FCM-profilen Gustav Isaksen bliver efter alt at dømme solgt i sommerens transfervindue, og samme målfarlighed har ingen andre i midtjydernes trup.
Det fastslår FCM’s cheftræner, Thomas Thomasberg, efter mandagens 3-3-kamp mod Silkeborg, hvor Gustav Isaksen med to scoringer igen havde en hovedrolle.
– Man kan selv kigge på det, vi ellers har lige nu på holdet, og der er ikke nogen naturlig målscorer. Vi kommer til at finde nogle andre, der skal lave de mål, som Gustav laver nu, for det er mange mål, der skal erstattes.
Gustav Isaksen er topscorer i Superligaen med 17 mål, og når angriberen ventes at være væk om kort tid, skal klubben hente nyt blod udefra.
– Vi skal selvfølgelig finde en rigtig dygtig målscorer. Jeg er ikke i tvivl om, at der også kommer til at ske noget med nye spillere udefra, siger Thomas Thomasberg.
Det er altså meget vel de sidste kampe, at Thomas Thomasberg har Gustav Isaksens på sit hold, men træneren glæder sig kun over at se profilen folde sig ud lige nu.
– Jeg glæder mig egentlig bare over at se ham spille. Det virker jo heldigvis som en selvfølge, at han laver målene, når han er fri til chancer.
Med 3-3-resultatet mod Silkeborg missede FCM muligheden for at sikre sig syvendepladsen matematisk og dermed en playoffkamp om Europa mod fjerdepladsen fra mesterskabsspillet.
I stedet venter en direkte duel om syvendepladsen mod OB i sidste runde, når FCM spiller hjemme mod fynboerne.
– Vi vil slutte af med at slå OB og cementere syvendepladsen og vise, at vi er det bedste hold, siger FCM-forsvareren Stefan Gartenmann.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
