Cho brændte igen: Thomasberg vil stadig bruge ham

Cho Gue-Sung missede fra pletten, da FC Midtjylland tabte topkamp til Brøndby efter 80 minutters overtal.



Meget kunne være gået anderledes i søndagens superligatopkamp, hvis Cho Gue-Sung havde sparket FC Midtjylland i front på et straffespark efter knap 20 minutter.

Men han brændte, og i stedet vandt Brøndby med 1-0 og overtog førstepladsen fra FCM.

Det var anden gang, at Cho brændte straffespark for FCM i sæsonen, men træner Thomas Thomasberg har ikke mistet troen på, at den sydkoreanske angriber kan score fra 11 meter.

– Han har vist scoret på 11 ud af 12 for Sydkorea. Nu har han selvfølgelig brændt to her, men jeg har en god fornemmelse af, at han også sparker næste gang, medmindre vi finder ud af noget andet, siger Thomas Thomasberg.

Hans hold formåede ikke at komme på tavlen trods 80 minutter i overtal efter udvisningen til Brøndbys Henrik Heggheim.

– Vi er selvfølgelig skuffede. Vi fik ikke kvalitet nok i det, til trods for at vi skabte chancer nok til at score en gang eller to. Vi er skuffede over, at vi ikke skabte endnu mere med en mand i overtal, siger Thomasberg.

– Vi er selv skyld i, at vi formøblede de gode forudsætninger. Vi må erkende, at vi ikke var dygtige nok i vores indlæg. Det var en frustrerende dag og et tabt skridt i topkampen. Det var et vigtigt skridt, når det var en sekspointskamp.

Keeper Jonas Lössl ærgrer sig over, at FCM mistede overhånden i den meget tætte topstrid, hvor Brøndby nu fører med et point ned til FCK og FCM.

– Brøndby så gode ud, og det gør FCK også. Men det synes jeg også, vi gør. Så jeg håber, at vi kan være med til det sidste. Men i en kamp som denne, skal vi selvfølgelig have tre point.

– Vi kan ikke bruge kampen i dag til en skid. Lige nu vil jeg bare hjem og glemme den her kamp og så komme videre, siger Jonas Lössl.

FCM skal næste søndag møde AGF på udebane.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Stopper karrieren

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson