FCM-stjerne om fremtiden: Der er mange rygter

Flere FC Midtjylland-spillere er i høj kurs til sommer, hvor klubben formentlig kan lave flere imponerende salg. En af dem kan være brasilianske Evander.



Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.

Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.

Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.

Og hvad med Evander?

– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.

Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.

– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.

FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.

– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:

– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.

Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Thomas Delaney er fortid’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Real Madrid – Bayern



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Færdig i Manchester City

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Superliga-ekspert i svime over FCK

FIFA åbner sag mod Spanien

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!