Meget kunne være gået anderledes i søndagens superligatopkamp, hvis Cho Gue-Sung havde sparket FC Midtjylland i front på et straffespark efter knap 20 minutter.
Men han brændte, og i stedet vandt Brøndby med 1-0 og overtog førstepladsen fra FCM.
Det var anden gang, at Cho brændte straffespark for FCM i sæsonen, men træner Thomas Thomasberg har ikke mistet troen på, at den sydkoreanske angriber kan score fra 11 meter.
– Han har vist scoret på 11 ud af 12 for Sydkorea. Nu har han selvfølgelig brændt to her, men jeg har en god fornemmelse af, at han også sparker næste gang, medmindre vi finder ud af noget andet, siger Thomas Thomasberg.
Hans hold formåede ikke at komme på tavlen trods 80 minutter i overtal efter udvisningen til Brøndbys Henrik Heggheim.
– Vi er selvfølgelig skuffede. Vi fik ikke kvalitet nok i det, til trods for at vi skabte chancer nok til at score en gang eller to. Vi er skuffede over, at vi ikke skabte endnu mere med en mand i overtal, siger Thomasberg.
– Vi er selv skyld i, at vi formøblede de gode forudsætninger. Vi må erkende, at vi ikke var dygtige nok i vores indlæg. Det var en frustrerende dag og et tabt skridt i topkampen. Det var et vigtigt skridt, når det var en sekspointskamp.
Keeper Jonas Lössl ærgrer sig over, at FCM mistede overhånden i den meget tætte topstrid, hvor Brøndby nu fører med et point ned til FCK og FCM.
– Brøndby så gode ud, og det gør FCK også. Men det synes jeg også, vi gør. Så jeg håber, at vi kan være med til det sidste. Men i en kamp som denne, skal vi selvfølgelig have tre point.
– Vi kan ikke bruge kampen i dag til en skid. Lige nu vil jeg bare hjem og glemme den her kamp og så komme videre, siger Jonas Lössl.
FCM skal næste søndag møde AGF på udebane.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Brasiliansk VM-mavepuster
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.