FC Midtjylland hentede lørdag sin anden superligasejr i træk, da holdet på udebane slog rivalerne fra Viborg FF med 2-0.
Midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, var også godt tilfreds med den indsats, som hans trup lagde for dagen.
– Jeg synes, at vi gav alt, og i store perioder dominerede vi også kampen, siger Bo Henriksen, der også glæder sig på fansenes vegne.
– Det var en god sejr at få og en fed sejr for vores fans.
– Vi var kompakte defensivt, og vi vidste, hvordan vi skulle gøre det. Samtidigt kreerede vi stadigvæk mange chancer.
– Når de to ting spiller sammen, så bliver det lettere at vinde fodboldkampe, siger cheftræneren.
Selv om Bo Henriksens tropper leverede en flot indsats både offensivt og defensivt, er holdet ikke helt i mål med det spillemæssige udtryk.
– Vi er på rette vej, og på forholdsvis kort tid er vi nået langt i forhold til vores koncept og vores måde at forsvare os.
– Jeg håber bare, at vi kan fortsætte med det i stedet for, at det bare er en enlig svale.
– Vi mangler lige at kunne score lidt flere mål og har lidt udfordringer med presspillet, men så længe vi arbejder på det, skal det nok komme, siger en fortrøstningsfuld Bo Henriksen, der tilføjer, at det er småting.
FCM-målmand Jonas Lössl var også tilfreds efter sejren over rivalerne, som på nogle punkter var holdets bedste indsats indtil videre.
– Målt på nogle punkter synes jeg, at det var vores bedste kamp i sæsonen.
– Vi skabte rigtig meget, vi var rigtigt skarpe omkring boksen, og jeg synes, at vi forsvarer lige så godt, som vi har gjort i vores bedste perioder.
– Men der er også perioder i kampen, hvor Viborg får overtaget, og det var ikke nødvendigt, siger Lössl, der mener, at holdet har mere i sig.
– Jeg tror, at vi har et højere niveau end det her.
I Viborg-lejren var holdets cheftræner, Lars Friis, tilfreds med viborgensernes indsats, men han anerkendte også, at FC Midtjylland var bedst.
– Jeg har ikke en finger at sætte på vores arbejdsindsats i dag, hvor spillerne gjorde alt, hvad de kunne.
– Set over hele kampen er der er ikke noget at sige om Midtjyllands sejr. Vi mødte et hold med individuel kvalitet, som har de bedste spillere i Danmark.
– Det handler om at være koncentreret, og det er noget, vi skal arbejde på, for den manglende koncentration blev vi straffet for i dag, siger den 45-årige Viborg-træner.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
DAGENS SPILFORSLAG
Priske & Sparta kan drille fransk danskerklub
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
NYHEDER
