FCM-træner gav Reid en lammer

Winston Reid har ikke altid været en målrettet og hårdtarbejdende spiller, fortæller ungdomstrænerne i FC Midtjylland.



Winston Reid er med egne og andres ord en meget afslappet fodboldspiller, der holder af at slappe af og gør sit bedste for ikke at overstrenge sig.

På fodboldbanen roser trænerne i FC Midtjylland ham for at være meget bevidst om, hvad han skal forbedre, og hvordan han bliver bedre, men ifølge tidligere ITU-træner og nuværende FCM-assistent Glen Riddersholm har Reid tidligere været noget svær at få i gang, især når det ikke drejede sig om fodbold.

– Det der med at være lad og lidt smådoven er noget, som jeg og Winston har kæmpet meget om. Som Johnny Madsen siger det i en af sine sange, så har Winston – især tidligere – ikke set nogen grund til at hoppe over gærdet andre steder end der, hvor det er lavest, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Jeg husker engang, hvor jeg og Winston skulle til en samtale ved skolelederen Ole List på HG i Ikast. Jeg havde sagt til Winston, at det var vigtigt, at han gav et godt indtryk, så han kunne komme ind på uddannelsen. Inde på kontoret sidder Winston så og synker ned i stolen, mens han svarer med korte sætninger, ruller med øjnene og ser uinteresseret ud. Kontordamen henter Ole, der går ud af kontoret for at ordne en opgave. Så giver jeg Winston en lammer og siger, at han skal tage sig sammen. Ole kommer tilbage, og bagefter bemærker han, at Winston er livet meget mere op. Det var typisk Winston, fortsætter Riddersholm, der understreger, at Reid er blevet langt mindre lad med årene.

Winston Reid og FC Midtjylland får på søndag besøg af SAS Ligaens bundhold Esjberg på SAS Arena.







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien – Egypten