FC Midtjylland måtte spille i undertal i godt 70 minutter alt i alt i udekampen mod FC København søndag aften. Alligevel endte det med en midtjysk sejr på 1-0 i en kamp, hvor defensiven stod enormt stærkt.
FCM-cheftræner Bo Henriksen mener i den forbindelse, at de mange FCK-indlæg i kampen ikke ville betyde noget uanset hvor meget de prøvede. Det fortæller han den fremmødte presse efter opgøret.
– Vi har tre stoppere, der er rigtig gode på låget, og vi har en målmand, der er to meter høj, så de kunne slå indlæg fra nu af til juleaften uden at de bliver voldsomt farlige. Også selvom de smider Kamil Wilczek og alle mulige andre ind.
– Så det var sådan set gameplanen. Vi har bare usikre om, hvem vi skulle tage ud af Pione, Junior og Isaksen. Det var sådan lidt ‘flip a coin’, siger Bo Henriksen, som ikke tæller en eneste kæmpechance til FCK.
Endvidere får han også nævnt, at de spillere, som er foran Erik Sviatchenko på det danske landsholm må være voldsomt gode.
Selvom Bo Henriksen tidligere kun har været i AC Horsens som manager i Superligaen, så er det nu tredje gang i træk, at han vinder med sit hold over FCK i Parken. Denne gang var det dog noget specielt, erkender han.
– Jeg er træt, men jeg er glad. Det er bare en fed dag. Jeg har gode oplevelser i Parken, men den her var den største, fastslår Bo Henriksen, som understreger, at det også var hans første topkamp mellem FCK og FCM.
Det røde kort til Evander kommer til at koste ham en stor bøde. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
