FC Midtjylland brager fredag sammen med FC København i et topopgør i Superligaen.
Og værterne løber på banen med holdkammeraten Kristoffer Olsson, der i mere end en uge har ligget i respirator, i baghovedet. Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.
– Man når igennem mange følelser. De fleste er relateret til bekymring, men de indeholder også håb og tro. Fodbolden er blevet sat i perspektiv.
– Både i forhold til hvor ubetydelig, den er, men samtidig kan man vende det rundt og se på den som en del af livet; at kunne være i et fællesskab og sammen med nogle om noget, man holder af og nyder i med- og modgang.
– Det, vi kan gøre, er, at få det bedste ud af det. Gøre noget ved det, vi kan gøre noget ved, og være der for hinanden. Vi reagerer forskelligt, og der har været plads til alle med den forskellighed, vi har i os, siger Thomasberg til klubbens hjemmeside.
Omkring 12.000 tilskuere forventes at være på lægtere fredag, når FCM og FCK med en sejr kan overtage førstepladsen i Superligaen fra Brøndby frem til minimum søndag aften.
Flere markeringer til ære for Olsson er planlagt.
– Der kommer en speciel stemning, og den skal vi se, om vi kan få det bedste ud af og bruge på den rigtige måde. Vi håber på en god kamp og en sejr. Jeg ved, at Kris er en vinder.
– Hvis han kunne sige noget til os, ville han fortælle, at vi skal gå ud give den alt, vi kan. Det er sådan, han er indrettet, når han spiller fodbold.
– Det er også et topopgør, men det glider lidt i baggrunden. Vi ved udmærket godt, den er vigtig og har betydning, siger Thomasberg.
FCK havde hjemmebane i efterårets to møder med FCM. Midtjyderne vandt 2-0 i ligaen, og københavnerne sejrede med 1-0 i pokalen.
/ritzau/
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
HELT VILDT