FC Midtjylland hentede torsdag en flot 5-1-sejr over Omonia Nicosia, men Conference League-kvalifikationskampen bød samtidig på en beskæmmende episode blandt Superliga-klubbens fans.
På sociale medier florerer nemlig en video af sydkoreanske FC Midtjylland-fans, der bliver udsat for racistiske gestikulationer fra en gruppe tilskuere.
Tipsbladet har kontaktet FC Midtjylland for at få en kommentar til videoen, og Superliga-klubben meddeler, at man allerede torsdag aften blev bekendt med episoden.
– Først og fremmest er vi meget kede af adfærden hos disse enkeltindivider. De afspejler ikke FC Midtjylland og den måde, vi behandler folk på. Det er en beskæmmende og forkastelig adfærd, som ikke hører til i vores samfund. Fodbold skal samle mennesker, ikke det modsatte, lyder det fra FC Midtjylland.
– Langt størstedelen af de gæster, der besøger vores stadion, udviser den danske gæstfrihed. Desværre er der enkelte tåbelige tilskuere, som bryder disse normer. De tilskuere er blevet håndteret, og de har personligt undskyldt til de sydkoreanske gæster samme aften.
– Vi er en familieklub med spillere fra hele verden, og både vi og vores fans er glade for, at Cho har valgt vores klub, og at vi nu har besøgende fra Sydkorea.
– Vi har allerede taget sagen op med forskellige grupper og gæster, der kommer på vores hjemmebane. Vi har et fælles ansvar for, at alle besøgende får en god oplevelse, og vi vil som klub investere yderligere heri. Vi er kun blevet mødt af forståelse og en fælles ambition om at udrydde den slags tåbelige handlinger, som ses på videoen.
– Desværre kan vi ikke garantere, at det ikke vil ske i fremtiden, da tåber findes overalt. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan.
Med indkøbet af Gue-sung Cho har FC Midtjylland fået en masse nye sydkoreanske fans, der har været på plads til flere af klubbens seneste kampe. Læs mere om det HER.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk