FCM-boss om Olsson: Jeg ved, at Kris er en vinder

Kristoffer Olsson fylder mest i FC Midtjylland, fastslår Thomas Thomasberg inden braget mod FC København.



FC Midtjylland brager fredag sammen med FC København i et topopgør i Superligaen.

Og værterne løber på banen med holdkammeraten Kristoffer Olsson, der i mere end en uge har ligget i respirator, i baghovedet. Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.

– Man når igennem mange følelser. De fleste er relateret til bekymring, men de indeholder også håb og tro. Fodbolden er blevet sat i perspektiv.

– Både i forhold til hvor ubetydelig, den er, men samtidig kan man vende det rundt og se på den som en del af livet; at kunne være i et fællesskab og sammen med nogle om noget, man holder af og nyder i med- og modgang.

– Det, vi kan gøre, er, at få det bedste ud af det. Gøre noget ved det, vi kan gøre noget ved, og være der for hinanden. Vi reagerer forskelligt, og der har været plads til alle med den forskellighed, vi har i os, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.

Omkring 12.000 tilskuere forventes at være på lægtere fredag, når FCM og FCK med en sejr kan overtage førstepladsen i Superligaen fra Brøndby frem til minimum søndag aften.

Flere markeringer til ære for Olsson er planlagt.

– Der kommer en speciel stemning, og den skal vi se, om vi kan få det bedste ud af og bruge på den rigtige måde. Vi håber på en god kamp og en sejr. Jeg ved, at Kris er en vinder.

– Hvis han kunne sige noget til os, ville han fortælle, at vi skal gå ud give den alt, vi kan. Det er sådan, han er indrettet, når han spiller fodbold.

– Det er også et topopgør, men det glider lidt i baggrunden. Vi ved udmærket godt, den er vigtig og har betydning, siger Thomasberg.

FCK havde hjemmebane i efterårets to møder med FCM. Midtjyderne vandt 2-0 i ligaen, og københavnerne sejrede med 1-0 i pokalen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!