Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.
Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.
Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.
Og hvad med Evander?
– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.
Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.
– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.
FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.
– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:
– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.
Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
