HERNING (Tipsbladet): Med slutspillet i Superligaen følger også den udenlandske interesse i de dygtigste spillere, Superligaen har at byde på,og det kan man mærke til søndagens topkamp i Superligaen mellem FC Midtjylland og FC København.
Da FC Midtjylland senest spillede hjemme mod FC Nordsjælland, var blandt andre Rennes, Atalanta og Brighton på plads, sidstnævnte sandsynligvis for at holde et vågent øje med klubbens kommende spiller Ibrahim Osman.
Og denne søndag var der i den grad dækket op til de udenlandske gæster og klubbers repræsentanter på MCH Arena.
Fra Premier League var blandt andre West Ham og Crystal Palace til stede, og, hvis man læser mellem linjerne, også Chelsea.
Tyske klubber er også godt repræsenteret med Wolfsburg, Union Berlin, FC Köln, VfB Stuttgart og indtil flere klubber fra næstbedste række, der må have klubpræsidentens helt store pung med, hvis de skal have råd til startende spillere i FC København eller FC Midtjylland.
Også Marseille, AS Monaco og Ajax har øjne på stadion i Herning sammen med flere unavngivne klubber såvel som en stor portion agenter, ikke mindst med klienter på banen i søndagens topkamp.
Hos FC København er Elias Jelert et soleklart salgsemne, uanset at han lige i dag er begyndt på FC Københavns bænk, ligesom Elias Achouri, William Clem og selvfølgelig Roony Bardghji (på bænken) tiltrækker sig interesse.
Hos hjemmeholdet FC Midtjylland har Oliver Sørensen i et stykke tid været til observation i tyske klubber, dog uden at det skal være kommet videre end det, og midtjyderne har også en idé om, at man skal holde på de lovende unge folk Darío Osorio og Franculino, som i hvert fald rent sportsligt langt fra er stabile og flyvefærdige.
Også Cho Gue-sung bliver der taget noter på søndag – han var meget tæt på et skifte til Bundesligaen et halvt år før transferen til FC Midtjylland i sommeren 2023.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT