FCM-stjerne om fremtiden: Der er mange rygter

Flere FC Midtjylland-spillere er i høj kurs til sommer, hvor klubben formentlig kan lave flere imponerende salg. En af dem kan være brasilianske Evander.



Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.

Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.

Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.

Og hvad med Evander?

– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.

Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.

– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.

FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.

– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:

– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.

Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

FCM henter svensk forsvarstalent

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skræmmende Chido Obi-scener

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Han tisser isterninger’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

– Det vil jeg aldrig gøre!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Kritik preller af på Arteta

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM