– Er ikke i tvivl om, at der kommer nye spillere

FCM-topscorer Gustav Isaksen ventes solgt om kort tid, og derfor skal der hentes en erstatning ind udefra.



FCM-profilen Gustav Isaksen bliver efter alt at dømme solgt i sommerens transfervindue, og samme målfarlighed har ingen andre i midtjydernes trup.

Det fastslår FCM’s cheftræner, Thomas Thomasberg, efter mandagens 3-3-kamp mod Silkeborg, hvor Gustav Isaksen med to scoringer igen havde en hovedrolle.

– Man kan selv kigge på det, vi ellers har lige nu på holdet, og der er ikke nogen naturlig målscorer. Vi kommer til at finde nogle andre, der skal lave de mål, som Gustav laver nu, for det er mange mål, der skal erstattes.

Gustav Isaksen er topscorer i Superligaen med 17 mål, og når angriberen ventes at være væk om kort tid, skal klubben hente nyt blod udefra.

– Vi skal selvfølgelig finde en rigtig dygtig målscorer. Jeg er ikke i tvivl om, at der også kommer til at ske noget med nye spillere udefra, siger Thomas Thomasberg.

Det er altså meget vel de sidste kampe, at Thomas Thomasberg har Gustav Isaksens på sit hold, men træneren glæder sig kun over at se profilen folde sig ud lige nu.

– Jeg glæder mig egentlig bare over at se ham spille. Det virker jo heldigvis som en selvfølge, at han laver målene, når han er fri til chancer.

Med 3-3-resultatet mod Silkeborg missede FCM muligheden for at sikre sig syvendepladsen matematisk og dermed en playoffkamp om Europa mod fjerdepladsen fra mesterskabsspillet.

I stedet venter en direkte duel om syvendepladsen mod OB i sidste runde, når FCM spiller hjemme mod fynboerne.

– Vi vil slutte af med at slå OB og cementere syvendepladsen og vise, at vi er det bedste hold, siger FCM-forsvareren Stefan Gartenmann.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?