FC Midtjylland gik ind i Europa Leagues gruppespil med en målsætning om at gå videre.
Midtvejs ser det dog ganske svært ud, da midtjyderne blot har fået to point i de første tre kampe. Dermed er FCM treer i gruppe F, hvor kun første- og andenpladsen giver videre avancement, mens tredjepladsen ryger i Conference League, og fjerdepladsen elimineres.
Hvis FCM skal ende på de to forreste pladser, som lige nu indtages af serbiske Røde Stjerne med syv point og portugisiske Braga med seks point, kræver det derfor lutter sejre i de sidste tre kampe.
Det mener i hvert fald midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen.
– Vi skal vinde de sidste tre kampe, hvis vi skal gå videre i Europa League.
– Jeg er jo ikke blind, og jeg kan godt læse stillingen, men der er sket større mirakler, for niveauet har egentlig været ganske godt fra os, mener han.
Første finale af tre for FCM er om to uger. Her skal holdet ned og spille returkamp i Serbien mod Røde Stjerne, som det blev 1-1 mod på hjemmebane torsdag.
Bo Henriksen tror, at hans hold har en god chance for at tage tre point i den serbiske hovedstad, Beograd.
– Der er ikke noget, som ikke viser i den første kamp mod Røde Stjerne, at vi ikke har muligheden for at vinde dernede.
– Men det bliver ikke bare en lille finale for os, den bliver stor. Det er absolut sidste chance for at gå videre som etter eller toer, siger han.
Røde Stjernes cheftræner, Dejan Stankovic, var ganske imponeret over den danske vicemester torsdag aften. Han tror dog, at FCM får det svært, når midtjyderne gæster serberne om et par uger.
– Vi har også brug for en sejr, og det bliver en sværere kamp for Midtjylland end i Danmark, fordi der nu er endnu mere brug for en sejr, hvis de skal hente os, siger han.
Den 43-årige tidligere topspiller glæder sig over, at det er hans hold, som i toppen af gruppen selv kan afgøre holdets videre skæbne.
– Vi ligger nummer et, så alt afhænger af os. Vi er klar, og vi er i den gunstige position, at vi selv kan spille os videre, og det går vi selvfølgelig efter, siger serberen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
