Svenske Kristoffer Olssons første ophold i FC Midtjylland endte frustrerende, da han i 2017 rykkede tilbage til svensk fodbold med en transfer til AIK Stockholm.
Siden har Olsson, der spillede ungdomsfodbold i Arsenal, fået en stor karriere på det svenske landshold og i russiske FK Krasnodar og siden sidste sommer Anderlecht.
Onsdag formiddag kunne B.T som de første fortælle, at Kristoffer Olsson er på vej til FC Midtjylland, oplysninger Tipsbladet kan bekræfte.
Der mangler ifølge Tipsbladets oplysninger afsluttende forhandlinger, men det forventes at falde på plads. Og det ender ifølge Tipsbladets oplysninger med en lejeaftale.
FC Midtjylland og Anderlecht har rammerne klar til en lejeaftale, der sender midtbanespilleren til Danmark her på deadlinedag.
Olsson har kontrakt i Anderlecht i tre år til og har døjet med at komme i den ny cheftræner Felice Mazzùs idealopstilling.
Kristoffer Olsson har spillet det meste af karrieren som otter, det vil sige en 50/50-midtbanespiller med opgaver såvel offensivt som defensivt, så døren er stadig åben for en decideret sekser i FC Midtjylland eller én til otter, hvilket vil passe i Albert Capellas’ for FC Midtjylland nye formation 4-3-3.
FC Midtjylland har også snørren ude efter en forward, da man frygter for en skadespause til Júnior Brumado, der måtte udgå af kampen mod Brøndby mandag aften med det, der lignede en knæskade.
Kristoffer Olsson spillede 50 Superliga-kampe i sit første ophold i FC Midtjylland, der først leje Olsson af Arsenal i september 2014 og siden købte svenskeren fri af London-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Jess Thorup fyret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
