HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland søndag kæmpede guldet hjem i en dramatisk og rent fodboldfagligt særdeles uperfekt 3-3-kamp, sket det med stadigt flere af klubbens egenudviklede spillere, som opgøret skred frem.
Aral Simsir, hentet til ungdomsafdelingen fra Sjælland som teenager, scorede det 3-2-mål, der viste sig at være nok til at vinde guld koblet til AGF's overraskende sejr i Brøndby.
Og på de større linjer klarer ungdommen i FC Midtjylland sig også bedre, end mange nok havde ventet, da en række yngre spillere fra U/19-holdet og udkanten af førsteholdet sidste sommer blev lejet til eller skiftede permanent til samarbejdsklubben Mafra i Portugal.
Som Tipsbladet har beskrevet, er der lagt op til yderligere forstærkninger af FC Midtjyllands førstehold til en 2024/25-sæson, hvor man igen vil jagte Superliga-guld, og samtidig meget gerne skal i et af de nye europæiske ligaspil, FCM er snublende nær som seedet i Champions League-kvalifikationens anden runde og muligvis også tredje runde.
Men FC Midtjyllands akademichef Flemming Broe er både fortrøstningsfuld og kisteglad over det, ungdommen har leveret i en hektisk sæson, hvor de unge på især førsteholdet har været med til alle de op- og nedture, de ældre og mere erfarne spillere også har skulle kæmpe for at komme igennem.
– Afslutningen i dag fortæller det hele. Vi slutter med seks akademispillere på banen. Lige fra det første kuld og de første kontrakter i form af Jonas Lössl, til at vi har seks akademispillere i de døende minutter, siger Flemming Broe til Tipsbladet.
– Jeg synes, de viser den coolness, der skal til for, at vi gør det færdigt. Det bliver man jo stolt af. Vi har en Aral Simsir, der kommer ind og kreerer på en virkelig god måde. Vi er meget stolte, siger Flemming Broe.
For FCM-ungdomschefen at se er det afgørende, at FC Midtjyllands egenudviklede spillere ikke er med for at opfylde en kvote, men fordi de er gode nok.
– Det afgørende er, at talenterne præsterer på et niveau, hvor Thomasberg har tillid til dem og spiller med dem, og det ser jo fornuftigt ud, siger Flemming Broe.
– Og så kan vi på lørdag vinde U/19-mesterskabet for 11. gang, hvis vi får et point i Esbjerg. Så det er gået vanvittigt godt for os, uden jeg vil sælge skindet. Vi har en gennemsnitsalder på noget, der ligner 17,4 på det hold, og vi har nogle talenter i Mafra, uden at det skal tage noget fra dem på U/19-holdet, der har gjort det sindssygt godt. Så både dem, der er på vej, og de talenter, vi har i Superligaen, præsterer sindssygt godt, siger Flemming Broe.
FC Midtjylland startede søndagen med Jonas Lössl og Oliver Sørensen, mens Aral Simsir, Victor Bak, Valdemar Byskov og André Rømer kom på banen efter pausen. Alle seks har deres fodbolduddannelse på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER