FCM-stjerne om fremtiden: Der er mange rygter

Flere FC Midtjylland-spillere er i høj kurs til sommer, hvor klubben formentlig kan lave flere imponerende salg. En af dem kan være brasilianske Evander.



Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.

Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.

Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.

Og hvad med Evander?

– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.

Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.

– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.

FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.

– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:

– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.

Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afviser Anderlecht

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Hård dom over Franks fremtid

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Tuchel laver ny aftale

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Vild aften! Kun sket én gang før

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Sean Dyche fyret

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’