FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort

FC Midtjylland-midtbanespilleren glæder sig over de roser, han har fået efter sejren mod FC København.



Med Evander og Tim Sparv ude med en skade og Jens-Lys Cajuste i karantæne satte FC Midtjylland unge Nicolas Madsen i startopstillingen for første gang til topbraget mod FC København søndag aften. Og det var ikke nogen helt dårlig idé.

Selvom den 20-årige midtbanespiller blot stod noteret for fire Superliga-kampe – og ingen af dem fra start – før søndagens kamp, imponerede han og blev rost af blandt andre holdkammeraten Lasse Vibe, der udpegede Madsen som kampens spiller.  

Og rosen glæder Madsen sig selvsagt over. 

– Det er altid dejligt med ros, og når det kommer fra Vibe, der plejer at skrige til træning, er det rigtig stort. Det er dejligt at få ros, og jeg har fået en masse af det nu her, så det er bare med at klø på nu, siger Nicolas Madsen til FCM TV.

Kampen mod FC København var anden Superliga-kamp i træk, hvor Nicolas Madsen fik spilletid, og hans indtop på førsteholdet har taget fart i den seneste uge.

– Det er gået rigtig stærkt. Jeg går fra at have spillet tre Superliga-kampe inden den uge her. Tim (Sparv, red.) bliver skadet, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men det er også en chance for mig, og jeg synes, at jeg går ind og griber den. Så vidste jeg jo godt, at Jens (Cajuste, red.) havde karantæne, så jeg har hele tiden lugtet og håbet på en startplads, men jeg havde ikke troet på, siger den unge FC Midtjylland-spiller.

Med sejren over FC København søndag har FC Midtjylland nu et forspring på hele 11 point i toppen af Superligaen. I næste runde skal midtjyderne gæste FC Nordsjælland.  





LIVE

LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Viborg FF – Brøndby IF

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby