HERNING (Tipsbladet): Med slutspillet i Superligaen følger også den udenlandske interesse i de dygtigste spillere, Superligaen har at byde på,og det kan man mærke til søndagens topkamp i Superligaen mellem FC Midtjylland og FC København.
Da FC Midtjylland senest spillede hjemme mod FC Nordsjælland, var blandt andre Rennes, Atalanta og Brighton på plads, sidstnævnte sandsynligvis for at holde et vågent øje med klubbens kommende spiller Ibrahim Osman.
Og denne søndag var der i den grad dækket op til de udenlandske gæster og klubbers repræsentanter på MCH Arena.
Fra Premier League var blandt andre West Ham og Crystal Palace til stede, og, hvis man læser mellem linjerne, også Chelsea.
Tyske klubber er også godt repræsenteret med Wolfsburg, Union Berlin, FC Köln, VfB Stuttgart og indtil flere klubber fra næstbedste række, der må have klubpræsidentens helt store pung med, hvis de skal have råd til startende spillere i FC København eller FC Midtjylland.
Også Marseille, AS Monaco og Ajax har øjne på stadion i Herning sammen med flere unavngivne klubber såvel som en stor portion agenter, ikke mindst med klienter på banen i søndagens topkamp.
Hos FC København er Elias Jelert et soleklart salgsemne, uanset at han lige i dag er begyndt på FC Københavns bænk, ligesom Elias Achouri, William Clem og selvfølgelig Roony Bardghji (på bænken) tiltrækker sig interesse.
Hos hjemmeholdet FC Midtjylland har Oliver Sørensen i et stykke tid været til observation i tyske klubber, dog uden at det skal være kommet videre end det, og midtjyderne har også en idé om, at man skal holde på de lovende unge folk Darío Osorio og Franculino, som i hvert fald rent sportsligt langt fra er stabile og flyvefærdige.
Også Cho Gue-sung bliver der taget noter på søndag – han var meget tæt på et skifte til Bundesligaen et halvt år før transferen til FC Midtjylland i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL