FCM-træner roser driblestærk teenager: Bliver bedre og bedre

FC Midtjyllands Mikel Gogorza udgik humpende mod Frankfurt, men kan blive klar til årets sidste superligakamp.



18-årige Mikel Gogorza var et klart lyspunkt, da FC Midtjylland torsdag tabte 1-2 mod Eintracht Frankfurt i Europa League.

Han drev flere gange gæk med forsvarsspillere fra Bundesligaens nummer to, og kort inde i anden halvleg fremtvang den driblestærke teenager det tyske selvmål i opgøret.

Senere udgik han støttet af to fra FCM-staben stærkt humpende. Det er ekstra bekymrende for midtjyderne, da offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio i forvejen er ude med skader.

Det så dog formentligt værre ud, end det er.

– Jeg har før set, at han får et slag til træning, og så plejer han at hele hurtigt. Jeg regner helt sikkert med, at han nok er tilbage i weekenden, siger FCM-træner Thomas Thomasberg.

Unge Gogorza har lavet et par assister, men mangler endnu at komme på måltavlen. Indsatsen mod Frankfurt gav dog løfter om, at det og mere er på vej.

– Mod et rigtigt dygtigt hold så jeg noget af det, vi også har set i andre kampe. Han blev sat i en del en-mod-en-situationer, som de har svært ved at håndtere.

– Målet var noget af det slutprodukt, som vi har savnet. Det var en god præstation af en ung knægt, der formentligt kun bliver bedre og bedre, siger Thomasberg.

Ud over målet kom spidsangriberen Adam Buksa kom frem til midtjydernes bedste muligheder. Blandt andet en meget stor chance for at udligne til 2-2 i slutfasen af opgøret.

– Havde han været effektiv, havde det været en rigtig god kamp. Det er ting, han kan gøre bedre, men han deltager fint i vores presspil og kommer for tredje kamp i træk frem til en del chancer.

– Og det er grundlaget for at score mål. Men det formåede han desværre ikke i dag (torsdag, red.), siger FCM-træneren om sin polske angriber.

FCM har tabt syv af sine seneste ti kampe. Men efter en glimrende sæsonstart er holdet fortsat á point med FC København i toppen af Superligaen og fornuftigt placeret i Europa League.

Og inden årets sidste to kampe fornemmer Thomasberg præstationsmæssige fremskridt.

– Når jeg kigger over hele den hårde periode, vi har været igennem, er jeg begyndt at se nogle indsatser, som gør chancerne for at vinde kampe større. Og det er det, vi skal på søndag mod Vejle.

– Derefter ved vi, at vi skal ned og lave en mindre sensation i FC Porto, for de er også presset pointmæssigt. Men nu sætter vi al fokus ind på at gøre os klar til Vejle. Og så bliver det helt rart med ti dages tid til at forberede os til næste kamp i Europa League.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp