Tøfting i angreb: Thomasberg med status på flop

Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, var ude med riven efter Marrony mandag, og nu sætter Thomas Thomasberg ord på brasilianerens situation.



Marronys ophold i FC Midtjylland har været en sand katastrofe.

Angriberen har endnu sit første mål til gode for klubben, som han kom til i en rekordstor handel tilbage i sommeren 2021. I sidste sæson var han udlejet til Fluminense i hjemlandet, og nu er han så tilbage på MCH Arena for at jagte sit gennembrud i Superligaen.

Fire tandløse indskiftninger er det blevet til for Marrony i denne sæson og mandag slap tålmodigheden op med brasilianeren for Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, da han satte lup på FC Midtjylland.

– Efter 69 minutter sendte FC Midtjylland også Marrony i spil [mod FC Nordsjælland, red.]. Nu behøver vi ikke se ham mere, vel? Det er pivringe hver gang. Han har fået sine chancer, og det bliver ikke til en skid med ham.

Tipsbladet var mandag forbi FC Midtjyllands træning, hvor Thomas Thomasberg blev spurgt ind til Marronys situation.

– Ja, selvfølgelig gør han det [mangler noget kvalitet, red.]. Ellers havde han jo spillet mere. Og så skal der være konkurrence. Vi har nogle rigtig dygtige spillere, og i den konkurrencesituation har han ikke fået mere spilletid, end den han nu har fået.

– Han har trods alt fået nogle indhop på det seneste. Han nærmer sig, men tiden må vise, og så vil der altid være konkurrence om pladserne. Det bedste bevis, man kan gøre som angriber, det er at score en masse mål og sørge for, at holdet vinder.

Thomas Thomasberg vil ikke udelukke, at et skifte kan komme på tale for angriberen, der synes at have langt til et gennembrud.

– Vi har en kabale, hvor vi skal have en angribergruppe, og det må vi se på fredag nat [transfervinduets lukkedag, red.]. Så det kommer jeg ikke til at udtale mig om her i forhold til, hvem der er på vej den ene eller den anden vej. På fredag vil vi have den angriberkabale, som skal føre os igennem resten af efteråret, afslutter Thomas Thomasberg.

Marrony, 24 år, skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2021 for i omegnen af 30 millioner kroner. Han er på kontrakt i de næste tre sæsoner.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Celtic genansætter populær veteran

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FC Nordsjælland på rov i DBU

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

‘Usandsynlig genopstandelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen