Tøfting i angreb: Thomasberg med status på flop

Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, var ude med riven efter Marrony mandag, og nu sætter Thomas Thomasberg ord på brasilianerens situation.



Marronys ophold i FC Midtjylland har været en sand katastrofe.

Angriberen har endnu sit første mål til gode for klubben, som han kom til i en rekordstor handel tilbage i sommeren 2021. I sidste sæson var han udlejet til Fluminense i hjemlandet, og nu er han så tilbage på MCH Arena for at jagte sit gennembrud i Superligaen.

Fire tandløse indskiftninger er det blevet til for Marrony i denne sæson og mandag slap tålmodigheden op med brasilianeren for Tipsbladets fodboldkommentator, Stig Tøfting, da han satte lup på FC Midtjylland.

– Efter 69 minutter sendte FC Midtjylland også Marrony i spil [mod FC Nordsjælland, red.]. Nu behøver vi ikke se ham mere, vel? Det er pivringe hver gang. Han har fået sine chancer, og det bliver ikke til en skid med ham.

Tipsbladet var mandag forbi FC Midtjyllands træning, hvor Thomas Thomasberg blev spurgt ind til Marronys situation.

– Ja, selvfølgelig gør han det [mangler noget kvalitet, red.]. Ellers havde han jo spillet mere. Og så skal der være konkurrence. Vi har nogle rigtig dygtige spillere, og i den konkurrencesituation har han ikke fået mere spilletid, end den han nu har fået.

– Han har trods alt fået nogle indhop på det seneste. Han nærmer sig, men tiden må vise, og så vil der altid være konkurrence om pladserne. Det bedste bevis, man kan gøre som angriber, det er at score en masse mål og sørge for, at holdet vinder.

Thomas Thomasberg vil ikke udelukke, at et skifte kan komme på tale for angriberen, der synes at have langt til et gennembrud.

– Vi har en kabale, hvor vi skal have en angribergruppe, og det må vi se på fredag nat [transfervinduets lukkedag, red.]. Så det kommer jeg ikke til at udtale mig om her i forhold til, hvem der er på vej den ene eller den anden vej. På fredag vil vi have den angriberkabale, som skal føre os igennem resten af efteråret, afslutter Thomas Thomasberg.

Marrony, 24 år, skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2021 for i omegnen af 30 millioner kroner. Han er på kontrakt i de næste tre sæsoner.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby henter Alexander Drexel

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!