FCM-træner gav Reid en lammer

Winston Reid har ikke altid været en målrettet og hårdtarbejdende spiller, fortæller ungdomstrænerne i FC Midtjylland.



Winston Reid er med egne og andres ord en meget afslappet fodboldspiller, der holder af at slappe af og gør sit bedste for ikke at overstrenge sig.

På fodboldbanen roser trænerne i FC Midtjylland ham for at være meget bevidst om, hvad han skal forbedre, og hvordan han bliver bedre, men ifølge tidligere ITU-træner og nuværende FCM-assistent Glen Riddersholm har Reid tidligere været noget svær at få i gang, især når det ikke drejede sig om fodbold.

– Det der med at være lad og lidt smådoven er noget, som jeg og Winston har kæmpet meget om. Som Johnny Madsen siger det i en af sine sange, så har Winston – især tidligere – ikke set nogen grund til at hoppe over gærdet andre steder end der, hvor det er lavest, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Jeg husker engang, hvor jeg og Winston skulle til en samtale ved skolelederen Ole List på HG i Ikast. Jeg havde sagt til Winston, at det var vigtigt, at han gav et godt indtryk, så han kunne komme ind på uddannelsen. Inde på kontoret sidder Winston så og synker ned i stolen, mens han svarer med korte sætninger, ruller med øjnene og ser uinteresseret ud. Kontordamen henter Ole, der går ud af kontoret for at ordne en opgave. Så giver jeg Winston en lammer og siger, at han skal tage sig sammen. Ole kommer tilbage, og bagefter bemærker han, at Winston er livet meget mere op. Det var typisk Winston, fortsætter Riddersholm, der understreger, at Reid er blevet langt mindre lad med årene.

Winston Reid og FC Midtjylland får på søndag besøg af SAS Ligaens bundhold Esjberg på SAS Arena.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Rooney: Her er Englands store problem

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Steve Cooper med stor beslutning