FCM-træner efter nyt kollaps: Sindssygt skuffet

FC Midtjylland smed sin anden 3-0-føring på en uge, men Lyngby-kampen spøgte ikke ifølge Henrik Jensen.



Fredag formøblede FC Midtjylland endnu en 3-0-føring, da holdet fredag spillede 3-3 mod oprykkerne fra AC Horsens i Superligaen.

Kollapset sker for anden gang på blot en uge, da holdet også sidste fredag smed den samme føring mod den anden oprykker, Lyngby.

Derfor stod FCM-træner Henrik Jensen også tilbage med klar følelse efter opgøret i Horsens.

– Den følelse, jeg står med nu, er skuffelse. Jeg er sindssygt skuffet, og det er vi alle sammen, siger den 37-årige cheftræner.

FC Midtjylland førte med 3-0 ved pausen, men smed den komfortable føring efter pausen – mod Lyngby stod der 3-1 ved pausen.

Den ugegamle kamp mod Lyngby spøgte dog ikke i baghovedet i løbet af anden halvleg ifølge Henrik Jensen.

– Vi tænkte overhovedet ikke på Lyngby-kampen, da Horsens reducerer til 1-3. Jeg havde kun fokus på, hvordan vi kunne håndtere kampen bedst muligt, og der var nok at se til i den periode, siger cheftræneren.

FC Midtjylland gjorde det ikke nemmere for sig selv med to udvisninger i anden halvleg. Først blev forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard udvist efter 67 minutter, mens brasilianske Juninho også fik marchordre tre minutter før tid.

Henrik Jensen er dog ikke bleg for at påtage sig sin del af skylden for kollapset i Horsens.

– Jeg bærer også en stor del af ansvaret. Jeg er træner for det her hold og tager ansvaret på mig, siger Henrik Jensen.

I AC Horsens-lejren fortalte cheftræner Jens Berthel Askou, at FC Midtjyllands kamp mod Lyngby ikke var et tema.

– FC Midtjyllands kamp mod Lyngby fyldte ikke i pausen. Men vi vidste, at de havde været inde i en hård periode, hvor de havde sat point til. Og vi vidste, at vi kunne udfordre dem i indlægsspillet og på dødbolde, siger den 39-årige Horsens-chef.

Han tror tilmed, at der var flere point at hente for AC Horsens, hvis tillægstiden var endnu længere end de seks minutter.

– Havde kampen varet et eller to minutter mere, tror jeg også, vi havde vundet kampen, siger Jens Berthel Askou.

FC Midtjyllands næste Superliga-opgave er på næste lørdag, hvor holdet hjemme tager imod AGF. Først den 22. august skal AC Horsens i aktion igen, når 'den gule fare' skal møde OB på udebane.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød