HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland søndag kæmpede guldet hjem i en dramatisk og rent fodboldfagligt særdeles uperfekt 3-3-kamp, sket det med stadigt flere af klubbens egenudviklede spillere, som opgøret skred frem.
Aral Simsir, hentet til ungdomsafdelingen fra Sjælland som teenager, scorede det 3-2-mål, der viste sig at være nok til at vinde guld koblet til AGF's overraskende sejr i Brøndby.
Og på de større linjer klarer ungdommen i FC Midtjylland sig også bedre, end mange nok havde ventet, da en række yngre spillere fra U/19-holdet og udkanten af førsteholdet sidste sommer blev lejet til eller skiftede permanent til samarbejdsklubben Mafra i Portugal.
Som Tipsbladet har beskrevet, er der lagt op til yderligere forstærkninger af FC Midtjyllands førstehold til en 2024/25-sæson, hvor man igen vil jagte Superliga-guld, og samtidig meget gerne skal i et af de nye europæiske ligaspil, FCM er snublende nær som seedet i Champions League-kvalifikationens anden runde og muligvis også tredje runde.
Men FC Midtjyllands akademichef Flemming Broe er både fortrøstningsfuld og kisteglad over det, ungdommen har leveret i en hektisk sæson, hvor de unge på især førsteholdet har været med til alle de op- og nedture, de ældre og mere erfarne spillere også har skulle kæmpe for at komme igennem.
– Afslutningen i dag fortæller det hele. Vi slutter med seks akademispillere på banen. Lige fra det første kuld og de første kontrakter i form af Jonas Lössl, til at vi har seks akademispillere i de døende minutter, siger Flemming Broe til Tipsbladet.
– Jeg synes, de viser den coolness, der skal til for, at vi gør det færdigt. Det bliver man jo stolt af. Vi har en Aral Simsir, der kommer ind og kreerer på en virkelig god måde. Vi er meget stolte, siger Flemming Broe.
For FCM-ungdomschefen at se er det afgørende, at FC Midtjyllands egenudviklede spillere ikke er med for at opfylde en kvote, men fordi de er gode nok.
– Det afgørende er, at talenterne præsterer på et niveau, hvor Thomasberg har tillid til dem og spiller med dem, og det ser jo fornuftigt ud, siger Flemming Broe.
– Og så kan vi på lørdag vinde U/19-mesterskabet for 11. gang, hvis vi får et point i Esbjerg. Så det er gået vanvittigt godt for os, uden jeg vil sælge skindet. Vi har en gennemsnitsalder på noget, der ligner 17,4 på det hold, og vi har nogle talenter i Mafra, uden at det skal tage noget fra dem på U/19-holdet, der har gjort det sindssygt godt. Så både dem, der er på vej, og de talenter, vi har i Superligaen, præsterer sindssygt godt, siger Flemming Broe.
FC Midtjylland startede søndagen med Jonas Lössl og Oliver Sørensen, mens Aral Simsir, Victor Bak, Valdemar Byskov og André Rømer kom på banen efter pausen. Alle seks har deres fodbolduddannelse på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER