Lössl: Vores bedste kamp – men vi kan blive bedre

FC Midtjylland hev en 2-0-sejr hjem, da holdet gæstede Viborg. FCM-træner Bo Henriksen var godt tilfreds.



FC Midtjylland hentede lørdag sin anden superligasejr i træk, da holdet på udebane slog rivalerne fra Viborg FF med 2-0.

Midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, var også godt tilfreds med den indsats, som hans trup lagde for dagen.

– Jeg synes, at vi gav alt, og i store perioder dominerede vi også kampen, siger Bo Henriksen, der også glæder sig på fansenes vegne.

– Det var en god sejr at få og en fed sejr for vores fans.

– Vi var kompakte defensivt, og vi vidste, hvordan vi skulle gøre det. Samtidigt kreerede vi stadigvæk mange chancer.

– Når de to ting spiller sammen, så bliver det lettere at vinde fodboldkampe, siger cheftræneren.

Selv om Bo Henriksens tropper leverede en flot indsats både offensivt og defensivt, er holdet ikke helt i mål med det spillemæssige udtryk.

– Vi er på rette vej, og på forholdsvis kort tid er vi nået langt i forhold til vores koncept og vores måde at forsvare os.

– Jeg håber bare, at vi kan fortsætte med det i stedet for, at det bare er en enlig svale.

– Vi mangler lige at kunne score lidt flere mål og har lidt udfordringer med presspillet, men så længe vi arbejder på det, skal det nok komme, siger en fortrøstningsfuld Bo Henriksen, der tilføjer, at det er småting.

FCM-målmand Jonas Lössl var også tilfreds efter sejren over rivalerne, som på nogle punkter var holdets bedste indsats indtil videre.

– Målt på nogle punkter synes jeg, at det var vores bedste kamp i sæsonen.

– Vi skabte rigtig meget, vi var rigtigt skarpe omkring boksen, og jeg synes, at vi forsvarer lige så godt, som vi har gjort i vores bedste perioder.

– Men der er også perioder i kampen, hvor Viborg får overtaget, og det var ikke nødvendigt, siger Lössl, der mener, at holdet har mere i sig.

– Jeg tror, at vi har et højere niveau end det her.

I Viborg-lejren var holdets cheftræner, Lars Friis, tilfreds med viborgensernes indsats, men han anerkendte også, at FC Midtjylland var bedst.

– Jeg har ikke en finger at sætte på vores arbejdsindsats i dag, hvor spillerne gjorde alt, hvad de kunne.

– Set over hele kampen er der er ikke noget at sige om Midtjyllands sejr. Vi mødte et hold med individuel kvalitet, som har de bedste spillere i Danmark.

– Det handler om at være koncentreret, og det er noget, vi skal arbejde på, for den manglende koncentration blev vi straffet for i dag, siger den 45-årige Viborg-træner.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold

Fin lodtrækning for FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Klar for FC København

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri