde mod OB med en sublim assist til Ibrahim Saids føringsmål mod OB og viser stadig oftere, hvorfor trænerteamet og lederne i Viborg har meget stor tro på Serginhos fremtid som Superliga-profil.
Læs et stort portræt af Serginho her
Den tre år ældre Viborg-spiller har også fidus til den yngre, tidligere Benfica-holdkammerat i FC Midtjylland, så længe det ikke lige bliver foldet ud i de to rivalers indbyrdes Superliga-kampe.
– Det er rigtig fint at have nogen at tale lidt portugisisk med [som Serginho også har på Viborgs hold]. Franculino er dygtig, han er ung og lovende, og gør en forskel. Jeg håber, han får en flot karriere og klarer sig enormt godt, bare ikke lige, når han spiller for FC Midtjylland og skal møde os, siger Serginho og ler højt.
Franculino kom søndag på måltavlen for første gang i 2024, efter hans opstart blev spoleret af en skade i halen på deltagelsen i AFCON i Elfenbenskysten med landsholdet fra Guinea-Bissau.
Læs et stort portræt af Franculino her.
Billeder: Alamy
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER