– Er ikke i tvivl om, at der kommer nye spillere

FCM-topscorer Gustav Isaksen ventes solgt om kort tid, og derfor skal der hentes en erstatning ind udefra.



FCM-profilen Gustav Isaksen bliver efter alt at dømme solgt i sommerens transfervindue, og samme målfarlighed har ingen andre i midtjydernes trup.

Det fastslår FCM’s cheftræner, Thomas Thomasberg, efter mandagens 3-3-kamp mod Silkeborg, hvor Gustav Isaksen med to scoringer igen havde en hovedrolle.

– Man kan selv kigge på det, vi ellers har lige nu på holdet, og der er ikke nogen naturlig målscorer. Vi kommer til at finde nogle andre, der skal lave de mål, som Gustav laver nu, for det er mange mål, der skal erstattes.

Gustav Isaksen er topscorer i Superligaen med 17 mål, og når angriberen ventes at være væk om kort tid, skal klubben hente nyt blod udefra.

– Vi skal selvfølgelig finde en rigtig dygtig målscorer. Jeg er ikke i tvivl om, at der også kommer til at ske noget med nye spillere udefra, siger Thomas Thomasberg.

Det er altså meget vel de sidste kampe, at Thomas Thomasberg har Gustav Isaksens på sit hold, men træneren glæder sig kun over at se profilen folde sig ud lige nu.

– Jeg glæder mig egentlig bare over at se ham spille. Det virker jo heldigvis som en selvfølge, at han laver målene, når han er fri til chancer.

Med 3-3-resultatet mod Silkeborg missede FCM muligheden for at sikre sig syvendepladsen matematisk og dermed en playoffkamp om Europa mod fjerdepladsen fra mesterskabsspillet.

I stedet venter en direkte duel om syvendepladsen mod OB i sidste runde, når FCM spiller hjemme mod fynboerne.

– Vi vil slutte af med at slå OB og cementere syvendepladsen og vise, at vi er det bedste hold, siger FCM-forsvareren Stefan Gartenmann.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Bud på 1,12 milliard afvist

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Klar melding fra Thomas Gravesen