Med Evander og Tim Sparv ude med en skade og Jens-Lys Cajuste i karantæne satte FC Midtjylland unge Nicolas Madsen i startopstillingen for første gang til topbraget mod FC København søndag aften. Og det var ikke nogen helt dårlig idé.
Selvom den 20-årige midtbanespiller blot stod noteret for fire Superliga-kampe – og ingen af dem fra start – før søndagens kamp, imponerede han og blev rost af blandt andre holdkammeraten Lasse Vibe, der udpegede Madsen som kampens spiller.
Og rosen glæder Madsen sig selvsagt over.
– Det er altid dejligt med ros, og når det kommer fra Vibe, der plejer at skrige til træning, er det rigtig stort. Det er dejligt at få ros, og jeg har fået en masse af det nu her, så det er bare med at klø på nu, siger Nicolas Madsen til FCM TV.
Kampen mod FC København var anden Superliga-kamp i træk, hvor Nicolas Madsen fik spilletid, og hans indtop på førsteholdet har taget fart i den seneste uge.
– Det er gået rigtig stærkt. Jeg går fra at have spillet tre Superliga-kampe inden den uge her. Tim (Sparv, red.) bliver skadet, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men det er også en chance for mig, og jeg synes, at jeg går ind og griber den. Så vidste jeg jo godt, at Jens (Cajuste, red.) havde karantæne, så jeg har hele tiden lugtet og håbet på en startplads, men jeg havde ikke troet på, siger den unge FC Midtjylland-spiller.
Med sejren over FC København søndag har FC Midtjylland nu et forspring på hele 11 point i toppen af Superligaen. I næste runde skal midtjyderne gæste FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
NYHEDER
