Lössl: Vores bedste kamp – men vi kan blive bedre

FC Midtjylland hev en 2-0-sejr hjem, da holdet gæstede Viborg. FCM-træner Bo Henriksen var godt tilfreds.



FC Midtjylland hentede lørdag sin anden superligasejr i træk, da holdet på udebane slog rivalerne fra Viborg FF med 2-0.

Midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, var også godt tilfreds med den indsats, som hans trup lagde for dagen.

– Jeg synes, at vi gav alt, og i store perioder dominerede vi også kampen, siger Bo Henriksen, der også glæder sig på fansenes vegne.

– Det var en god sejr at få og en fed sejr for vores fans.

– Vi var kompakte defensivt, og vi vidste, hvordan vi skulle gøre det. Samtidigt kreerede vi stadigvæk mange chancer.

– Når de to ting spiller sammen, så bliver det lettere at vinde fodboldkampe, siger cheftræneren.

Selv om Bo Henriksens tropper leverede en flot indsats både offensivt og defensivt, er holdet ikke helt i mål med det spillemæssige udtryk.

– Vi er på rette vej, og på forholdsvis kort tid er vi nået langt i forhold til vores koncept og vores måde at forsvare os.

– Jeg håber bare, at vi kan fortsætte med det i stedet for, at det bare er en enlig svale.

– Vi mangler lige at kunne score lidt flere mål og har lidt udfordringer med presspillet, men så længe vi arbejder på det, skal det nok komme, siger en fortrøstningsfuld Bo Henriksen, der tilføjer, at det er småting.

FCM-målmand Jonas Lössl var også tilfreds efter sejren over rivalerne, som på nogle punkter var holdets bedste indsats indtil videre.

– Målt på nogle punkter synes jeg, at det var vores bedste kamp i sæsonen.

– Vi skabte rigtig meget, vi var rigtigt skarpe omkring boksen, og jeg synes, at vi forsvarer lige så godt, som vi har gjort i vores bedste perioder.

– Men der er også perioder i kampen, hvor Viborg får overtaget, og det var ikke nødvendigt, siger Lössl, der mener, at holdet har mere i sig.

– Jeg tror, at vi har et højere niveau end det her.

I Viborg-lejren var holdets cheftræner, Lars Friis, tilfreds med viborgensernes indsats, men han anerkendte også, at FC Midtjylland var bedst.

– Jeg har ikke en finger at sætte på vores arbejdsindsats i dag, hvor spillerne gjorde alt, hvad de kunne.

– Set over hele kampen er der er ikke noget at sige om Midtjyllands sejr. Vi mødte et hold med individuel kvalitet, som har de bedste spillere i Danmark.

– Det handler om at være koncentreret, og det er noget, vi skal arbejde på, for den manglende koncentration blev vi straffet for i dag, siger den 45-årige Viborg-træner.

/ritzau/





Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet