Fredag formøblede FC Midtjylland endnu en 3-0-føring, da holdet fredag spillede 3-3 mod oprykkerne fra AC Horsens i Superligaen.
Kollapset sker for anden gang på blot en uge, da holdet også sidste fredag smed den samme føring mod den anden oprykker, Lyngby.
Derfor stod FCM-træner Henrik Jensen også tilbage med klar følelse efter opgøret i Horsens.
– Den følelse, jeg står med nu, er skuffelse. Jeg er sindssygt skuffet, og det er vi alle sammen, siger den 37-årige cheftræner.
FC Midtjylland førte med 3-0 ved pausen, men smed den komfortable føring efter pausen – mod Lyngby stod der 3-1 ved pausen.
Den ugegamle kamp mod Lyngby spøgte dog ikke i baghovedet i løbet af anden halvleg ifølge Henrik Jensen.
– Vi tænkte overhovedet ikke på Lyngby-kampen, da Horsens reducerer til 1-3. Jeg havde kun fokus på, hvordan vi kunne håndtere kampen bedst muligt, og der var nok at se til i den periode, siger cheftræneren.
FC Midtjylland gjorde det ikke nemmere for sig selv med to udvisninger i anden halvleg. Først blev forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard udvist efter 67 minutter, mens brasilianske Juninho også fik marchordre tre minutter før tid.
Henrik Jensen er dog ikke bleg for at påtage sig sin del af skylden for kollapset i Horsens.
– Jeg bærer også en stor del af ansvaret. Jeg er træner for det her hold og tager ansvaret på mig, siger Henrik Jensen.
I AC Horsens-lejren fortalte cheftræner Jens Berthel Askou, at FC Midtjyllands kamp mod Lyngby ikke var et tema.
– FC Midtjyllands kamp mod Lyngby fyldte ikke i pausen. Men vi vidste, at de havde været inde i en hård periode, hvor de havde sat point til. Og vi vidste, at vi kunne udfordre dem i indlægsspillet og på dødbolde, siger den 39-årige Horsens-chef.
Han tror tilmed, at der var flere point at hente for AC Horsens, hvis tillægstiden var endnu længere end de seks minutter.
– Havde kampen varet et eller to minutter mere, tror jeg også, vi havde vundet kampen, siger Jens Berthel Askou.
FC Midtjyllands næste Superliga-opgave er på næste lørdag, hvor holdet hjemme tager imod AGF. Først den 22. august skal AC Horsens i aktion igen, når 'den gule fare' skal møde OB på udebane.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER