FCM-strategi ændret: Her er Steinleins forklaring

FC Midtjylland-bossen Claus Steinlein fortæller til Sort Snak-podcasten, at der er lavet lidt om på strategien, når det handler om unge spillere.



Der er med lidt god vilje tre danske talenter at finde i FC Midtjyllands førsteholdstrup. Aral Simsir, der dog har valgt at stille op for Tyrkiet, 21-årige Oliver Sørensen og 22-årige Nikolas Dyhr. 

Truppen i Ikast og Herning boomer ikke længere af unge, uprøvede spillere, men derimod mere erfarne spillere.

Og det er der en særlig årsag til, fortæller administrerende direktør i FC Midtjylland Claus Steinlein til fan-podcasten Sort Snak.

Forklaringen er en ændring i strategien, fordi FC Midtjylland har vurderet, at det er bedre for de unge spillere at komme ud og spille andetsteds.

FCM har eksempelvis sendt 10 mand til CD Mafra i Portugal, hvor håbet er, at de får spilletid, så de på sigt kan være aktuelle for FC Midtjyllands førstehold.

– Normalt har vi grebet det sådan an, at når førsteholdet trænede, var der 30-35 markspillere på træningsbanen, fordi de unge fra U19 trænede med.

– Men vi kunne se, at det kunne blive et meget rodet forløb, når man er nummer 20, 22, 25 i truppen. Det kan være svært at slå en Dreyer eller Isaksen af. Så der er et kursskifte, og de spillere vil vi hellere have ud på græs, så de spiller mere kontinuerligt.

– Vores nye ejerskab og Benham accepterede, at vi har øget udgifterne en smule. Så de spillere, der er i udkanten af truppen, er spillere med masser af Superliga-kampe, der kan tage kampen op. Når man ser på truppen i dag, har vi kun 21 markspillere, men alle 21 er konkurrencedygtige, så Thomasberg og trænerteamet har bedre muligheder og kan lave et kvalitetshold.

– Det er svært at være ung og være 19 til 25 i en trup, for det bliver for ustabilt det forløb, man kommer igennem. Vi synes, det tog lidt for lang tid og for mange indskiftninger, før vi fik Gustav (Isaksen) til at blive en fast spiller. Det var, fordi konkurrencen og kvaliteten på førsteholdet var god. Så vi forsøger at speede den proces op, så når de unge skal ind, skal de kunne bide sig fast og være en af dem, der spille alle kampe, siger Claus Steinlein til Sort Snak.

FCM-bossen peger også på et konkret eksempel. Nemlig at en Victor Bak Jensen skal kunne konkurrere om en plads i startopstillingen, når han vender retur fra sit lejeophold i CD Mafra – og altså ikke blot være en blød mellemvare, der forsøger at suge lidt til sig her og der.

Klubben fra Ikast og Herning har denne sommer blandt andet hentet spillere som Andre Rømer og Iver Fossum. Spillere, som næppe er blandt de 11 bedste, men som bidrager til bredden.

FC Midtjylland ligger aktuelt nummer fem i Superligaen. Efter en lidt svær periode blev det til tre point mod OB søndag, hvor midtbanespiller Charles scorede til 2-1 dybt inde i dommerens tillægstid.





LIVE

TransferLIVE: To jobs frister Jürgen Klopp

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Vil undgå Bendtner-stunt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

På blokken i danskerklub

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

– Vi er pressede

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Topscorer færdig

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

‘Sur over Brøndby-transfer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark