FCM-træner tryg: FCK kan slå indlæg indtil jul

FC Københavns indlæg var guf for det midtjyske forsvar søndag aften.



FC Midtjylland måtte spille i undertal i godt 70 minutter alt i alt i udekampen mod FC København søndag aften. Alligevel endte det med en midtjysk sejr på 1-0 i en kamp, hvor defensiven stod enormt stærkt.

FCM-cheftræner Bo Henriksen mener i den forbindelse, at de mange FCK-indlæg i kampen ikke ville betyde noget uanset hvor meget de prøvede. Det fortæller han den fremmødte presse efter opgøret.

– Vi har tre stoppere, der er rigtig gode på låget, og vi har en målmand, der er to meter høj, så de kunne slå indlæg fra nu af til juleaften uden at de bliver voldsomt farlige. Også selvom de smider Kamil Wilczek og alle mulige andre ind. 

– Så det var sådan set gameplanen. Vi har bare usikre om, hvem vi skulle tage ud af Pione, Junior og Isaksen. Det var sådan lidt ‘flip a coin’, siger Bo Henriksen, som ikke tæller en eneste kæmpechance til FCK.

Endvidere får han også nævnt, at de spillere, som er foran Erik Sviatchenko på det danske landsholm må være voldsomt gode.

Selvom Bo Henriksen tidligere kun har været i AC Horsens som manager i Superligaen, så er det nu tredje gang i træk, at han vinder med sit hold over FCK i Parken. Denne gang var det dog noget specielt, erkender han.

– Jeg er træt, men jeg er glad. Det er bare en fed dag. Jeg har gode oplevelser i Parken, men den her var den største, fastslår Bo Henriksen, som understreger, at det også var hans første topkamp mellem FCK og FCM.

Det røde kort til Evander kommer til at koste ham en stor bøde. Læs mere om det her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper