FCM tager afstand til racisme-sag: Forkasteligt

FC Midtjylland reagerer nu på episoden, som Superliga-klubben på det kraftigste tager afstand fra.



FC Midtjylland hentede torsdag en flot 5-1-sejr over Omonia Nicosia, men Conference League-kvalifikationskampen bød samtidig på en beskæmmende episode blandt Superliga-klubbens fans. 

På sociale medier florerer nemlig en video af sydkoreanske FC Midtjylland-fans, der bliver udsat for racistiske gestikulationer fra en gruppe tilskuere. 

Tipsbladet har kontaktet FC Midtjylland for at få en kommentar til videoen, og Superliga-klubben meddeler, at man allerede torsdag aften blev bekendt med episoden. 

– Først og fremmest er vi meget kede af adfærden hos disse enkeltindivider. De afspejler ikke FC Midtjylland og den måde, vi behandler folk på. Det er en beskæmmende og forkastelig adfærd, som ikke hører til i vores samfund. Fodbold skal samle mennesker, ikke det modsatte, lyder det fra FC Midtjylland. 

– Langt størstedelen af de gæster, der besøger vores stadion, udviser den danske gæstfrihed. Desværre er der enkelte tåbelige tilskuere, som bryder disse normer. De tilskuere er blevet håndteret, og de har personligt undskyldt til de sydkoreanske gæster samme aften.

– Vi er en familieklub med spillere fra hele verden, og både vi og vores fans er glade for, at Cho har valgt vores klub, og at vi nu har besøgende fra Sydkorea.

– Vi har allerede taget sagen op med forskellige grupper og gæster, der kommer på vores hjemmebane. Vi har et fælles ansvar for, at alle besøgende får en god oplevelse, og vi vil som klub investere yderligere heri. Vi er kun blevet mødt af forståelse og en fælles ambition om at udrydde den slags tåbelige handlinger, som ses på videoen.

– Desværre kan vi ikke garantere, at det ikke vil ske i fremtiden, da tåber findes overalt. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan.

Med indkøbet af Gue-sung Cho har FC Midtjylland fået en masse nye sydkoreanske fans, der har været på plads til flere af klubbens seneste kampe. Læs mere om det HER.





Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Målmand håber på Brøndby-transfer

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Hænger Chido Obi ud

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Lukas Lerager tæt på denne klub

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Vanvittig kamp for Manchester United

Vildt skifte i Superligaen?

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK