– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde.
Sådan lyder det fra FC Midtjylland-træneren Thomas Thomasberg, der efter søndagens 1-4-nederlag til Lyngby såede tvivl om den tidlige udvisning af midtjydernes stopper Stefan Gartenmann.
Efter blot fire minutters spil fik Gartenmann først et gult kort for at nedlægge Lyngby-profilen Tochi Chukwuani, men dommen blev efter et VAR-tjek omstødt til et direkte rødt kort.
Ifølge Thomasberg blev dommerteamets beslutning måske påvirket af, at FCM i første spillerunde havde held med ikke at få dømt et straffespark imod sig, hvilket senere hen blev erkendt som værende en fejl fra VAR’s side.
– Når der er givet et gult kort, kan jeg konstatere, at der har været snakket meget om, at det skal være klart og åbenlyst, at det er et direkte rødt, og det er det, jeg sår min tvivl om.
– Jeg synes, at jeg både så lidt opbakning (bagved Gartenmann, red.) og et træk, der måske var lidt langt.
– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde, hvor vi selvfølgelig skulle have haft et straffespark imod os og et rødt kort.
– Jeg ved ikke, om det gjorde, at man blev bragt i tvivl. Eller om det i hvert fald sørgede for, at den skulle ses igennem, så der ikke blev givet mere til os, siger FCM-træneren.
Stefan Gartenmann, der var hovedpersonen i den kampafgørende situation, er enig med Thomasberg i, at situationen ikke var klar og tydelig.
– Nu er jeg måske en smule farvet, men jeg synes, at Tochis træk blev lige langt nok, så det ikke som sådan var et stensikkert mål.
– På den måde synes jeg måske godt, man kan sige, at dommen var en smule hård, siger Gartenmann.
Selv om Thomas Thomasberg ikke nødvendigvis var enig i udvisningen af Gartenmann, understreger FCM-træneren, at holdet selv var skyld i, at det ikke blev til point i Lyngby.
– Kendelsen ændrer ikke ved, at det efterfølgende var vores egen skyld, at vi ikke havde en chance for at få point, siger Thomasberg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog