Svenske Kristoffer Olssons første ophold i FC Midtjylland endte frustrerende, da han i 2017 rykkede tilbage til svensk fodbold med en transfer til AIK Stockholm.
Siden har Olsson, der spillede ungdomsfodbold i Arsenal, fået en stor karriere på det svenske landshold og i russiske FK Krasnodar og siden sidste sommer Anderlecht.
Onsdag formiddag kunne B.T som de første fortælle, at Kristoffer Olsson er på vej til FC Midtjylland, oplysninger Tipsbladet kan bekræfte.
Der mangler ifølge Tipsbladets oplysninger afsluttende forhandlinger, men det forventes at falde på plads. Og det ender ifølge Tipsbladets oplysninger med en lejeaftale.
FC Midtjylland og Anderlecht har rammerne klar til en lejeaftale, der sender midtbanespilleren til Danmark her på deadlinedag.
Olsson har kontrakt i Anderlecht i tre år til og har døjet med at komme i den ny cheftræner Felice Mazzùs idealopstilling.
Kristoffer Olsson har spillet det meste af karrieren som otter, det vil sige en 50/50-midtbanespiller med opgaver såvel offensivt som defensivt, så døren er stadig åben for en decideret sekser i FC Midtjylland eller én til otter, hvilket vil passe i Albert Capellas’ for FC Midtjylland nye formation 4-3-3.
FC Midtjylland har også snørren ude efter en forward, da man frygter for en skadespause til Júnior Brumado, der måtte udgå af kampen mod Brøndby mandag aften med det, der lignede en knæskade.
Kristoffer Olsson spillede 50 Superliga-kampe i sit første ophold i FC Midtjylland, der først leje Olsson af Arsenal i september 2014 og siden købte svenskeren fri af London-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
HELT VILDT
