IKAST (Tipsbladet): I de kommende uger får FC Midtjylland flere spillere tilbage i betragtning efter skader, hvilket er kærkomment med seks Europa League-kampe, ti ligakampe og pokalfodbold begyndende med en kamp mod Hillerød på tirsdag på programmet i de næste tre måneders tid.
Selv med en bred trup bliver der brug for mange folk, for ikke at sige alle, men én, FC Midtjylland kommer til at undvære på kort sigt, er den polske landsholdsangriber Adam Buksa.
Angriberen blev skadet i en Nations League-kamp mod Skotland i weekenden, og mens flere holdkammerater er på træningsbanen i denne uge efter skader, var Buksa hverken på træningsbanen eller overhovedet i Danmark til tirsdagens FCM-træning.
– Han er til behandling i Polen lige nu. Både i forhold til det tætte program, der kommer, og det, vi har haft, har han fået et ekstra dage dernede, hvor han får behandling og træning, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg kan ikke huske, hvilken dag, han kommer tilbage, men uanset hvad bliver han ikke aktuel til FCK-kampen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer også til at undvære Cho Gue-sung, der ikke har spillet siden sæsonafslutningen i maj og en efterfølgende landsholdstur med Sydkorea, hvorefter angriberen blev opereret for en drilsk knæskade, der siden har vist sig at tage betydeligt længere tid at blive klar efter end forventet.
FC Midtjylland får uventet mulighed for at bruge forwarden og kantspilleren Victor Lind i efterårssæsonen, da et skifte til kroatiske Rijeka kollapsede i sidste øjeblik før den kroatiske transferdeadline i sidste uge.
Den unge forward er derfor registreret til FC Midtjyllands Europa League-trup, hvilket Cho Gue-sung på grund af sin skade ikke er.
Adam Buksa kom til FC Midtjylland fra Lens i begyndelsen af sæsonen og har nået at spille 10 kampe og score fire mål for FC Midtjylland.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER