FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen. Det er en kendsgerning, efter at FCM på hjemmebane slog AGF med 2-0 i en direkte kamp om duksepladsen i 13. spillerunde.
Topkampen nåede dog aldrig de store højder i forhold til underholdning og kvalitet.
Den blev reelt afgjort efter et hjørnespark med Kevin Mbabu som målscorer, inden Franculino i det 90. minut cementerede sejren med sin første berøring.
Det var AGF's første liganederlag i 11 kampe efter senest at have tabt i anden spillerunde mod FCK i Parken.
AGF forbliver dermed på tredjepladsen med 23 point bag FC Midtjylland og FC København, der har henholdsvis 27 og 25 point.
Med guleroden om at kunne gå alene i spidsen for Superligaen i tilfælde af sejr var AGF det mest initiativrige hold i kampens første fase.
Efter et kvarter gav det en god mulighed til Gift Links, hvis skud strøg forbi den ene opstander.
Men ellers var det ikke imponerende, hvad holdene kreerede i den første halve time. Der skulle derfor et hjørnespark tilsat lidt tilfældigheder til for at åbne målscoringen.
Efter en rodebutik foran AGF's mål havnede bolden hos den schweiziske forsvarsspiller Kevin Mbabu, der fra klos hold sparkede FCM i front.
Målet betød, at kampbilledet forblev det samme med AGF mest på bolden, men FCM forsvarede sig dygtigt og stod godt organiseret.
AGF var ellers sprudlende offensivt i første del af sæsonen, men i den seneste håndfuld kampe har aarhusianernes angreb haft mindre snert.
FCM satsede mest på omstillinger, men den sidste aflevering kiksede som regel, når der var optræk til et farligt angreb.
Der måtte en standardsituation mere til for at øge føringen. Mbabu kastede et langt indkast, som blev forlænget, og det nåede Franculino, der var lusket ubemærket ind foran mål, hvor han satte sagerne helt på plads.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt