Som forældre med piger og især drenge i skolealderen ved, er Superliga-klubberne og de andre danske topklubber med en stærk talentudvikling særdeles godt orienteret om snart sagt alle i alderen seks til 13 år, der spiller fodbold.
En af de danske klubber, der strækker sig langt for at tiltrække spillere, er FC Midtjylland, der gennem mange år har hentet spillere i København og på Sjælland.
For seks år siden havde klubben været i Køge for at rekruttere en 14-årig Aral Simsir, og FCM-profilen og hans familie strakte sig langt for at spille i det midtjyske, selvom der var tilbud fra flere af de største klubber i Københavns-området.
– Da jeg kom til som 15-årig, vidste jeg jo ikke, at det ville gå sådan her. Jeg startede over på ISI [en idrætsefterskole et par hundrede meter fra FCM's nuværende træningsanlæg], og da vidste jeg overhovedet ikke, det ville ende sådan her, sige Aral Simsir til Tipsbladet.
Du spillede i Køge dengang. Hvorfor valgte I ikke Brøndby, FCK, FC Nordsjælland eller Lyngby? De må også have været på banen.
– Jamen det var de også. Vi var til samtale, men jeg var slet ikke i tvivl om, at det skulle være her. Især, da jeg så, hvor struktureret og disciplineret, det hele er her.
Simsir tog afsked med klubben i Køge et halvt år før, han kunne begynde på akademiet i Ikast.

– Min far kørte mig fra Køge til kampe herovre med Herning Fremad hver eneste weekend i et halvt år. Det betyder meget for mig, at min far på den måde ofrede sig for mig og det, jeg gerne ville. Det betyder meget for mig, og det vil jeg gerne levere tilbage for. Jeg spiller fodbold, fordi jeg elsker det. Man skal ikke glemme grunden til, at man spiller. Jeg vil gerne gøre mig selv stolt. Og dem omkring mig.
– Jeg skal ikke generalisere, men jeg tror ikke, der har været mange med tyrkisk baggrund på efterskolen herovre. Når man har en drøm, skal man være villig til at ofre noget, og det har jeg gjort i mange år ved at spille fodbold i stedet for at være sammen med min familie. Men det har været et godt valg, siger Aral Simsir.
Læs hele interviewet med Aral Simsir i dagens udgave af Tipsbladet, som du køber sammen med den trykte udgave af Ekstra Bladet.
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
FC København og Brøndby IF brager sammen
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Frank afviste flere
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste