FCM-stjerne om fremtiden: Der er mange rygter

Flere FC Midtjylland-spillere er i høj kurs til sommer, hvor klubben formentlig kan lave flere imponerende salg. En af dem kan være brasilianske Evander.



Hvis FC Midtjylland genvinder det danske mesterskab, står klubben foran endnu en tur i et europæisk gruppespil.

Og efter man i denne sæson fik lov at spille Champions League-gruppespil, har klubben fra Ikast og Herning ikke overraskende fået smag for mere fra den øverste hylde.

Men hvem af spillerne er klar på endnu en tur i CL? Klubben har mange dygtige spillere, men også folk, som udenlandske klubber rykker i. Spillere som Frank Onyeka og Alexander Scholz kan være i gang med det sidste halvår i FCM.

Og hvad med Evander?

– Jeg ved, der har været mange rygter: Men jeg er fokuesret på det her og på at gøre det bedste for holdet. Vores mål er at komme i Champions League igen, og så skal vi gøre det bedre end sidst. Jeg vil hjælpe holdet med at nå det mål, og så må vi se derfra, siger den brasilianske midtbanespiller til Tipsbladet.

Evander, der på Transfermarkt har en markedsværdi på seks millioner euro, er stadig bare 22 år. Han blev købt i sommeren 2019 i Vasco da Gama, og selv om det har været lidt op og ned i FC Midtjylland de sidste par år, har han ramt formen den seneste tid.

– Jeg spillede 6’er mod Vejle, og det var første gang, og i går (søndag, red.) var så anden gang. Det er en anden position, for man skal blive (tilbage) lidt oftere, og jeg kan jo godt lide at komme i boksen. Men jeg mener, at jeg arbejder godt og passer fint til positionen, siger han.

FC Midtjylland-stjernen erkender, at formen ikke altid har været fantastisk i FCM-tiden, men det seneste år har været en prøvelse som udlænding i Danmark. Ikke mindst nu hvor smittetallet er meget, meget højt i Brasilien, og hvor familien ikke rigtig kan komme og besøge Evander.

– Jeg føler mig glad, for det har været en svær tid i coronatiden. Det var ikke kun mig, det var svært for, men for alle. Og vi havde med holdet en tid, hvor det gik op og ned. Nu er vi et godt sted. Ikke kun mig, men alle har selvtilliden tilbage. Vi er på rette vej mod titlen, siger midtbanestjernen og forklarer, hvordan han griber den kommende tid an:

– Jeg er på rette vej, og jeg skal bare arbejde hårdt og fokusere under kampene. Jeg skal undgå fejl. Sådan er det på topniveau.

Evander har spillet 21 Superliga-kampe i denne sæson. Det er blevet til fire scoringer og to assists.





Frank mødt af massive buh-råb


FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

AGF – Sønderjyske

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Randers FC – FC Midtjylland

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk dommer får ros stor ros

– Fuldstændig svigtet

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Skidt nyt til Brian Riemer?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

FC Fredericia – Viborg FF

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

I svime over sensationel dansker

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’