Et par af FC Midtjyllands mest lysende talenter har torsdag udsigt til minutter på banen mod Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt.
Offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio er for tiden fraværende med fysiske skavanker, og det har udløst en del chancer til den 18-årige dribler Mikel Gogorza og den 19-årige kreatør Valdemar Byskov.
Men de er trods deres åbenlyse potentiale endnu ikke blevet forløst, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.
– Vi har ikke set, hvad de kan. Og det er naturligt, at man ikke rammer sit topniveau lige med det samme, når man er ung og ikke har så mange kampes erfaring.
– Men vi er ikke i tvivl om, at det er to dygtige unge spillere med topfærdigheder for deres aldersgrupper. De kan og skal foldes endnu mere ud, og vi håber, det kommer til at gå så stærkt som muligt, siger Thomasberg.
Både Mikel Gogorza og Valdemar Byskov har på træningsbanen, i ungdomslandskampe og i Youth League overbevist Thomasberg og resten af trænerstaben om deres kvaliteter.
– Jeg synes, vi har set, at modstanderne er nødt til at forholde sig til Mikel en-mod-en, og at han kan sætte sin direkte modstander af uanset niveauet. Men vi har savnet endnu mere slutprodukt, og det har ofte noget at gøre med den erfaring og timing, som kommer med flere kampe.
– Valdemar er en spiller, der er dygtig til at spille i de små rum. Han kan sætte sig selv og sine medspillere i scene. Men ligesom med Mikel, så har vi ikke fået hans evner foldet nok ud, så der også er kommet et slutprodukt på, siger FCM-træneren.
Byskov har fået knap 600 minutter fordelt på 17 kampe i denne sæson, mens Gogorza har bidraget med godt 400 minutter fordelt på 11 optrædener.
Ifølge Thomasberg har den unge duo lidt med holdet i en periode, hvor resultaterne har svigtet.
– Det havde været nemmere for dem, hvis de var kommet ind i en god periode, hvor vi lavede resultater. Men de to ting hænger jo ofte sammen.
– Havde de fået lavet en masse mål og assister, så havde vi måske ikke savnet resultater. De øver sig på det, men talentet er jo åbenlyst for de fleste.
Europa League-kampen mellem FCM og Frankfurt har kickoff torsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT
