FC Midtjylland kollapsede fredag for anden runde i træk, da sidste sæsons sølvvindere i udekampen mod AC Horsens smed en 3-0-føring, akkurat ligesom i sidste uges udekamp mod Lyngby.
Og i studiet efter slutfløjtet blev der så udvekslet stikpiller mellem FC Midtjylland-cheftræner Henrik Jensen og TV3 Sport-ekspert Jesper Thygesen, efter at Thygesen gik hårdt til den midlertidige cheftræner.
– I er foran 3-0 og får 3-3, mod de to oprykkere. Noget, der ikke er sket nogensinde før i historien, at en titelbejler sætter to gange 3-0 over styr. Jeg tænker, at det bliver pinligt nu. Det bliver pinligt for klubben, det bliver pinligt for spillerne og det bliver pinligt for dig og for hele staben. Hvordan er det at stå… velkommen til Superligaen, har jeg lyst til at sige. Altså, den er hård, den her fødsel. Men hvordan er det at stå med ansvaret for det, der sker? spurgte Jesper Thygesen således.
Henrik Jensen forsøgte herefter at svare på kritikken.
– Altså, om det er pinligt eller ikke pinligt, det…, lød det således fra træneren, der dog hurtigt blev afbrudt.
– Det er pinligt, skød Jesper Thygesen således kontant ind.
Herefter valgte Henrik Jensen så at give kommentatoren lidt igen.
– Ja, ja, men det er så din udlægning. Det synes jeg er en usaglig udlægning. Og en tynd analyse også, hvis jeg skal være helt ærlig, lød det således fra FC Midtjylland-træneren.
Jesper Thygesen var dog fast besluttet på at få Henrik Jensen til at forholde sig til de to nedture mod Lyngby og Horsens.
– Det er ikke nogen analyse. Vi snakker om, at du står i spidsen for et af de allerstørste hold, og I smider to gange 3-0. Det er pinligt. Og så spørger jeg, hvordan er det at have ansvaret for det? spurgte kommentatoren således.
Henrik Jensen forsøgte herefter igen at svare.
– Det er din udlægning. 3-0 og 3-0, det kan vi godt sige, at det er en analyse, og selvfølgelig hænger det sammen. Men jeg synes, at der er så mange begivenheder i den her kamp, der ikke…
Jesper Thygesen skar dog herefter igennem igen.
– Hvordan er det at stå i spidsen for noget, der kikser på den måde? spurgte kommentatoren således.
Herefter erkendte Henrik Jensen, at de to formøblede sejre selvfølgelig nu må give anledning til selvransagelse hos midtjyderne.
– Jeg ærgrer mig over den her kamp i dag, det sagde jeg også lige før. Vi er enormt skuffede over den her kamp, at vi smider det i anden halvleg. Det er ærgerligt, og vi må kigge indad alle sammen. Spillere og trænere. Det er sådan, jeg har det omkring det. Vi møder ind i morgen, og så må vi kigge på tingene en gang til. Lige nu er er der rigtig mange følelser i spil, og det skal vi passe på, at vi ikke lader os påvirke for meget af, sagde Henrik Jensen således.
FC Midtjyllands næste kamp i Superligaen er på næste lørdag, hvor man får besøg af AGF.
Se hele udvekslingen mellem Henrik Jensen og Jesper Thygesen i afspilleren øverst i artiklen.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
– Han har en “grim” side
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT