FCM-træner roser driblestærk teenager: Bliver bedre og bedre

FC Midtjyllands Mikel Gogorza udgik humpende mod Frankfurt, men kan blive klar til årets sidste superligakamp.



18-årige Mikel Gogorza var et klart lyspunkt, da FC Midtjylland torsdag tabte 1-2 mod Eintracht Frankfurt i Europa League.

Han drev flere gange gæk med forsvarsspillere fra Bundesligaens nummer to, og kort inde i anden halvleg fremtvang den driblestærke teenager det tyske selvmål i opgøret.

Senere udgik han støttet af to fra FCM-staben stærkt humpende. Det er ekstra bekymrende for midtjyderne, da offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio i forvejen er ude med skader.

Det så dog formentligt værre ud, end det er.

– Jeg har før set, at han får et slag til træning, og så plejer han at hele hurtigt. Jeg regner helt sikkert med, at han nok er tilbage i weekenden, siger FCM-træner Thomas Thomasberg.

Unge Gogorza har lavet et par assister, men mangler endnu at komme på måltavlen. Indsatsen mod Frankfurt gav dog løfter om, at det og mere er på vej.

– Mod et rigtigt dygtigt hold så jeg noget af det, vi også har set i andre kampe. Han blev sat i en del en-mod-en-situationer, som de har svært ved at håndtere.

– Målet var noget af det slutprodukt, som vi har savnet. Det var en god præstation af en ung knægt, der formentligt kun bliver bedre og bedre, siger Thomasberg.

Ud over målet kom spidsangriberen Adam Buksa kom frem til midtjydernes bedste muligheder. Blandt andet en meget stor chance for at udligne til 2-2 i slutfasen af opgøret.

– Havde han været effektiv, havde det været en rigtig god kamp. Det er ting, han kan gøre bedre, men han deltager fint i vores presspil og kommer for tredje kamp i træk frem til en del chancer.

– Og det er grundlaget for at score mål. Men det formåede han desværre ikke i dag (torsdag, red.), siger FCM-træneren om sin polske angriber.

FCM har tabt syv af sine seneste ti kampe. Men efter en glimrende sæsonstart er holdet fortsat á point med FC København i toppen af Superligaen og fornuftigt placeret i Europa League.

Og inden årets sidste to kampe fornemmer Thomasberg præstationsmæssige fremskridt.

– Når jeg kigger over hele den hårde periode, vi har været igennem, er jeg begyndt at se nogle indsatser, som gør chancerne for at vinde kampe større. Og det er det, vi skal på søndag mod Vejle.

– Derefter ved vi, at vi skal ned og lave en mindre sensation i FC Porto, for de er også presset pointmæssigt. Men nu sætter vi al fokus ind på at gøre os klar til Vejle. Og så bliver det helt rart med ti dages tid til at forberede os til næste kamp i Europa League.

/ritzau/



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Han peger på Simon Kjær

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’