FCM tager afstand til racisme-sag: Forkasteligt

FC Midtjylland reagerer nu på episoden, som Superliga-klubben på det kraftigste tager afstand fra.



FC Midtjylland hentede torsdag en flot 5-1-sejr over Omonia Nicosia, men Conference League-kvalifikationskampen bød samtidig på en beskæmmende episode blandt Superliga-klubbens fans. 

På sociale medier florerer nemlig en video af sydkoreanske FC Midtjylland-fans, der bliver udsat for racistiske gestikulationer fra en gruppe tilskuere. 

Tipsbladet har kontaktet FC Midtjylland for at få en kommentar til videoen, og Superliga-klubben meddeler, at man allerede torsdag aften blev bekendt med episoden. 

– Først og fremmest er vi meget kede af adfærden hos disse enkeltindivider. De afspejler ikke FC Midtjylland og den måde, vi behandler folk på. Det er en beskæmmende og forkastelig adfærd, som ikke hører til i vores samfund. Fodbold skal samle mennesker, ikke det modsatte, lyder det fra FC Midtjylland. 

– Langt størstedelen af de gæster, der besøger vores stadion, udviser den danske gæstfrihed. Desværre er der enkelte tåbelige tilskuere, som bryder disse normer. De tilskuere er blevet håndteret, og de har personligt undskyldt til de sydkoreanske gæster samme aften.

– Vi er en familieklub med spillere fra hele verden, og både vi og vores fans er glade for, at Cho har valgt vores klub, og at vi nu har besøgende fra Sydkorea.

– Vi har allerede taget sagen op med forskellige grupper og gæster, der kommer på vores hjemmebane. Vi har et fælles ansvar for, at alle besøgende får en god oplevelse, og vi vil som klub investere yderligere heri. Vi er kun blevet mødt af forståelse og en fælles ambition om at udrydde den slags tåbelige handlinger, som ses på videoen.

– Desværre kan vi ikke garantere, at det ikke vil ske i fremtiden, da tåber findes overalt. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan.

Med indkøbet af Gue-sung Cho har FC Midtjylland fået en masse nye sydkoreanske fans, der har været på plads til flere af klubbens seneste kampe. Læs mere om det HER.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

17 minutter for United – nu skal han til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF