HERNING (Tipsbladet): Da FC Midtjylland søndag kæmpede guldet hjem i en dramatisk og rent fodboldfagligt særdeles uperfekt 3-3-kamp, sket det med stadigt flere af klubbens egenudviklede spillere, som opgøret skred frem.
Aral Simsir, hentet til ungdomsafdelingen fra Sjælland som teenager, scorede det 3-2-mål, der viste sig at være nok til at vinde guld koblet til AGF's overraskende sejr i Brøndby.
Og på de større linjer klarer ungdommen i FC Midtjylland sig også bedre, end mange nok havde ventet, da en række yngre spillere fra U/19-holdet og udkanten af førsteholdet sidste sommer blev lejet til eller skiftede permanent til samarbejdsklubben Mafra i Portugal.
Som Tipsbladet har beskrevet, er der lagt op til yderligere forstærkninger af FC Midtjyllands førstehold til en 2024/25-sæson, hvor man igen vil jagte Superliga-guld, og samtidig meget gerne skal i et af de nye europæiske ligaspil, FCM er snublende nær som seedet i Champions League-kvalifikationens anden runde og muligvis også tredje runde.
Men FC Midtjyllands akademichef Flemming Broe er både fortrøstningsfuld og kisteglad over det, ungdommen har leveret i en hektisk sæson, hvor de unge på især førsteholdet har været med til alle de op- og nedture, de ældre og mere erfarne spillere også har skulle kæmpe for at komme igennem.
– Afslutningen i dag fortæller det hele. Vi slutter med seks akademispillere på banen. Lige fra det første kuld og de første kontrakter i form af Jonas Lössl, til at vi har seks akademispillere i de døende minutter, siger Flemming Broe til Tipsbladet.
– Jeg synes, de viser den coolness, der skal til for, at vi gør det færdigt. Det bliver man jo stolt af. Vi har en Aral Simsir, der kommer ind og kreerer på en virkelig god måde. Vi er meget stolte, siger Flemming Broe.
For FCM-ungdomschefen at se er det afgørende, at FC Midtjyllands egenudviklede spillere ikke er med for at opfylde en kvote, men fordi de er gode nok.
– Det afgørende er, at talenterne præsterer på et niveau, hvor Thomasberg har tillid til dem og spiller med dem, og det ser jo fornuftigt ud, siger Flemming Broe.
– Og så kan vi på lørdag vinde U/19-mesterskabet for 11. gang, hvis vi får et point i Esbjerg. Så det er gået vanvittigt godt for os, uden jeg vil sælge skindet. Vi har en gennemsnitsalder på noget, der ligner 17,4 på det hold, og vi har nogle talenter i Mafra, uden at det skal tage noget fra dem på U/19-holdet, der har gjort det sindssygt godt. Så både dem, der er på vej, og de talenter, vi har i Superligaen, præsterer sindssygt godt, siger Flemming Broe.
FC Midtjylland startede søndagen med Jonas Lössl og Oliver Sørensen, mens Aral Simsir, Victor Bak, Valdemar Byskov og André Rømer kom på banen efter pausen. Alle seks har deres fodbolduddannelse på FC Midtjyllands ungdomsakademi.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Paraguay – Australien
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TRANSFER