Svenske Kristoffer Olssons første ophold i FC Midtjylland endte frustrerende, da han i 2017 rykkede tilbage til svensk fodbold med en transfer til AIK Stockholm.
Siden har Olsson, der spillede ungdomsfodbold i Arsenal, fået en stor karriere på det svenske landshold og i russiske FK Krasnodar og siden sidste sommer Anderlecht.
Onsdag formiddag kunne B.T som de første fortælle, at Kristoffer Olsson er på vej til FC Midtjylland, oplysninger Tipsbladet kan bekræfte.
Der mangler ifølge Tipsbladets oplysninger afsluttende forhandlinger, men det forventes at falde på plads. Og det ender ifølge Tipsbladets oplysninger med en lejeaftale.
FC Midtjylland og Anderlecht har rammerne klar til en lejeaftale, der sender midtbanespilleren til Danmark her på deadlinedag.
Olsson har kontrakt i Anderlecht i tre år til og har døjet med at komme i den ny cheftræner Felice Mazzùs idealopstilling.
Kristoffer Olsson har spillet det meste af karrieren som otter, det vil sige en 50/50-midtbanespiller med opgaver såvel offensivt som defensivt, så døren er stadig åben for en decideret sekser i FC Midtjylland eller én til otter, hvilket vil passe i Albert Capellas’ for FC Midtjylland nye formation 4-3-3.
FC Midtjylland har også snørren ude efter en forward, da man frygter for en skadespause til Júnior Brumado, der måtte udgå af kampen mod Brøndby mandag aften med det, der lignede en knæskade.
Kristoffer Olsson spillede 50 Superliga-kampe i sit første ophold i FC Midtjylland, der først leje Olsson af Arsenal i september 2014 og siden købte svenskeren fri af London-klubben.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
