FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort

FC Midtjylland-midtbanespilleren glæder sig over de roser, han har fået efter sejren mod FC København.



Med Evander og Tim Sparv ude med en skade og Jens-Lys Cajuste i karantæne satte FC Midtjylland unge Nicolas Madsen i startopstillingen for første gang til topbraget mod FC København søndag aften. Og det var ikke nogen helt dårlig idé.

Selvom den 20-årige midtbanespiller blot stod noteret for fire Superliga-kampe – og ingen af dem fra start – før søndagens kamp, imponerede han og blev rost af blandt andre holdkammeraten Lasse Vibe, der udpegede Madsen som kampens spiller.  

Og rosen glæder Madsen sig selvsagt over. 

– Det er altid dejligt med ros, og når det kommer fra Vibe, der plejer at skrige til træning, er det rigtig stort. Det er dejligt at få ros, og jeg har fået en masse af det nu her, så det er bare med at klø på nu, siger Nicolas Madsen til FCM TV.

Kampen mod FC København var anden Superliga-kamp i træk, hvor Nicolas Madsen fik spilletid, og hans indtop på førsteholdet har taget fart i den seneste uge.

– Det er gået rigtig stærkt. Jeg går fra at have spillet tre Superliga-kampe inden den uge her. Tim (Sparv, red.) bliver skadet, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men det er også en chance for mig, og jeg synes, at jeg går ind og griber den. Så vidste jeg jo godt, at Jens (Cajuste, red.) havde karantæne, så jeg har hele tiden lugtet og håbet på en startplads, men jeg havde ikke troet på, siger den unge FC Midtjylland-spiller.

Med sejren over FC København søndag har FC Midtjylland nu et forspring på hele 11 point i toppen af Superligaen. I næste runde skal midtjyderne gæste FC Nordsjælland.  





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jonas Lössl stopper karrieren

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Køber Mads Bidstrup til spotpris

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

FCK-boss roser varm bomber

Fremhæver Bodø/Glimt

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er AGF’s Champions League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter FC Barcelona-stjerne

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’