Marronys ophold i FC Midtjylland har været en sand katastrofe.
Angriberen har endnu sit første mål til gode for klubben, som han kom til i en rekordstor handel tilbage i sommeren 2021. I sidste sæson var han udlejet til Fluminense i hjemlandet, og nu er han så tilbage på MCH Arena for at jagte sit gennembrud i Superligaen.
Fire tandløse indskiftninger er det blevet til for Marrony i denne sæson og mandag slap tålmodigheden op med brasilianeren for Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, da han satte lup på FC Midtjylland.
– Efter 69 minutter sendte FC Midtjylland også Marrony i spil [mod FC Nordsjælland, red.]. Nu behøver vi ikke se ham mere, vel? Det er pivringe hver gang. Han har fået sine chancer, og det bliver ikke til en skid med ham.
Tipsbladet var mandag forbi FC Midtjyllands træning, hvor Thomas Thomasberg blev spurgt ind til Marronys situation.
– Ja, selvfølgelig gør han det [mangler noget kvalitet, red.]. Ellers havde han jo spillet mere. Og så skal der være konkurrence. Vi har nogle rigtig dygtige spillere, og i den konkurrencesituation har han ikke fået mere spilletid, end den han nu har fået.
– Han har trods alt fået nogle indhop på det seneste. Han nærmer sig, men tiden må vise, og så vil der altid være konkurrence om pladserne. Det bedste bevis, man kan gøre som angriber, det er at score en masse mål og sørge for, at holdet vinder.
Thomas Thomasberg vil ikke udelukke, at et skifte kan komme på tale for angriberen, der synes at have langt til et gennembrud.
– Vi har en kabale, hvor vi skal have en angribergruppe, og det må vi se på fredag nat [transfervinduets lukkedag, red.]. Så det kommer jeg ikke til at udtale mig om her i forhold til, hvem der er på vej den ene eller den anden vej. På fredag vil vi have den angriberkabale, som skal føre os igennem resten af efteråret, afslutter Thomas Thomasberg.
Marrony, 24 år, skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2021 for i omegnen af 30 millioner kroner. Han er på kontrakt i de næste tre sæsoner.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE