Med Evander og Tim Sparv ude med en skade og Jens-Lys Cajuste i karantæne satte FC Midtjylland unge Nicolas Madsen i startopstillingen for første gang til topbraget mod FC København søndag aften. Og det var ikke nogen helt dårlig idé.
Selvom den 20-årige midtbanespiller blot stod noteret for fire Superliga-kampe – og ingen af dem fra start – før søndagens kamp, imponerede han og blev rost af blandt andre holdkammeraten Lasse Vibe, der udpegede Madsen som kampens spiller.
Og rosen glæder Madsen sig selvsagt over.
– Det er altid dejligt med ros, og når det kommer fra Vibe, der plejer at skrige til træning, er det rigtig stort. Det er dejligt at få ros, og jeg har fået en masse af det nu her, så det er bare med at klø på nu, siger Nicolas Madsen til FCM TV.
Kampen mod FC København var anden Superliga-kamp i træk, hvor Nicolas Madsen fik spilletid, og hans indtop på førsteholdet har taget fart i den seneste uge.
– Det er gået rigtig stærkt. Jeg går fra at have spillet tre Superliga-kampe inden den uge her. Tim (Sparv, red.) bliver skadet, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men det er også en chance for mig, og jeg synes, at jeg går ind og griber den. Så vidste jeg jo godt, at Jens (Cajuste, red.) havde karantæne, så jeg har hele tiden lugtet og håbet på en startplads, men jeg havde ikke troet på, siger den unge FC Midtjylland-spiller.
Med sejren over FC København søndag har FC Midtjylland nu et forspring på hele 11 point i toppen af Superligaen. I næste runde skal midtjyderne gæste FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
