FCM tager afstand til racisme-sag: Forkasteligt

FC Midtjylland reagerer nu på episoden, som Superliga-klubben på det kraftigste tager afstand fra.



FC Midtjylland hentede torsdag en flot 5-1-sejr over Omonia Nicosia, men Conference League-kvalifikationskampen bød samtidig på en beskæmmende episode blandt Superliga-klubbens fans. 

På sociale medier florerer nemlig en video af sydkoreanske FC Midtjylland-fans, der bliver udsat for racistiske gestikulationer fra en gruppe tilskuere. 

Tipsbladet har kontaktet FC Midtjylland for at få en kommentar til videoen, og Superliga-klubben meddeler, at man allerede torsdag aften blev bekendt med episoden. 

– Først og fremmest er vi meget kede af adfærden hos disse enkeltindivider. De afspejler ikke FC Midtjylland og den måde, vi behandler folk på. Det er en beskæmmende og forkastelig adfærd, som ikke hører til i vores samfund. Fodbold skal samle mennesker, ikke det modsatte, lyder det fra FC Midtjylland. 

– Langt størstedelen af de gæster, der besøger vores stadion, udviser den danske gæstfrihed. Desværre er der enkelte tåbelige tilskuere, som bryder disse normer. De tilskuere er blevet håndteret, og de har personligt undskyldt til de sydkoreanske gæster samme aften.

– Vi er en familieklub med spillere fra hele verden, og både vi og vores fans er glade for, at Cho har valgt vores klub, og at vi nu har besøgende fra Sydkorea.

– Vi har allerede taget sagen op med forskellige grupper og gæster, der kommer på vores hjemmebane. Vi har et fælles ansvar for, at alle besøgende får en god oplevelse, og vi vil som klub investere yderligere heri. Vi er kun blevet mødt af forståelse og en fælles ambition om at udrydde den slags tåbelige handlinger, som ses på videoen.

– Desværre kan vi ikke garantere, at det ikke vil ske i fremtiden, da tåber findes overalt. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan.

Med indkøbet af Gue-sung Cho har FC Midtjylland fået en masse nye sydkoreanske fans, der har været på plads til flere af klubbens seneste kampe. Læs mere om det HER.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe