FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen. Det er en kendsgerning, efter at FCM på hjemmebane slog AGF med 2-0 i en direkte kamp om duksepladsen i 13. spillerunde.
Topkampen nåede dog aldrig de store højder i forhold til underholdning og kvalitet.
Den blev reelt afgjort efter et hjørnespark med Kevin Mbabu som målscorer, inden Franculino i det 90. minut cementerede sejren med sin første berøring.
Det var AGF's første liganederlag i 11 kampe efter senest at have tabt i anden spillerunde mod FCK i Parken.
AGF forbliver dermed på tredjepladsen med 23 point bag FC Midtjylland og FC København, der har henholdsvis 27 og 25 point.
Med guleroden om at kunne gå alene i spidsen for Superligaen i tilfælde af sejr var AGF det mest initiativrige hold i kampens første fase.
Efter et kvarter gav det en god mulighed til Gift Links, hvis skud strøg forbi den ene opstander.
Men ellers var det ikke imponerende, hvad holdene kreerede i den første halve time. Der skulle derfor et hjørnespark tilsat lidt tilfældigheder til for at åbne målscoringen.
Efter en rodebutik foran AGF's mål havnede bolden hos den schweiziske forsvarsspiller Kevin Mbabu, der fra klos hold sparkede FCM i front.
Målet betød, at kampbilledet forblev det samme med AGF mest på bolden, men FCM forsvarede sig dygtigt og stod godt organiseret.
AGF var ellers sprudlende offensivt i første del af sæsonen, men i den seneste håndfuld kampe har aarhusianernes angreb haft mindre snert.
FCM satsede mest på omstillinger, men den sidste aflevering kiksede som regel, når der var optræk til et farligt angreb.
Der måtte en standardsituation mere til for at øge føringen. Mbabu kastede et langt indkast, som blev forlænget, og det nåede Franculino, der var lusket ubemærket ind foran mål, hvor han satte sagerne helt på plads.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW