FCM-træner: Spillerne er først kommet i form nu

FC Midtjylland-truppen skal toppe formmæssigt inden længe, satser cheftræner Brian Priske på.



FC Midtjylland er tilbage på toppen af dansk fodbold, efter at holdet søndag hev en vigtig 1-0-sejr i land på hjemmebane mod Brøndby, der før runde 18 var tophold i Superligaen.

Sejren sender FCM på 39 point, hvilket er to point foran Brøndby, mens AGF og FCK er på henholdsvis 33 og 31 point.

Midtjydernes cheftræner, Brian Priske, var selvsagt tilfreds med sejren efter kampen, selv om hans hold i perioder havde det svært mod et godt spillende mandskab fra vestegnen.

Han er dog ikke nervøs for spillet på banen i den tætte topstrid, så længe pointene kommer i hus lige nu. Han ser nemlig først sit hold toppræstere om et par uger.

– Jeg har en forventning om, at vi kommer til at peake i løbet af de næste par uger. Det er det hele bygget op til formmæssigt.

– Det er først nu, vi skal begynde at ramme vores topniveau. Vi kom lidt senere i gang, da vi tillod spillerne lidt ekstra ferie før foråret.

– Vi havde før den første kamp mod Sønderjyske bare tre ugers opstart, og det var en kalkuleret risiko, at vi ikke lige helt formmæssigt var klar.

– Det har jeg en klar forventning om, at vi er nu, og derfor håber jeg heller ikke, at de andre hold kan nå os nu, siger den 43-årige cheftræner.

Priske mener, at FCK’s og AGF’s pointdeling søndag var en ekstra fjer i hatten for FCM i mesterskabskampen.

En ekstra fjer var det også for FCM, at det var stortalentet Gustav Isaksen, som med sit første superligamål nogensinde blev matchvinder i søndagens topbrag.

Netop 19-årige Isaksen håber, at sejren kan være sæsondefinerende for FCM, som han anser som det bedste af de fire tophold.

– Den her sejr betyder nok i sidste ende ikke så meget, men jeg håber alligevel, at det kan være en slags statement at sende til de andre hold. Vi er her stadig, og jeg føler, at vi er det bedste hold, siger den unge matchvinder.

I den anden lejr har Brøndby nu måtte se sig slået af de forsvarende mestre med et enkelt mål to gange i denne sæson. For Brøndby-træner Niels Frederiksen er det derfor vigtigt, at holdet bliver bedre til at få resultater i de tætte kampe mod de andre tophold.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal være i stand til at vinde de tætte kampe, men vi har spillet mange tætte kampe, og vi har også vundet langt de fleste.

– Men det er klart, at i de indbyrdes kampe mod de andre tophold, der skal vi selvfølgelig ikke trække det korteste strå hver gang, siger Frederiksen.

/ritzau/



Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Alle storroser Dario Osorio

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Lukas Lerager er færdig i FC København

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Steve Coopers højre hånd afviser

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storklub meldes interesseret

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

– Det er så ringe, begge dele!

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks