FCM-træner: Vi har også trænet med spillerne i grupper

Nogle klubber træner, andre gør ikke. Men uanset hvad er det ikke særlig gode betingelser at drive fodboldhold under, siger Brian Priske, der fortæller, at også FC Midtjylland har trænet med spillere i små grupper.



Der er vid forskel på, hvordan Superliga-klubberne træner eller ikke træner i denne tid. FC København og AGF byder eksempelvis spillerne ind på træningsanlægget i små grupper ad gangen, og OB forsøgte det samme, men fik forbud af kommunen. 

I FC Midtjylland har de allerede i den seneste uge trænet nogle dage med spillerne samlet i mindre grupper. Andre dage har spillerne selvtræner derhjemme. Det fortæller cheftræner Brian Priske i programmet Viaplay Sport Live.

Her forholder han sig også til den nuværende situation, hvor nogle klubber træner på græs, andre selvtræner, og nogle slet ikke må forlange, at spillerne træner.

– Det er selvfølgelig ikke optimalt for nogen af os. Uanset om det er fodbold eller hele verden generelt. Men som fodboldklub gør du jo det, du kan, inden for de retningslinjer, som er blevet stukket ud, ikke mindst fra regeringens side, men selvfølgelig også fra Divisionsforeningens.

– Så er der nogle andre modstandere på banen, eksempelvis en kommune i Odense, kan jeg læse om. Hver klub er jo interesseret i at træne de her spillere så godt som muligt og sørge for, at de er skarpe, til vi på et eller andet tidspunkt får grønt lys på den anden side.

Se hele klippet med Brian Priske i videoen i toppen af denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Donald Trump bekræfter

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Transferbombe i Manchester United

Brøndby tæt på ny forstærkning

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Er han løsningen i AGF?