Lössl: Vores bedste kamp – men vi kan blive bedre

FC Midtjylland hev en 2-0-sejr hjem, da holdet gæstede Viborg. FCM-træner Bo Henriksen var godt tilfreds.



FC Midtjylland hentede lørdag sin anden superligasejr i træk, da holdet på udebane slog rivalerne fra Viborg FF med 2-0.

Midtjydernes cheftræner, Bo Henriksen, var også godt tilfreds med den indsats, som hans trup lagde for dagen.

– Jeg synes, at vi gav alt, og i store perioder dominerede vi også kampen, siger Bo Henriksen, der også glæder sig på fansenes vegne.

– Det var en god sejr at få og en fed sejr for vores fans.

– Vi var kompakte defensivt, og vi vidste, hvordan vi skulle gøre det. Samtidigt kreerede vi stadigvæk mange chancer.

– Når de to ting spiller sammen, så bliver det lettere at vinde fodboldkampe, siger cheftræneren.

Selv om Bo Henriksens tropper leverede en flot indsats både offensivt og defensivt, er holdet ikke helt i mål med det spillemæssige udtryk.

– Vi er på rette vej, og på forholdsvis kort tid er vi nået langt i forhold til vores koncept og vores måde at forsvare os.

– Jeg håber bare, at vi kan fortsætte med det i stedet for, at det bare er en enlig svale.

– Vi mangler lige at kunne score lidt flere mål og har lidt udfordringer med presspillet, men så længe vi arbejder på det, skal det nok komme, siger en fortrøstningsfuld Bo Henriksen, der tilføjer, at det er småting.

FCM-målmand Jonas Lössl var også tilfreds efter sejren over rivalerne, som på nogle punkter var holdets bedste indsats indtil videre.

– Målt på nogle punkter synes jeg, at det var vores bedste kamp i sæsonen.

– Vi skabte rigtig meget, vi var rigtigt skarpe omkring boksen, og jeg synes, at vi forsvarer lige så godt, som vi har gjort i vores bedste perioder.

– Men der er også perioder i kampen, hvor Viborg får overtaget, og det var ikke nødvendigt, siger Lössl, der mener, at holdet har mere i sig.

– Jeg tror, at vi har et højere niveau end det her.

I Viborg-lejren var holdets cheftræner, Lars Friis, tilfreds med viborgensernes indsats, men han anerkendte også, at FC Midtjylland var bedst.

– Jeg har ikke en finger at sætte på vores arbejdsindsats i dag, hvor spillerne gjorde alt, hvad de kunne.

– Set over hele kampen er der er ikke noget at sige om Midtjyllands sejr. Vi mødte et hold med individuel kvalitet, som har de bedste spillere i Danmark.

– Det handler om at være koncentreret, og det er noget, vi skal arbejde på, for den manglende koncentration blev vi straffet for i dag, siger den 45-årige Viborg-træner.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb, køb, køb!

‘Han er ulykkelig’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Viborg FF – OB

LIVE: FCK smider sejren

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’