Alarm i FC Midtjylland? Sådan reagerer Thomasberg

Thomas Thomasberg vil gerne have lidt mere til truppen, men han peger også på, at den er god nok til at spille to kampe om ugen. Selv om FC Midtjylland har haft problemer på det seneste og har tabt tre af de seneste fire Superliga-kampe.



Der var både solskin og faretruende mange mørke skyer, da Tipsbladet mandag var i Ikast for at lave interview med træner Thomas Thomasberg. Solskin var et fint symbol på starten i FCM, mens de mørke skyer passende fortalte om de problemer, klubben fra den jyske hede har haft på det seneste.

Som om det ikke var nok, var brandvæsnet også til stede i Ikast.

Årsagen var, at alarmen var gået i klubben, da en damper i kantinen havde sat gang i en sensor…

En slags falsk alarm, kan man sige, men spørgsmålet er naturligvis, om FC Midtjyllands dårlige form på banen også er falsk alarm, eller om det er noget, der giver panderynker hos træner Thomas Thomasberg.

Sagen er nemlig den, at klubben inden det vitale opgør mod Legia på udebane kommer til opgøret med nederlag i tre af de seneste fire Superliga-kampe og altså også med vished om, at man skal vinde ude mod det polske mandskab, hvis det skal blive til et Conference League-gruppespil efter 3-3 i første opgør i Herning.

Men trods problemerne på banen er træner Thomas Thomasberg fast i troen på, at truppen er stærk nok til at bære et europæisk gruppespil og udfordringerne i Superligaen.

– Det synes jeg den er, og så er vi jo stadig ikke færdige. Så lad os se hvor vi ender fredag (transferdeadline red.). Og vi håber stadig på, at der kommer mange dobbeltkampe (to kampe på en uge red.) i forhold til det.

Mangler du noget på holdet til på fredag?

– De første, jeg vil sige det til, er jo Svend (Graversen red.) og Claus (Steinlein red.). Men selvfølgelig er det noget, som vi har vendt, og jeg tror også, at du har hørt dem begge to sige, at vi ikke er færdige. Hvad det bliver? Jeg arbejder med dem, jeg har. Det er jeg glad for, og så må vi se, hvor vi ender henne med til- og afgange, fortæller Thomasberg.

Senest er koreanske Lee Han-beom på 21 år kommet til klubben, og rygter om flere er da også taget til.

FC Midtjylland kører endvidere med det næststørste budget i Superligaen, men er på sjettepladsen i dansk fodbolds bedste række, og det står klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvordan han vil have det, hvis det skulle ende sådan for ham og holdet. 

– Det vil jeg da have det dårligt med. Selvfølgelig ville jeg det. Jeg er vant til at overpræstere, så det vil vi da også gerne gøre her, siger Thomasberg med henvisning til sin fortid i Randers og fortsætter:

– Men du kunne stille spørgsmålet her – havde vi nu vundet, så havde vi ligget nummer to. Det er den der ene kamp, men selvfølgelig ved jeg jo godt, at det betyder noget, men i starten er det noget mere sort-hvid. Når vi er ved at være halvvejs, så synes jeg, at man kan se, om der er lidt efterslæb, som man gerne skal have hentet eller undgået, fortæller han.

Situationen er allerede nu, at FC Midtjylland er kommet seks point efter både FC Nordsjælland og FC København, som også har skulle spille i Europa som midtjyderne.

– Det er aldrig godt at være bagefter. Det er altid rart at være foran. Men det ændrer ikke på, at når vi står på søndag mod AGF, så skal vi se om vi kan vinde den kamp. Sådan bliver det hver eneste gang. Vi er ikke selv herre over, hvad de andre er, men vi er selvfølgelig trætte af, at vi er point efter dem, fortæller Thomasberg.

Senest har FCM-cheftræneren fortalt om udsigterne for Marrony. Læs mere om det her.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

FC København vil bruge mere data i transfers



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

FC København afviser konspirationsteori

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Varme rygter: Han har været i FC København

Klar på chokskifte

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Kasper Hjulmand

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Thomsen jubler over direktør-job

Randers var tæt på – nu er han et monster

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København