Meget kunne være gået anderledes i søndagens superligatopkamp, hvis Cho Gue-Sung havde sparket FC Midtjylland i front på et straffespark efter knap 20 minutter.
Men han brændte, og i stedet vandt Brøndby med 1-0 og overtog førstepladsen fra FCM.
Det var anden gang, at Cho brændte straffespark for FCM i sæsonen, men træner Thomas Thomasberg har ikke mistet troen på, at den sydkoreanske angriber kan score fra 11 meter.
– Han har vist scoret på 11 ud af 12 for Sydkorea. Nu har han selvfølgelig brændt to her, men jeg har en god fornemmelse af, at han også sparker næste gang, medmindre vi finder ud af noget andet, siger Thomas Thomasberg.
Hans hold formåede ikke at komme på tavlen trods 80 minutter i overtal efter udvisningen til Brøndbys Henrik Heggheim.
– Vi er selvfølgelig skuffede. Vi fik ikke kvalitet nok i det, til trods for at vi skabte chancer nok til at score en gang eller to. Vi er skuffede over, at vi ikke skabte endnu mere med en mand i overtal, siger Thomasberg.
– Vi er selv skyld i, at vi formøblede de gode forudsætninger. Vi må erkende, at vi ikke var dygtige nok i vores indlæg. Det var en frustrerende dag og et tabt skridt i topkampen. Det var et vigtigt skridt, når det var en sekspointskamp.
Keeper Jonas Lössl ærgrer sig over, at FCM mistede overhånden i den meget tætte topstrid, hvor Brøndby nu fører med et point ned til FCK og FCM.
– Brøndby så gode ud, og det gør FCK også. Men det synes jeg også, vi gør. Så jeg håber, at vi kan være med til det sidste. Men i en kamp som denne, skal vi selvfølgelig have tre point.
– Vi kan ikke bruge kampen i dag til en skid. Lige nu vil jeg bare hjem og glemme den her kamp og så komme videre, siger Jonas Lössl.
FCM skal næste søndag møde AGF på udebane.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER