FCM-talent var til samtale i storklub i København

Der var rift om en af de FCM-profiler, den jyske klub rekrutterede på Sjælland.



Som forældre med piger og især drenge i skolealderen ved, er Superliga-klubberne og de andre danske topklubber med en stærk talentudvikling særdeles godt orienteret om snart sagt alle i alderen seks til 13 år, der spiller fodbold.

En af de danske klubber, der strækker sig langt for at tiltrække spillere, er FC Midtjylland, der gennem mange år har hentet spillere i København og på Sjælland.

For seks år siden havde klubben været i Køge for at rekruttere en 14-årig Aral Simsir, og FCM-profilen og hans familie strakte sig langt for at spille i det midtjyske, selvom der var tilbud fra flere af de største klubber i Københavns-området.

– Da jeg kom til som 15-årig, vidste jeg jo ikke, at det ville gå sådan her. Jeg startede over på ISI [en idrætsefterskole et par hundrede meter fra FCM's nuværende træningsanlæg], og da vidste jeg overhovedet ikke, det ville ende sådan her, sige Aral Simsir til Tipsbladet.

Du spillede i Køge dengang. Hvorfor valgte I ikke Brøndby, FCK, FC Nordsjælland eller Lyngby? De må også have været på banen.
– Jamen det var de også. Vi var til samtale, men jeg var slet ikke i tvivl om, at det skulle være her. Især, da jeg så, hvor struktureret og disciplineret, det hele er her.

Simsir tog afsked med klubben i Køge et halvt år før, han kunne begynde på akademiet i Ikast.

215538

– Min far kørte mig fra Køge til kampe herovre med Herning Fremad hver eneste weekend i et halvt år. Det betyder meget for mig, at min far på den måde ofrede sig for mig og det, jeg gerne ville. Det betyder meget for mig, og det vil jeg gerne levere tilbage for. Jeg spiller fodbold, fordi jeg elsker det. Man skal ikke glemme grunden til, at man spiller. Jeg vil gerne gøre mig selv stolt. Og dem omkring mig.

– Jeg skal ikke generalisere, men jeg tror ikke, der har været mange med tyrkisk baggrund på efterskolen herovre. Når man har en drøm, skal man være villig til at ofre noget, og det har jeg gjort i mange år ved at spille fodbold i stedet for at være sammen med min familie. Men det har været et godt valg, siger Aral Simsir.

Læs hele interviewet med Aral Simsir i dagens udgave af Tipsbladet, som du køber sammen med den trykte udgave af Ekstra Bladet.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’