FCM-stjerne om fremtiden: Der er mange rygter

Flere FC Midtjylland-spillere er i høj kurs til sommer, hvor klubben formentlig kan lave flere imponerende salg. En af dem kan være brasilianske Evander.



Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.

Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.

Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.

Og hvad med Evander?

– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.

Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.

– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.

FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.

– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:

– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.

Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

FC Midtjylland misser gylden chance

Viser målform før vigtig landskamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Afslører vild transfer-historie

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Krisen er blevet til en katastrofe?

I svime over Pelle Mattsson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland