FCM-træner: Spillerne er først kommet i form nu

FC Midtjylland-truppen skal toppe formmæssigt inden længe, satser cheftræner Brian Priske på.



FC Midtjylland er tilbage på toppen af dansk fodbold, efter at holdet søndag hev en vigtig 1-0-sejr i land på hjemmebane mod Brøndby, der før runde 18 var tophold i Superligaen.

Sejren sender FCM på 39 point, hvilket er to point foran Brøndby, mens AGF og FCK er på henholdsvis 33 og 31 point.

Midtjydernes cheftræner, Brian Priske, var selvsagt tilfreds med sejren efter kampen, selv om hans hold i perioder havde det svært mod et godt spillende mandskab fra vestegnen.

Han er dog ikke nervøs for spillet på banen i den tætte topstrid, så længe pointene kommer i hus lige nu. Han ser nemlig først sit hold toppræstere om et par uger.

– Jeg har en forventning om, at vi kommer til at peake i løbet af de næste par uger. Det er det hele bygget op til formmæssigt.

– Det er først nu, vi skal begynde at ramme vores topniveau. Vi kom lidt senere i gang, da vi tillod spillerne lidt ekstra ferie før foråret.

– Vi havde før den første kamp mod Sønderjyske bare tre ugers opstart, og det var en kalkuleret risiko, at vi ikke lige helt formmæssigt var klar.

– Det har jeg en klar forventning om, at vi er nu, og derfor håber jeg heller ikke, at de andre hold kan nå os nu, siger den 43-årige cheftræner.

Priske mener, at FCK’s og AGF’s pointdeling søndag var en ekstra fjer i hatten for FCM i mesterskabskampen.

En ekstra fjer var det også for FCM, at det var stortalentet Gustav Isaksen, som med sit første superligamål nogensinde blev matchvinder i søndagens topbrag.

Netop 19-årige Isaksen håber, at sejren kan være sæsondefinerende for FCM, som han anser som det bedste af de fire tophold.

– Den her sejr betyder nok i sidste ende ikke så meget, men jeg håber alligevel, at det kan være en slags statement at sende til de andre hold. Vi er her stadig, og jeg føler, at vi er det bedste hold, siger den unge matchvinder.

I den anden lejr har Brøndby nu måtte se sig slået af de forsvarende mestre med et enkelt mål to gange i denne sæson. For Brøndby-træner Niels Frederiksen er det derfor vigtigt, at holdet bliver bedre til at få resultater i de tætte kampe mod de andre tophold.

– Der er ingen tvivl om, at vi skal være i stand til at vinde de tætte kampe, men vi har spillet mange tætte kampe, og vi har også vundet langt de fleste.

– Men det er klart, at i de indbyrdes kampe mod de andre tophold, der skal vi selvfølgelig ikke trække det korteste strå hver gang, siger Frederiksen.

/ritzau/





Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

“De havde det bedste transfervindue”

AGF – OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Han er på vej væk fra AGF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Stor mystik om Patrick Pentz

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’