FC Midtjylland brager fredag sammen med FC København i et topopgør i Superligaen.
Og værterne løber på banen med holdkammeraten Kristoffer Olsson, der i mere end en uge har ligget i respirator, i baghovedet. Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.
– Man når igennem mange følelser. De fleste er relateret til bekymring, men de indeholder også håb og tro. Fodbolden er blevet sat i perspektiv.
– Både i forhold til hvor ubetydelig, den er, men samtidig kan man vende det rundt og se på den som en del af livet; at kunne være i et fællesskab og sammen med nogle om noget, man holder af og nyder i med- og modgang.
– Det, vi kan gøre, er, at få det bedste ud af det. Gøre noget ved det, vi kan gøre noget ved, og være der for hinanden. Vi reagerer forskelligt, og der har været plads til alle med den forskellighed, vi har i os, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.
Omkring 12.000 tilskuere forventes at være på lægtere fredag, når FCM og FCK med en sejr kan overtage førstepladsen i Superligaen fra Brøndby frem til minimum søndag aften.
Flere markeringer til ære for Olsson er planlagt.
– Der kommer en speciel stemning, og den skal vi se, om vi kan få det bedste ud af og bruge på den rigtige måde. Vi håber på en god kamp og en sejr. Jeg ved, at Kris er en vinder.
– Hvis han kunne sige noget til os, ville han fortælle, at vi skal gå ud give den alt, vi kan. Det er sådan, han er indrettet, når han spiller fodbold.
– Det er også et topopgør, men det glider lidt i baggrunden. Vi ved udmærket godt, den er vigtig og har betydning, siger Thomasberg.
FCK havde hjemmebane i efterårets to møder med FCM. Midtjyderne vandt 2-0 i ligaen, og københavnerne sejrede med 1-0 i pokalen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE