Der er med lidt god vilje tre danske talenter at finde i FC Midtjyllands førsteholdstrup. Aral Simsir, der dog har valgt at stille op for Tyrkiet, 21-årige Oliver Sørensen og 22-årige Nikolas Dyhr.
Truppen i Ikast og Herning boomer ikke længere af unge, uprøvede spillere, men derimod mere erfarne spillere.
Og det er der en særlig årsag til, fortæller administrerende direktør i FC Midtjylland Claus Steinlein til fan-podcasten Sort Snak.
Forklaringen er en ændring i strategien, fordi FC Midtjylland har vurderet, at det er bedre for de unge spillere at komme ud og spille andetsteds.
FCM har eksempelvis sendt 10 mand til CD Mafra i Portugal, hvor håbet er, at de får spilletid, så de på sigt kan være aktuelle for FC Midtjyllands førstehold.
– Normalt har vi grebet det sådan an, at når førsteholdet trænede, var der 30-35 markspillere på træningsbanen, fordi de unge fra U19 trænede med.
– Men vi kunne se, at det kunne blive et meget rodet forløb, når man er nummer 20, 22, 25 i truppen. Det kan være svært at slå en Dreyer eller Isaksen af. Så der er et kursskifte, og de spillere vil vi hellere have ud på græs, så de spiller mere kontinuerligt.
– Vores nye ejerskab og Benham accepterede, at vi har øget udgifterne en smule. Så de spillere, der er i udkanten af truppen, er spillere med masser af Superliga-kampe, der kan tage kampen op. Når man ser på truppen i dag, har vi kun 21 markspillere, men alle 21 er konkurrencedygtige, så Thomasberg og trænerteamet har bedre muligheder og kan lave et kvalitetshold.
– Det er svært at være ung og være 19 til 25 i en trup, for det bliver for ustabilt det forløb, man kommer igennem. Vi synes, det tog lidt for lang tid og for mange indskiftninger, før vi fik Gustav (Isaksen) til at blive en fast spiller. Det var, fordi konkurrencen og kvaliteten på førsteholdet var god. Så vi forsøger at speede den proces op, så når de unge skal ind, skal de kunne bide sig fast og være en af dem, der spille alle kampe, siger Claus Steinlein til Sort Snak.
FCM-bossen peger også på et konkret eksempel. Nemlig at en Victor Bak Jensen skal kunne konkurrere om en plads i startopstillingen, når han vender retur fra sit lejeophold i CD Mafra – og altså ikke blot være en blød mellemvare, der forsøger at suge lidt til sig her og der.
Klubben fra Ikast og Herning har denne sommer blandt andet hentet spillere som Andre Rømer og Iver Fossum. Spillere, som næppe er blandt de 11 bedste, men som bidrager til bredden.
FC Midtjylland ligger aktuelt nummer fem i Superligaen. Efter en lidt svær periode blev det til tre point mod OB søndag, hvor midtbanespiller Charles scorede til 2-1 dybt inde i dommerens tillægstid.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER