Der var både solskin og faretruende mange mørke skyer, da Tipsbladet mandag var i Ikast for at lave interview med træner Thomas Thomasberg. Solskin var et fint symbol på starten i FCM, mens de mørke skyer passende fortalte om de problemer, klubben fra den jyske hede har haft på det seneste.
Som om det ikke var nok, var brandvæsnet også til stede i Ikast.
Årsagen var, at alarmen var gået i klubben, da en damper i kantinen havde sat gang i en sensor…
En slags falsk alarm, kan man sige, men spørgsmålet er naturligvis, om FC Midtjyllands dårlige form på banen også er falsk alarm, eller om det er noget, der giver panderynker hos træner Thomas Thomasberg.
Sagen er nemlig den, at klubben inden det vitale opgør mod Legia på udebane kommer til opgøret med nederlag i tre af de seneste fire Superliga-kampe og altså også med vished om, at man skal vinde ude mod det polske mandskab, hvis det skal blive til et Conference League-gruppespil efter 3-3 i første opgør i Herning.
Men trods problemerne på banen er træner Thomas Thomasberg fast i troen på, at truppen er stærk nok til at bære et europæisk gruppespil og udfordringerne i Superligaen.
– Det synes jeg den er, og så er vi jo stadig ikke færdige. Så lad os se hvor vi ender fredag (transferdeadline red.). Og vi håber stadig på, at der kommer mange dobbeltkampe (to kampe på en uge red.) i forhold til det.
Mangler du noget på holdet til på fredag?
– De første, jeg vil sige det til, er jo Svend (Graversen red.) og Claus (Steinlein red.). Men selvfølgelig er det noget, som vi har vendt, og jeg tror også, at du har hørt dem begge to sige, at vi ikke er færdige. Hvad det bliver? Jeg arbejder med dem, jeg har. Det er jeg glad for, og så må vi se, hvor vi ender henne med til- og afgange, fortæller Thomasberg.
Senest er koreanske Lee Han-beom på 21 år kommet til klubben, og rygter om flere er da også taget til.
FC Midtjylland kører endvidere med det næststørste budget i Superligaen, men er på sjettepladsen i dansk fodbolds bedste række, og det står klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvordan han vil have det, hvis det skulle ende sådan for ham og holdet.
– Det vil jeg da have det dårligt med. Selvfølgelig ville jeg det. Jeg er vant til at overpræstere, så det vil vi da også gerne gøre her, siger Thomasberg med henvisning til sin fortid i Randers og fortsætter:
– Men du kunne stille spørgsmålet her – havde vi nu vundet, så havde vi ligget nummer to. Det er den der ene kamp, men selvfølgelig ved jeg jo godt, at det betyder noget, men i starten er det noget mere sort-hvid. Når vi er ved at være halvvejs, så synes jeg, at man kan se, om der er lidt efterslæb, som man gerne skal have hentet eller undgået, fortæller han.
Situationen er allerede nu, at FC Midtjylland er kommet seks point efter både FC Nordsjælland og FC København, som også har skulle spille i Europa som midtjyderne.
– Det er aldrig godt at være bagefter. Det er altid rart at være foran. Men det ændrer ikke på, at når vi står på søndag mod AGF, så skal vi se om vi kan vinde den kamp. Sådan bliver det hver eneste gang. Vi er ikke selv herre over, hvad de andre er, men vi er selvfølgelig trætte af, at vi er point efter dem, fortæller Thomasberg.
Senest har FCM-cheftræneren fortalt om udsigterne for Marrony. Læs mere om det her.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
MEDIE
631 millioner kroner
Medier revser Real Madrid-træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Dansk drømmehug i Serie A
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
‘Det er tæt på uforklarligt’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
DAGENS SPILFORSLAG