Tøfting i angreb: Thomasberg med status på flop

Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, var ude med riven efter Marrony mandag, og nu sætter Thomas Thomasberg ord på brasilianerens situation.



Marronys ophold i FC Midtjylland har været en sand katastrofe.

Angriberen har endnu sit første mål til gode for klubben, som han kom til i en rekordstor handel tilbage i sommeren 2021. I sidste sæson var han udlejet til Fluminense i hjemlandet, og nu er han så tilbage på MCH Arena for at jagte sit gennembrud i Superligaen.

Fire tandløse indskiftninger er det blevet til for Marrony i denne sæson og mandag slap tålmodigheden op med brasilianeren for Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, da han satte lup på FC Midtjylland.

– Efter 69 minutter sendte FC Midtjylland også Marrony i spil [mod FC Nordsjælland, red.]. Nu behøver vi ikke se ham mere, vel? Det er pivringe hver gang. Han har fået sine chancer, og det bliver ikke til en skid med ham.

Tipsbladet var mandag forbi FC Midtjyllands træning, hvor Thomas Thomasberg blev spurgt ind til Marronys situation.

– Ja, selvfølgelig gør han det [mangler noget kvalitet, red.]. Ellers havde han jo spillet mere. Og så skal der være konkurrence. Vi har nogle rigtig dygtige spillere, og i den konkurrencesituation har han ikke fået mere spilletid, end den han nu har fået.

– Han har trods alt fået nogle indhop på det seneste. Han nærmer sig, men tiden må vise, og så vil der altid være konkurrence om pladserne. Det bedste bevis, man kan gøre som angriber, det er at score en masse mål og sørge for, at holdet vinder.

Thomas Thomasberg vil ikke udelukke, at et skifte kan komme på tale for angriberen, der synes at have langt til et gennembrud.

– Vi har en kabale, hvor vi skal have en angribergruppe, og det må vi se på fredag nat [transfervinduets lukkedag, red.]. Så det kommer jeg ikke til at udtale mig om her i forhold til, hvem der er på vej den ene eller den anden vej. På fredag vil vi have den angriberkabale, som skal føre os igennem resten af efteråret, afslutter Thomas Thomasberg.

Marrony, 24 år, skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2021 for i omegnen af 30 millioner kroner. Han er på kontrakt i de næste tre sæsoner.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

AC Horsens – FC Nordsjælland

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF – Brøndby IF

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte