Svenske Kristoffer Olssons første ophold i FC Midtjylland endte frustrerende, da han i 2017 rykkede tilbage til svensk fodbold med en transfer til AIK Stockholm.
Siden har Olsson, der spillede ungdomsfodbold i Arsenal, fået en stor karriere på det svenske landshold og i russiske FK Krasnodar og siden sidste sommer Anderlecht.
Onsdag formiddag kunne B.T som de første fortælle, at Kristoffer Olsson er på vej til FC Midtjylland, oplysninger Tipsbladet kan bekræfte.
Der mangler ifølge Tipsbladets oplysninger afsluttende forhandlinger, men det forventes at falde på plads. Og det ender ifølge Tipsbladets oplysninger med en lejeaftale.
FC Midtjylland og Anderlecht har rammerne klar til en lejeaftale, der sender midtbanespilleren til Danmark her på deadlinedag.
Olsson har kontrakt i Anderlecht i tre år til og har døjet med at komme i den ny cheftræner Felice Mazzùs idealopstilling.
Kristoffer Olsson har spillet det meste af karrieren som otter, det vil sige en 50/50-midtbanespiller med opgaver såvel offensivt som defensivt, så døren er stadig åben for en decideret sekser i FC Midtjylland eller én til otter, hvilket vil passe i Albert Capellas’ for FC Midtjylland nye formation 4-3-3.
FC Midtjylland har også snørren ude efter en forward, da man frygter for en skadespause til Júnior Brumado, der måtte udgå af kampen mod Brøndby mandag aften med det, der lignede en knæskade.
Kristoffer Olsson spillede 50 Superliga-kampe i sit første ophold i FC Midtjylland, der først leje Olsson af Arsenal i september 2014 og siden købte svenskeren fri af London-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Historien taler for norsk triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
