FC Midtjylland hentede lørdag sin anden superligasejr i træk, da holdet på udebane slog rivalerne fra Viborg FF med 2-0.
Midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, var også godt tilfreds med den indsats, som hans trup lagde for dagen.
– Jeg synes, at vi gav alt, og i store perioder dominerede vi også kampen, siger Bo Henriksen, der også glæder sig på fansenes vegne.
– Det var en god sejr at få og en fed sejr for vores fans.
– Vi var kompakte defensivt, og vi vidste, hvordan vi skulle gøre det. Samtidigt kreerede vi stadigvæk mange chancer.
– Når de to ting spiller sammen, så bliver det lettere at vinde fodboldkampe, siger cheftræneren.
Selv om Bo Henriksens tropper leverede en flot indsats både offensivt og defensivt, er holdet ikke helt i mål med det spillemæssige udtryk.
– Vi er på rette vej, og på forholdsvis kort tid er vi nået langt i forhold til vores koncept og vores måde at forsvare os.
– Jeg håber bare, at vi kan fortsætte med det i stedet for, at det bare er en enlig svale.
– Vi mangler lige at kunne score lidt flere mål og har lidt udfordringer med presspillet, men så længe vi arbejder på det, skal det nok komme, siger en fortrøstningsfuld Bo Henriksen, der tilføjer, at det er småting.
FCM-målmand Jonas Lössl var også tilfreds efter sejren over rivalerne, som på nogle punkter var holdets bedste indsats indtil videre.
– Målt på nogle punkter synes jeg, at det var vores bedste kamp i sæsonen.
– Vi skabte rigtig meget, vi var rigtigt skarpe omkring boksen, og jeg synes, at vi forsvarer lige så godt, som vi har gjort i vores bedste perioder.
– Men der er også perioder i kampen, hvor Viborg får overtaget, og det var ikke nødvendigt, siger Lössl, der mener, at holdet har mere i sig.
– Jeg tror, at vi har et højere niveau end det her.
I Viborg-lejren var holdets cheftræner, Lars Friis, tilfreds med viborgensernes indsats, men han anerkendte også, at FC Midtjylland var bedst.
– Jeg har ikke en finger at sætte på vores arbejdsindsats i dag, hvor spillerne gjorde alt, hvad de kunne.
– Set over hele kampen er der er ikke noget at sige om Midtjyllands sejr. Vi mødte et hold med individuel kvalitet, som har de bedste spillere i Danmark.
– Det handler om at være koncentreret, og det er noget, vi skal arbejde på, for den manglende koncentration blev vi straffet for i dag, siger den 45-årige Viborg-træner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
