FCM-træner gav Reid en lammer

Winston Reid har ikke altid været en målrettet og hårdtarbejdende spiller, fortæller ungdomstrænerne i FC Midtjylland.



Winston Reid er med egne og andres ord en meget afslappet fodboldspiller, der holder af at slappe af og gør sit bedste for ikke at overstrenge sig.

På fodboldbanen roser trænerne i FC Midtjylland ham for at være meget bevidst om, hvad han skal forbedre, og hvordan han bliver bedre, men ifølge tidligere ITU-træner og nuværende FCM-assistent Glen Riddersholm har Reid tidligere været noget svær at få i gang, især når det ikke drejede sig om fodbold.

– Det der med at være lad og lidt smådoven er noget, som jeg og Winston har kæmpet meget om. Som Johnny Madsen siger det i en af sine sange, så har Winston – især tidligere – ikke set nogen grund til at hoppe over gærdet andre steder end der, hvor det er lavest, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Jeg husker engang, hvor jeg og Winston skulle til en samtale ved skolelederen Ole List på HG i Ikast. Jeg havde sagt til Winston, at det var vigtigt, at han gav et godt indtryk, så han kunne komme ind på uddannelsen. Inde på kontoret sidder Winston så og synker ned i stolen, mens han svarer med korte sætninger, ruller med øjnene og ser uinteresseret ud. Kontordamen henter Ole, der går ud af kontoret for at ordne en opgave. Så giver jeg Winston en lammer og siger, at han skal tage sig sammen. Ole kommer tilbage, og bagefter bemærker han, at Winston er livet meget mere op. Det var typisk Winston, fortsætter Riddersholm, der understreger, at Reid er blevet langt mindre lad med årene.

Winston Reid og FC Midtjylland får på søndag besøg af SAS Ligaens bundhold Esjberg på SAS Arena.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’