Der var både solskin og faretruende mange mørke skyer, da Tipsbladet mandag var i Ikast for at lave interview med træner Thomas Thomasberg. Solskin var et fint symbol på starten i FCM, mens de mørke skyer passende fortalte om de problemer, klubben fra den jyske hede har haft på det seneste.
Som om det ikke var nok, var brandvæsnet også til stede i Ikast.
Årsagen var, at alarmen var gået i klubben, da en damper i kantinen havde sat gang i en sensor…
En slags falsk alarm, kan man sige, men spørgsmålet er naturligvis, om FC Midtjyllands dårlige form på banen også er falsk alarm, eller om det er noget, der giver panderynker hos træner Thomas Thomasberg.
Sagen er nemlig den, at klubben inden det vitale opgør mod Legia på udebane kommer til opgøret med nederlag i tre af de seneste fire Superliga-kampe og altså også med vished om, at man skal vinde ude mod det polske mandskab, hvis det skal blive til et Conference League-gruppespil efter 3-3 i første opgør i Herning.
Men trods problemerne på banen er træner Thomas Thomasberg fast i troen på, at truppen er stærk nok til at bære et europæisk gruppespil og udfordringerne i Superligaen.
– Det synes jeg den er, og så er vi jo stadig ikke færdige. Så lad os se hvor vi ender fredag (transferdeadline red.). Og vi håber stadig på, at der kommer mange dobbeltkampe (to kampe på en uge red.) i forhold til det.
Mangler du noget på holdet til på fredag?
– De første, jeg vil sige det til, er jo Svend (Graversen red.) og Claus (Steinlein red.). Men selvfølgelig er det noget, som vi har vendt, og jeg tror også, at du har hørt dem begge to sige, at vi ikke er færdige. Hvad det bliver? Jeg arbejder med dem, jeg har. Det er jeg glad for, og så må vi se, hvor vi ender henne med til- og afgange, fortæller Thomasberg.
Senest er koreanske Lee Han-beom på 21 år kommet til klubben, og rygter om flere er da også taget til.
FC Midtjylland kører endvidere med det næststørste budget i Superligaen, men er på sjettepladsen i dansk fodbolds bedste række, og det står klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvordan han vil have det, hvis det skulle ende sådan for ham og holdet.
– Det vil jeg da have det dårligt med. Selvfølgelig ville jeg det. Jeg er vant til at overpræstere, så det vil vi da også gerne gøre her, siger Thomasberg med henvisning til sin fortid i Randers og fortsætter:
– Men du kunne stille spørgsmålet her – havde vi nu vundet, så havde vi ligget nummer to. Det er den der ene kamp, men selvfølgelig ved jeg jo godt, at det betyder noget, men i starten er det noget mere sort-hvid. Når vi er ved at være halvvejs, så synes jeg, at man kan se, om der er lidt efterslæb, som man gerne skal have hentet eller undgået, fortæller han.
Situationen er allerede nu, at FC Midtjylland er kommet seks point efter både FC Nordsjælland og FC København, som også har skulle spille i Europa som midtjyderne.
– Det er aldrig godt at være bagefter. Det er altid rart at være foran. Men det ændrer ikke på, at når vi står på søndag mod AGF, så skal vi se om vi kan vinde den kamp. Sådan bliver det hver eneste gang. Vi er ikke selv herre over, hvad de andre er, men vi er selvfølgelig trætte af, at vi er point efter dem, fortæller Thomasberg.
Senest har FCM-cheftræneren fortalt om udsigterne for Marrony. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Farzam: En gave for FC København
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER