FCM-træner gav Reid en lammer

Winston Reid har ikke altid været en målrettet og hårdtarbejdende spiller, fortæller ungdomstrænerne i FC Midtjylland.



Winston Reid er med egne og andres ord en meget afslappet fodboldspiller, der holder af at slappe af og gør sit bedste for ikke at overstrenge sig.

På fodboldbanen roser trænerne i FC Midtjylland ham for at være meget bevidst om, hvad han skal forbedre, og hvordan han bliver bedre, men ifølge tidligere ITU-træner og nuværende FCM-assistent Glen Riddersholm har Reid tidligere været noget svær at få i gang, især når det ikke drejede sig om fodbold.

– Det der med at være lad og lidt smådoven er noget, som jeg og Winston har kæmpet meget om. Som Johnny Madsen siger det i en af sine sange, så har Winston – især tidligere – ikke set nogen grund til at hoppe over gærdet andre steder end der, hvor det er lavest, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Jeg husker engang, hvor jeg og Winston skulle til en samtale ved skolelederen Ole List på HG i Ikast. Jeg havde sagt til Winston, at det var vigtigt, at han gav et godt indtryk, så han kunne komme ind på uddannelsen. Inde på kontoret sidder Winston så og synker ned i stolen, mens han svarer med korte sætninger, ruller med øjnene og ser uinteresseret ud. Kontordamen henter Ole, der går ud af kontoret for at ordne en opgave. Så giver jeg Winston en lammer og siger, at han skal tage sig sammen. Ole kommer tilbage, og bagefter bemærker han, at Winston er livet meget mere op. Det var typisk Winston, fortsætter Riddersholm, der understreger, at Reid er blevet langt mindre lad med årene.

Winston Reid og FC Midtjylland får på søndag besøg af SAS Ligaens bundhold Esjberg på SAS Arena.





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Rundens hold – VM

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Tjekkiet – Sydafrika

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Brasilien – Haiti

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise