FCM-træner: Vi har også trænet med spillerne i grupper

Nogle klubber træner, andre gør ikke. Men uanset hvad er det ikke særlig gode betingelser at drive fodboldhold under, siger Brian Priske, der fortæller, at også FC Midtjylland har trænet med spillere i små grupper.



Der er vid forskel på, hvordan Superliga-klubberne træner eller ikke træner i denne tid. FC København og AGF byder eksempelvis spillerne ind på træningsanlægget i små grupper ad gangen, og OB forsøgte det samme, men fik forbud af kommunen. 

I FC Midtjylland har de allerede i den seneste uge trænet nogle dage med spillerne samlet i mindre grupper. Andre dage har spillerne selvtræner derhjemme. Det fortæller cheftræner Brian Priske i programmet Viaplay Sport Live.

Her forholder han sig også til den nuværende situation, hvor nogle klubber træner på græs, andre selvtræner, og nogle slet ikke må forlange, at spillerne træner.

– Det er selvfølgelig ikke optimalt for nogen af os. Uanset om det er fodbold eller hele verden generelt. Men som fodboldklub gør du jo det, du kan, inden for de retningslinjer, som er blevet stukket ud, ikke mindst fra regeringens side, men selvfølgelig også fra Divisionsforeningens.

– Så er der nogle andre modstandere på banen, eksempelvis en kommune i Odense, kan jeg læse om. Hver klub er jo interesseret i at træne de her spillere så godt som muligt og sørge for, at de er skarpe, til vi på et eller andet tidspunkt får grønt lys på den anden side.

Se hele klippet med Brian Priske i videoen i toppen af denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Lufter vild Ronaldo-teori

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tjekkiet – Mexico

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Bosnien-Hercegovina – Qatar