FCM-træner roser driblestærk teenager: Bliver bedre og bedre

FC Midtjyllands Mikel Gogorza udgik humpende mod Frankfurt, men kan blive klar til årets sidste superligakamp.



18-årige Mikel Gogorza var et klart lyspunkt, da FC Midtjylland torsdag tabte 1-2 mod Eintracht Frankfurt i Europa League.

Han drev flere gange gæk med forsvarsspillere fra Bundesligaens nummer to, og kort inde i anden halvleg fremtvang den driblestærke teenager det tyske selvmål i opgøret.

Senere udgik han støttet af to fra FCM-staben stærkt humpende. Det er ekstra bekymrende for midtjyderne, da offensivesserne Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio i forvejen er ude med skader.

Det så dog formentligt værre ud, end det er.

– Jeg har før set, at han får et slag til træning, og så plejer han at hele hurtigt. Jeg regner helt sikkert med, at han nok er tilbage i weekenden, siger FCM-træner Thomas Thomasberg.

Unge Gogorza har lavet et par assister, men mangler endnu at komme på måltavlen. Indsatsen mod Frankfurt gav dog løfter om, at det og mere er på vej.

– Mod et rigtigt dygtigt hold så jeg noget af det, vi også har set i andre kampe. Han blev sat i en del en-mod-en-situationer, som de har svært ved at håndtere.

– Målet var noget af det slutprodukt, som vi har savnet. Det var en god præstation af en ung knægt, der formentligt kun bliver bedre og bedre, siger Thomasberg.

Ud over målet kom spidsangriberen Adam Buksa kom frem til midtjydernes bedste muligheder. Blandt andet en meget stor chance for at udligne til 2-2 i slutfasen af opgøret.

– Havde han været effektiv, havde det været en rigtig god kamp. Det er ting, han kan gøre bedre, men han deltager fint i vores presspil og kommer for tredje kamp i træk frem til en del chancer.

– Og det er grundlaget for at score mål. Men det formåede han desværre ikke i dag (torsdag, red.), siger FCM-træneren om sin polske angriber.

FCM har tabt syv af sine seneste ti kampe. Men efter en glimrende sæsonstart er holdet fortsat á point med FC København i toppen af Superligaen og fornuftigt placeret i Europa League.

Og inden årets sidste to kampe fornemmer Thomasberg præstationsmæssige fremskridt.

– Når jeg kigger over hele den hårde periode, vi har været igennem, er jeg begyndt at se nogle indsatser, som gør chancerne for at vinde kampe større. Og det er det, vi skal på søndag mod Vejle.

– Derefter ved vi, at vi skal ned og lave en mindre sensation i FC Porto, for de er også presset pointmæssigt. Men nu sætter vi al fokus ind på at gøre os klar til Vejle. Og så bliver det helt rart med ti dages tid til at forberede os til næste kamp i Europa League.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Sverige med drømmestart på VM

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby melder duo færdig og teaser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Saudi-Arabien – Uruguay

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne