Fredag formøblede FC Midtjylland endnu en 3-0-føring, da holdet fredag spillede 3-3 mod oprykkerne fra AC Horsens i Superligaen.
Kollapset sker for anden gang på blot en uge, da holdet også sidste fredag smed den samme føring mod den anden oprykker, Lyngby.
Derfor stod FCM-træner Henrik Jensen også tilbage med klar følelse efter opgøret i Horsens.
– Den følelse, jeg står med nu, er skuffelse. Jeg er sindssygt skuffet, og det er vi alle sammen, siger den 37-årige cheftræner.
FC Midtjylland førte med 3-0 ved pausen, men smed den komfortable føring efter pausen – mod Lyngby stod der 3-1 ved pausen.
Den ugegamle kamp mod Lyngby spøgte dog ikke i baghovedet i løbet af anden halvleg ifølge Henrik Jensen.
– Vi tænkte overhovedet ikke på Lyngby-kampen, da Horsens reducerer til 1-3. Jeg havde kun fokus på, hvordan vi kunne håndtere kampen bedst muligt, og der var nok at se til i den periode, siger cheftræneren.
FC Midtjylland gjorde det ikke nemmere for sig selv med to udvisninger i anden halvleg. Først blev forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard udvist efter 67 minutter, mens brasilianske Juninho også fik marchordre tre minutter før tid.
Henrik Jensen er dog ikke bleg for at påtage sig sin del af skylden for kollapset i Horsens.
– Jeg bærer også en stor del af ansvaret. Jeg er træner for det her hold og tager ansvaret på mig, siger Henrik Jensen.
I AC Horsens-lejren fortalte cheftræner Jens Berthel Askou, at FC Midtjyllands kamp mod Lyngby ikke var et tema.
– FC Midtjyllands kamp mod Lyngby fyldte ikke i pausen. Men vi vidste, at de havde været inde i en hård periode, hvor de havde sat point til. Og vi vidste, at vi kunne udfordre dem i indlægsspillet og på dødbolde, siger den 39-årige Horsens-chef.
Han tror tilmed, at der var flere point at hente for AC Horsens, hvis tillægstiden var endnu længere end de seks minutter.
– Havde kampen varet et eller to minutter mere, tror jeg også, vi havde vundet kampen, siger Jens Berthel Askou.
FC Midtjyllands næste Superliga-opgave er på næste lørdag, hvor holdet hjemme tager imod AGF. Først den 22. august skal AC Horsens i aktion igen, når 'den gule fare' skal møde OB på udebane.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER