FCM hopper tilbage på førstepladsen med sejr

FC Midtjylland fører Superligaen efter at have tilføjet AGF det første liganederlag siden anden spillerunde.



FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen. Det er en kendsgerning, efter at FCM på hjemmebane slog AGF med 2-0 i en direkte kamp om duksepladsen i 13. spillerunde.

Topkampen nåede dog aldrig de store højder i forhold til underholdning og kvalitet.

Den blev reelt afgjort efter et hjørnespark med Kevin Mbabu som målscorer, inden Franculino i det 90. minut cementerede sejren med sin første berøring.

Det var AGF's første liganederlag i 11 kampe efter senest at have tabt i anden spillerunde mod FCK i Parken.

AGF forbliver dermed på tredjepladsen med 23 point bag FC Midtjylland og FC København, der har henholdsvis 27 og 25 point.

Med guleroden om at kunne gå alene i spidsen for Superligaen i tilfælde af sejr var AGF det mest initiativrige hold i kampens første fase.

Efter et kvarter gav det en god mulighed til Gift Links, hvis skud strøg forbi den ene opstander.

Men ellers var det ikke imponerende, hvad holdene kreerede i den første halve time. Der skulle derfor et hjørnespark tilsat lidt tilfældigheder til for at åbne målscoringen.

Efter en rodebutik foran AGF's mål havnede bolden hos den schweiziske forsvarsspiller Kevin Mbabu, der fra klos hold sparkede FCM i front.

Målet betød, at kampbilledet forblev det samme med AGF mest på bolden, men FCM forsvarede sig dygtigt og stod godt organiseret.

AGF var ellers sprudlende offensivt i første del af sæsonen, men i den seneste håndfuld kampe har aarhusianernes angreb haft mindre snert.

FCM satsede mest på omstillinger, men den sidste aflevering kiksede som regel, når der var optræk til et farligt angreb.

Der måtte en standardsituation mere til for at øge føringen. Mbabu kastede et langt indkast, som blev forlænget, og det nåede Franculino, der var lusket ubemærket ind foran mål, hvor han satte sagerne helt på plads.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danskerne har stor tiltro til Norge

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ståle revser Skotland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark