FCM-træner roser driblestærk teenager: Bliver bedre og bedre

FC Midtjyllands Mikel Gogorza udgik humpende mod Frankfurt, men kan blive klar til årets sidste superligakamp.



18-årige Mikel Gogorza var et klart lyspunkt, da FC Midtjylland torsdag tabte 1-2 mod Eintracht Frankfurt i Europa League.

Han drev flere gange gæk med forsvarsspillere fra Bundesligaens nummer to, og kort inde i anden halvleg fremtvang den driblestærke teenager det tyske selvmål i opgøret.

Senere udgik han støttet af to fra FCM-staben stærkt humpende. Det er ekstra bekymrende for midtjyderne, da offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio i forvejen er ude med skader.

Det så dog formentligt værre ud, end det er.

– Jeg har før set, at han får et slag til træning, og så plejer han at hele hurtigt. Jeg regner helt sikkert med, at han nok er tilbage i weekenden, siger FCM-træner Thomas Thomasberg.

Unge Gogorza har lavet et par assister, men mangler endnu at komme på måltavlen. Indsatsen mod Frankfurt gav dog løfter om, at det og mere er på vej.

– Mod et rigtigt dygtigt hold så jeg noget af det, vi også har set i andre kampe. Han blev sat i en del en-mod-en-situationer, som de har svært ved at håndtere.

– Målet var noget af det slutprodukt, som vi har savnet. Det var en god præstation af en ung knægt, der formentligt kun bliver bedre og bedre, siger Thomasberg.

Ud over målet kom spidsangriberen Adam Buksa kom frem til midtjydernes bedste muligheder. Blandt andet en meget stor chance for at udligne til 2-2 i slutfasen af opgøret.

– Havde han været effektiv, havde det været en rigtig god kamp. Det er ting, han kan gøre bedre, men han deltager fint i vores presspil og kommer for tredje kamp i træk frem til en del chancer.

– Og det er grundlaget for at score mål. Men det formåede han desværre ikke i dag (torsdag, red.), siger FCM-træneren om sin polske angriber.

FCM har tabt syv af sine seneste ti kampe. Men efter en glimrende sæsonstart er holdet fortsat á point med FC København i toppen af Superligaen og fornuftigt placeret i Europa League.

Og inden årets sidste to kampe fornemmer Thomasberg præstationsmæssige fremskridt.

– Når jeg kigger over hele den hårde periode, vi har været igennem, er jeg begyndt at se nogle indsatser, som gør chancerne for at vinde kampe større. Og det er det, vi skal på søndag mod Vejle.

– Derefter ved vi, at vi skal ned og lave en mindre sensation i FC Porto, for de er også presset pointmæssigt. Men nu sætter vi al fokus ind på at gøre os klar til Vejle. Og så bliver det helt rart med ti dages tid til at forberede os til næste kamp i Europa League.

/ritzau/





Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Her skal Sepp Piontek begraves



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Endelig er der godt nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Deler godt Brøndby-nyt

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Real Madrid – Benfica

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer