FCM-træner roser driblestærk teenager: Bliver bedre og bedre

FC Midtjyllands Mikel Gogorza udgik humpende mod Frankfurt, men kan blive klar til årets sidste superligakamp.



18-årige Mikel Gogorza var et klart lyspunkt, da FC Midtjylland torsdag tabte 1-2 mod Eintracht Frankfurt i Europa League.

Han drev flere gange gæk med forsvarsspillere fra Bundesligaens nummer to, og kort inde i anden halvleg fremtvang den driblestærke teenager det tyske selvmål i opgøret.

Senere udgik han støttet af to fra FCM-staben stærkt humpende. Det er ekstra bekymrende for midtjyderne, da offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio i forvejen er ude med skader.

Det så dog formentligt værre ud, end det er.

– Jeg har før set, at han får et slag til træning, og så plejer han at hele hurtigt. Jeg regner helt sikkert med, at han nok er tilbage i weekenden, siger FCM-træner Thomas Thomasberg.

Unge Gogorza har lavet et par assister, men mangler endnu at komme på måltavlen. Indsatsen mod Frankfurt gav dog løfter om, at det og mere er på vej.

– Mod et rigtigt dygtigt hold så jeg noget af det, vi også har set i andre kampe. Han blev sat i en del en-mod-en-situationer, som de har svært ved at håndtere.

– Målet var noget af det slutprodukt, som vi har savnet. Det var en god præstation af en ung knægt, der formentligt kun bliver bedre og bedre, siger Thomasberg.

Ud over målet kom spidsangriberen Adam Buksa kom frem til midtjydernes bedste muligheder. Blandt andet en meget stor chance for at udligne til 2-2 i slutfasen af opgøret.

– Havde han været effektiv, havde det været en rigtig god kamp. Det er ting, han kan gøre bedre, men han deltager fint i vores presspil og kommer for tredje kamp i træk frem til en del chancer.

– Og det er grundlaget for at score mål. Men det formåede han desværre ikke i dag (torsdag, red.), siger FCM-træneren om sin polske angriber.

FCM har tabt syv af sine seneste ti kampe. Men efter en glimrende sæsonstart er holdet fortsat á point med FC København i toppen af Superligaen og fornuftigt placeret i Europa League.

Og inden årets sidste to kampe fornemmer Thomasberg præstationsmæssige fremskridt.

– Når jeg kigger over hele den hårde periode, vi har været igennem, er jeg begyndt at se nogle indsatser, som gør chancerne for at vinde kampe større. Og det er det, vi skal på søndag mod Vejle.

– Derefter ved vi, at vi skal ned og lave en mindre sensation i FC Porto, for de er også presset pointmæssigt. Men nu sætter vi al fokus ind på at gøre os klar til Vejle. Og så bliver det helt rart med ti dages tid til at forberede os til næste kamp i Europa League.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’