FCM-træner efter nyt kollaps: Sindssygt skuffet

FC Midtjylland smed sin anden 3-0-føring på en uge, men Lyngby-kampen spøgte ikke ifølge Henrik Jensen.



Fredag formøblede FC Midtjylland endnu en 3-0-føring, da holdet fredag spillede 3-3 mod oprykkerne fra AC Horsens i Superligaen.

Kollapset sker for anden gang på blot en uge, da holdet også sidste fredag smed den samme føring mod den anden oprykker, Lyngby.

Derfor stod FCM-træner Henrik Jensen også tilbage med klar følelse efter opgøret i Horsens.

– Den følelse, jeg står med nu, er skuffelse. Jeg er sindssygt skuffet, og det er vi alle sammen, siger den 37-årige cheftræner.

FC Midtjylland førte med 3-0 ved pausen, men smed den komfortable føring efter pausen – mod Lyngby stod der 3-1 ved pausen.

Den ugegamle kamp mod Lyngby spøgte dog ikke i baghovedet i løbet af anden halvleg ifølge Henrik Jensen.

– Vi tænkte overhovedet ikke på Lyngby-kampen, da Horsens reducerer til 1-3. Jeg havde kun fokus på, hvordan vi kunne håndtere kampen bedst muligt, og der var nok at se til i den periode, siger cheftræneren.

FC Midtjylland gjorde det ikke nemmere for sig selv med to udvisninger i anden halvleg. Først blev forsvarsspilleren Henrik Dalsgaard udvist efter 67 minutter, mens brasilianske Juninho også fik marchordre tre minutter før tid.

Henrik Jensen er dog ikke bleg for at påtage sig sin del af skylden for kollapset i Horsens.

– Jeg bærer også en stor del af ansvaret. Jeg er træner for det her hold og tager ansvaret på mig, siger Henrik Jensen.

I AC Horsens-lejren fortalte cheftræner Jens Berthel Askou, at FC Midtjyllands kamp mod Lyngby ikke var et tema.

– FC Midtjyllands kamp mod Lyngby fyldte ikke i pausen. Men vi vidste, at de havde været inde i en hård periode, hvor de havde sat point til. Og vi vidste, at vi kunne udfordre dem i indlægsspillet og på dødbolde, siger den 39-årige Horsens-chef.

Han tror tilmed, at der var flere point at hente for AC Horsens, hvis tillægstiden var endnu længere end de seks minutter.

– Havde kampen varet et eller to minutter mere, tror jeg også, vi havde vundet kampen, siger Jens Berthel Askou.

FC Midtjyllands næste Superliga-opgave er på næste lørdag, hvor holdet hjemme tager imod AGF. Først den 22. august skal AC Horsens i aktion igen, når 'den gule fare' skal møde OB på udebane.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Han kommer til at have mareridt i nat

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Her sætter Vingegaard grænsen

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

AGF kriger sejren hjem

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Kæmpe triumf for Frank

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool