Der er med lidt god vilje tre danske talenter at finde i FC Midtjyllands førsteholdstrup. Aral Simsir, der dog har valgt at stille op for Tyrkiet, 21-årige Oliver Sørensen og 22-årige Nikolas Dyhr.
Truppen i Ikast og Herning boomer ikke længere af unge, uprøvede spillere, men derimod mere erfarne spillere.
Og det er der en særlig årsag til, fortæller administrerende direktør i FC Midtjylland Claus Steinlein til fan-podcasten Sort Snak.
Forklaringen er en ændring i strategien, fordi FC Midtjylland har vurderet, at det er bedre for de unge spillere at komme ud og spille andetsteds.
FCM har eksempelvis sendt 10 mand til CD Mafra i Portugal, hvor håbet er, at de får spilletid, så de på sigt kan være aktuelle for FC Midtjyllands førstehold.
– Normalt har vi grebet det sådan an, at når førsteholdet trænede, var der 30-35 markspillere på træningsbanen, fordi de unge fra U19 trænede med.
– Men vi kunne se, at det kunne blive et meget rodet forløb, når man er nummer 20, 22, 25 i truppen. Det kan være svært at slå en Dreyer eller Isaksen af. Så der er et kursskifte, og de spillere vil vi hellere have ud på græs, så de spiller mere kontinuerligt.
– Vores nye ejerskab og Benham accepterede, at vi har øget udgifterne en smule. Så de spillere, der er i udkanten af truppen, er spillere med masser af Superliga-kampe, der kan tage kampen op. Når man ser på truppen i dag, har vi kun 21 markspillere, men alle 21 er konkurrencedygtige, så Thomasberg og trænerteamet har bedre muligheder og kan lave et kvalitetshold.
– Det er svært at være ung og være 19 til 25 i en trup, for det bliver for ustabilt det forløb, man kommer igennem. Vi synes, det tog lidt for lang tid og for mange indskiftninger, før vi fik Gustav (Isaksen) til at blive en fast spiller. Det var, fordi konkurrencen og kvaliteten på førsteholdet var god. Så vi forsøger at speede den proces op, så når de unge skal ind, skal de kunne bide sig fast og være en af dem, der spille alle kampe, siger Claus Steinlein til Sort Snak.
FCM-bossen peger også på et konkret eksempel. Nemlig at en Victor Bak Jensen skal kunne konkurrere om en plads i startopstillingen, når han vender retur fra sit lejeophold i CD Mafra – og altså ikke blot være en blød mellemvare, der forsøger at suge lidt til sig her og der.
Klubben fra Ikast og Herning har denne sommer blandt andet hentet spillere som Andre Rømer og Iver Fossum. Spillere, som næppe er blandt de 11 bedste, men som bidrager til bredden.
FC Midtjylland ligger aktuelt nummer fem i Superligaen. Efter en lidt svær periode blev det til tre point mod OB søndag, hvor midtbanespiller Charles scorede til 2-1 dybt inde i dommerens tillægstid.
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Rigtig dårlig melding
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER