FCM-træner efter nyt kollaps: Sindssygt skuffet

FC Midtjylland smed sin anden 3-0-føring på en uge, men Lyngby-kampen spøgte ikke ifølge Henrik Jensen.



Fredag formøblede FC Midtjylland endnu en 3-0-føring, da holdet fredag spillede 3-3 mod oprykkerne fra AC Horsens i Superligaen.

Kollapset sker for anden gang på blot en uge, da holdet også sidste fredag smed den samme føring mod den anden oprykker, Lyngby.

Derfor stod FCM-træner Henrik Jensen også tilbage med klar følelse efter opgøret i Horsens.

– Den følelse, jeg står med nu, er skuffelse. Jeg er sindssygt skuffet, og det er vi alle sammen, siger den 37-årige cheftræner.

FC Midtjylland førte med 3-0 ved pausen, men smed den komfortable føring efter pausen – mod Lyngby stod der 3-1 ved pausen.

Den ugegamle kamp mod Lyngby spøgte dog ikke i baghovedet i løbet af anden halvleg ifølge Henrik Jensen.

– Vi tænkte overhovedet ikke på Lyngby-kampen, da Horsens reducerer til 1-3. Jeg havde kun fokus på, hvordan vi kunne håndtere kampen bedst muligt, og der var nok at se til i den periode, siger cheftræneren.

FC Midtjylland gjorde det ikke nemmere for sig selv med to udvisninger i anden halvleg. Først blev forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard udvist efter 67 minutter, mens brasilianske Juninho også fik marchordre tre minutter før tid.

Henrik Jensen er dog ikke bleg for at påtage sig sin del af skylden for kollapset i Horsens.

– Jeg bærer også en stor del af ansvaret. Jeg er træner for det her hold og tager ansvaret på mig, siger Henrik Jensen.

I AC Horsens-lejren fortalte cheftræner Jens Berthel Askou, at FC Midtjyllands kamp mod Lyngby ikke var et tema.

– FC Midtjyllands kamp mod Lyngby fyldte ikke i pausen. Men vi vidste, at de havde været inde i en hård periode, hvor de havde sat point til. Og vi vidste, at vi kunne udfordre dem i indlægsspillet og på dødbolde, siger den 39-årige Horsens-chef.

Han tror tilmed, at der var flere point at hente for AC Horsens, hvis tillægstiden var endnu længere end de seks minutter.

– Havde kampen varet et eller to minutter mere, tror jeg også, vi havde vundet kampen, siger Jens Berthel Askou.

FC Midtjyllands næste Superliga-opgave er på næste lørdag, hvor holdet hjemme tager imod AGF. Først den 22. august skal AC Horsens i aktion igen, når 'den gule fare' skal møde OB på udebane.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Bo Henriksen fyret

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC København-profil ude med sygdom

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder