IKAST (Tipsbladet): I de kommende uger får FC Midtjylland flere spillere tilbage i betragtning efter skader, hvilket er kærkomment med seks Europa League-kampe, ti ligakampe og pokalfodbold begyndende med en kamp mod Hillerød på tirsdag på programmet i de næste tre måneders tid.
Selv med en bred trup bliver der brug for mange folk, for ikke at sige alle, men én, FC Midtjylland kommer til at undvære på kort sigt, er den polske landsholdsangriber Adam Buksa.
Angriberen blev skadet i en Nations League-kamp mod Skotland i weekenden, og mens flere holdkammerater er på træningsbanen i denne uge efter skader, var Buksa hverken på træningsbanen eller overhovedet i Danmark til tirsdagens FCM-træning.
– Han er til behandling i Polen lige nu. Både i forhold til det tætte program, der kommer, og det, vi har haft, har han fået et ekstra dage dernede, hvor han får behandling og træning, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg kan ikke huske, hvilken dag, han kommer tilbage, men uanset hvad bliver han ikke aktuel til FCK-kampen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer også til at undvære Cho Gue-sung, der ikke har spillet siden sæsonafslutningen i maj og en efterfølgende landsholdstur med Sydkorea, hvorefter angriberen blev opereret for en drilsk knæskade, der siden har vist sig at tage betydeligt længere tid at blive klar efter end forventet.
FC Midtjylland får uventet mulighed for at bruge forwarden og kantspilleren Victor Lind i efterårssæsonen, da et skifte til kroatiske Rijeka kollapsede i sidste øjeblik før den kroatiske transferdeadline i sidste uge.
Den unge forward er derfor registreret til FC Midtjyllands Europa League-trup, hvilket Cho Gue-sung på grund af sin skade ikke er.
Adam Buksa kom til FC Midtjylland fra Lens i begyndelsen af sæsonen og har nået at spille 10 kampe og score fire mål for FC Midtjylland.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM