FCM-træner giver godt nyt: Olsson er stabil

FC Midtjyllands Kristoffer Olsson er stabil, og der er positive signaler, fortæller medlem af trænerstaben.



Et medlem fra FC Midtjyllands trænerstab giver nu en opløftende opdatering på den svenske midtbanespiller Kristoffer Olsson, der ligger i respirator efter at være faldet om i sit hjem 20. februar.

– I går (torsdag, red.) var der positive signaler på det, som er sket de sidste dage. Lægerne er tilfredse. Han er stabil.

Det siger Arne Sandstø fra FC Midtjyllands trænerstab til det norske nyhedsbureau NTB.

Han tilføjer, at spillerne dagligt bliver opdateret.

– Det påvirker alle. Han er en social og god gut, som skaber kontakt med ret mange. Han er en, der bliver lagt mærke til, siger FCM-træneren.

Olsson er ramt af en akut opstået sygdom relateret til hjernen. Sygdommen skyldes ikke selvskade eller udefrakommende faktorer.

Det oplyste superligaklubben tirsdag på sin hjemmeside og tilføjede, at et hold af medicinske eksperter arbejder på højtryk for at stille en diagnose, så den rette behandling kan igangsættes.

FC Midtjylland spiller fredag aften topkamp mod FC København hjemme i Herning.

I den forbindelse er der planlagt flere markeringer til ære for den 28-årige Olsson – blandt andet klapsalver i det ottende minut. Olsson spiller i nummer otte.

Den centrale midtbanespiller har spillet for FC Midtjylland siden sommeren 2022. Han var også en del af klubben tidligere i karrieren og står i alt noteret for 86 kampe i Danmarks bedste række. Dertil kommer en række pokalkampe og europæiske kampe for den danske klub.

På klubplan har han også repræsenteret AIK Stockholm, Krasnodar og Anderlecht på seniorplan, mens han var ungdomsspiller i IFK Norrköping og Arsenal.

Han har spillet 47 A-landskampe for Sverige og var også med, da Sverige i november senest spillede en betydende kamp.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Nu taler Messi

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bundesliga-klub enig med dansker

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England