FCM-boss om Olsson: Jeg ved, at Kris er en vinder

Kristoffer Olsson fylder mest i FC Midtjylland, fastslår Thomas Thomasberg inden braget mod FC København.



FC Midtjylland brager fredag sammen med FC København i et topopgør i Superligaen.

Og værterne løber på banen med holdkammeraten Kristoffer Olsson, der i mere end en uge har ligget i respirator, i baghovedet. Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.

– Man når igennem mange følelser. De fleste er relateret til bekymring, men de indeholder også håb og tro. Fodbolden er blevet sat i perspektiv.

– Både i forhold til hvor ubetydelig, den er, men samtidig kan man vende det rundt og se på den som en del af livet; at kunne være i et fællesskab og sammen med nogle om noget, man holder af og nyder i med- og modgang.

– Det, vi kan gøre, er, at få det bedste ud af det. Gøre noget ved det, vi kan gøre noget ved, og være der for hinanden. Vi reagerer forskelligt, og der har været plads til alle med den forskellighed, vi har i os, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.

Omkring 12.000 tilskuere forventes at være på lægtere fredag, når FCM og FCK med en sejr kan overtage førstepladsen i Superligaen fra Brøndby frem til minimum søndag aften.

Flere markeringer til ære for Olsson er planlagt.

– Der kommer en speciel stemning, og den skal vi se, om vi kan få det bedste ud af og bruge på den rigtige måde. Vi håber på en god kamp og en sejr. Jeg ved, at Kris er en vinder.

– Hvis han kunne sige noget til os, ville han fortælle, at vi skal gå ud give den alt, vi kan. Det er sådan, han er indrettet, når han spiller fodbold.

– Det er også et topopgør, men det glider lidt i baggrunden. Vi ved udmærket godt, den er vigtig og har betydning, siger Thomasberg.

FCK havde hjemmebane i efterårets to møder med FCM. Midtjyderne vandt 2-0 i ligaen, og københavnerne sejrede med 1-0 i pokalen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Chelsea henter back til 375 mio.