Thomasberg-mistanke: Var det røde tilbagebetaling?

Thomas Thomasberg ser søndagens udvisning som mulig tilbagebetaling for en hændelse i første spillerunde.



– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde.

Sådan lyder det fra FC Midtjylland-træneren Thomas Thomasberg, der efter søndagens 1-4-nederlag til Lyngby såede tvivl om den tidlige udvisning af midtjydernes stopper Stefan Gartenmann.

Efter blot fire minutters spil fik Gartenmann først et gult kort for at nedlægge Lyngby-profilen Tochi Chukwuani, men dommen blev efter et VAR-tjek omstødt til et direkte rødt kort.

Ifølge Thomasberg blev dommerteamets beslutning måske påvirket af, at FCM i første spillerunde havde held med ikke at få dømt et straffespark imod sig, hvilket senere hen blev erkendt som værende en fejl fra VAR’s side.

– Når der er givet et gult kort, kan jeg konstatere, at der har været snakket meget om, at det skal være klart og åbenlyst, at det er et direkte rødt, og det er det, jeg sår min tvivl om.

– Jeg synes, at jeg både så lidt opbakning (bagved Gartenmann, red.) og et træk, der måske var lidt langt.

– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde, hvor vi selvfølgelig skulle have haft et straffespark imod os og et rødt kort.

– Jeg ved ikke, om det gjorde, at man blev bragt i tvivl. Eller om det i hvert fald sørgede for, at den skulle ses igennem, så der ikke blev givet mere til os, siger FCM-træneren.

Stefan Gartenmann, der var hovedpersonen i den kampafgørende situation, er enig med Thomasberg i, at situationen ikke var klar og tydelig.

– Nu er jeg måske en smule farvet, men jeg synes, at Tochis træk blev lige langt nok, så det ikke som sådan var et stensikkert mål.

– På den måde synes jeg måske godt, man kan sige, at dommen var en smule hård, siger Gartenmann.

Selv om Thomas Thomasberg ikke nødvendigvis var enig i udvisningen af Gartenmann, understreger FCM-træneren, at holdet selv var skyld i, at det ikke blev til point i Lyngby.

– Kendelsen ændrer ikke ved, at det efterfølgende var vores egen skyld, at vi ikke havde en chance for at få point, siger Thomasberg.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal vinder og lægger pres på City

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel