Et par af FC Midtjyllands mest lysende talenter har torsdag udsigt til minutter på banen mod Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt.
Offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio er for tiden fraværende med fysiske skavanker, og det har udløst en del chancer til den 18-årige dribler Mikel Gogorza og den 19-årige kreatør Valdemar Byskov.
Men de er trods deres åbenlyse potentiale endnu ikke blevet forløst, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.
– Vi har ikke set, hvad de kan. Og det er naturligt, at man ikke rammer sit topniveau lige med det samme, når man er ung og ikke har så mange kampes erfaring.
– Men vi er ikke i tvivl om, at det er to dygtige unge spillere med topfærdigheder for deres aldersgrupper. De kan og skal foldes endnu mere ud, og vi håber, det kommer til at gå så stærkt som muligt, siger Thomasberg.
Både Mikel Gogorza og Valdemar Byskov har på træningsbanen, i ungdomslandskampe og i Youth League overbevist Thomasberg og resten af trænerstaben om deres kvaliteter.
– Jeg synes, vi har set, at modstanderne er nødt til at forholde sig til Mikel en-mod-en, og at han kan sætte sin direkte modstander af uanset niveauet. Men vi har savnet endnu mere slutprodukt, og det har ofte noget at gøre med den erfaring og timing, som kommer med flere kampe.
– Valdemar er en spiller, der er dygtig til at spille i de små rum. Han kan sætte sig selv og sine medspillere i scene. Men ligesom med Mikel, så har vi ikke fået hans evner foldet nok ud, så der også er kommet et slutprodukt på, siger FCM-træneren.
Byskov har fået knap 600 minutter fordelt på 17 kampe i denne sæson, mens Gogorza har bidraget med godt 400 minutter fordelt på 11 optrædener.
Ifølge Thomasberg har den unge duo lidt med holdet i en periode, hvor resultaterne har svigtet.
– Det havde været nemmere for dem, hvis de var kommet ind i en god periode, hvor vi lavede resultater. Men de to ting hænger jo ofte sammen.
– Havde de fået lavet en masse mål og assister, så havde vi måske ikke savnet resultater. De øver sig på det, men talentet er jo åbenlyst for de fleste.
Europa League-kampen mellem FCM og Frankfurt har kickoff torsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
