Med Evander og Tim Sparv ude med en skade og Jens-Lys Cajuste i karantæne satte FC Midtjylland unge Nicolas Madsen i startopstillingen for første gang til topbraget mod FC København søndag aften. Og det var ikke nogen helt dårlig idé.
Selvom den 20-årige midtbanespiller blot stod noteret for fire Superliga-kampe – og ingen af dem fra start – før søndagens kamp, imponerede han og blev rost af blandt andre holdkammeraten Lasse Vibe, der udpegede Madsen som kampens spiller.
Og rosen glæder Madsen sig selvsagt over.
– Det er altid dejligt med ros, og når det kommer fra Vibe, der plejer at skrige til træning, er det rigtig stort. Det er dejligt at få ros, og jeg har fået en masse af det nu her, så det er bare med at klø på nu, siger Nicolas Madsen til FCM TV.
Kampen mod FC København var anden Superliga-kamp i træk, hvor Nicolas Madsen fik spilletid, og hans indtop på førsteholdet har taget fart i den seneste uge.
– Det er gået rigtig stærkt. Jeg går fra at have spillet tre Superliga-kampe inden den uge her. Tim (Sparv, red.) bliver skadet, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men det er også en chance for mig, og jeg synes, at jeg går ind og griber den. Så vidste jeg jo godt, at Jens (Cajuste, red.) havde karantæne, så jeg har hele tiden lugtet og håbet på en startplads, men jeg havde ikke troet på, siger den unge FC Midtjylland-spiller.
Med sejren over FC København søndag har FC Midtjylland nu et forspring på hele 11 point i toppen af Superligaen. I næste runde skal midtjyderne gæste FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
