Thomasberg-mistanke: Var det røde tilbagebetaling?

Thomas Thomasberg ser søndagens udvisning som mulig tilbagebetaling for en hændelse i første spillerunde.



– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde.

Sådan lyder det fra FC Midtjylland-træneren Thomas Thomasberg, der efter søndagens 1-4-nederlag til Lyngby såede tvivl om den tidlige udvisning af midtjydernes stopper Stefan Gartenmann.

Efter blot fire minutters spil fik Gartenmann først et gult kort for at nedlægge Lyngby-profilen Tochi Chukwuani, men dommen blev efter et VAR-tjek omstødt til et direkte rødt kort.

Ifølge Thomasberg blev dommerteamets beslutning måske påvirket af, at FCM i første spillerunde havde held med ikke at få dømt et straffespark imod sig, hvilket senere hen blev erkendt som værende en fejl fra VAR’s side.

– Når der er givet et gult kort, kan jeg konstatere, at der har været snakket meget om, at det skal være klart og åbenlyst, at det er et direkte rødt, og det er det, jeg sår min tvivl om.

– Jeg synes, at jeg både så lidt opbakning (bagved Gartenmann, red.) og et træk, der måske var lidt langt.

– Jeg ved ikke, om det var lidt tilbagebetaling for det i første runde, hvor vi selvfølgelig skulle have haft et straffespark imod os og et rødt kort.

– Jeg ved ikke, om det gjorde, at man blev bragt i tvivl. Eller om det i hvert fald sørgede for, at den skulle ses igennem, så der ikke blev givet mere til os, siger FCM-træneren.

Stefan Gartenmann, der var hovedpersonen i den kampafgørende situation, er enig med Thomasberg i, at situationen ikke var klar og tydelig.

– Nu er jeg måske en smule farvet, men jeg synes, at Tochis træk blev lige langt nok, så det ikke som sådan var et stensikkert mål.

– På den måde synes jeg måske godt, man kan sige, at dommen var en smule hård, siger Gartenmann.

Selv om Thomas Thomasberg ikke nødvendigvis var enig i udvisningen af Gartenmann, understreger FCM-træneren, at holdet selv var skyld i, at det ikke blev til point i Lyngby.

– Kendelsen ændrer ikke ved, at det efterfølgende var vores egen skyld, at vi ikke havde en chance for at få point, siger Thomasberg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel