– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde.
Sådan lyder det fra FC Midtjylland-træneren Thomas Thomasberg, der efter søndagens 1-4-nederlag til Lyngby såede tvivl om den tidlige udvisning af midtjydernes stopper Stefan Gartenmann.
Efter blot fire minutters spil fik Gartenmann først et gult kort for at nedlægge Lyngby-profilen Tochi Chukwuani, men dommen blev efter et VAR-tjek omstødt til et direkte rødt kort.
Ifølge Thomasberg blev dommerteamets beslutning måske påvirket af, at FCM i første spillerunde havde held med ikke at få dømt et straffespark imod sig, hvilket senere hen blev erkendt som værende en fejl fra VAR’s side.
– Når der er givet et gult kort, kan jeg konstatere, at der har været snakket meget om, at det skal være klart og åbenlyst, at det er et direkte rødt, og det er det, jeg sår min tvivl om.
– Jeg synes, at jeg både så lidt opbakning (bagved Gartenmann, red.) og et træk, der måske var lidt langt.
– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde, hvor vi selvfølgelig skulle have haft et straffespark imod os og et rødt kort.
– Jeg ved ikke, om det gjorde, at man blev bragt i tvivl. Eller om det i hvert fald sørgede for, at den skulle ses igennem, så der ikke blev givet mere til os, siger FCM-træneren.
Stefan Gartenmann, der var hovedpersonen i den kampafgørende situation, er enig med Thomasberg i, at situationen ikke var klar og tydelig.
– Nu er jeg måske en smule farvet, men jeg synes, at Tochis træk blev lige langt nok, så det ikke som sådan var et stensikkert mål.
– På den måde synes jeg måske godt, man kan sige, at dommen var en smule hård, siger Gartenmann.
Selv om Thomas Thomasberg ikke nødvendigvis var enig i udvisningen af Gartenmann, understreger FCM-træneren, at holdet selv var skyld i, at det ikke blev til point i Lyngby.
– Kendelsen ændrer ikke ved, at det efterfølgende var vores egen skyld, at vi ikke havde en chance for at få point, siger Thomasberg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT