FCM-unge til gamle: Viser dem hvordan man fester

Oliver Sørensen og Victor Bak var klar til fest, da de med guldmedaljer om halsen fortalte om FC Midtjyllands dramatiske mesterskab.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen var ved at blive dagens meget uheldige helt, da han på bizar vis scorede selvmål efter at være sprintet hjem for at redde holdet fra en Silkeborg-kontra.

Nede 0-2 var FC Midtjylland i knibe, men på syv vilde minutter fik man vendt kampen til 3-2 lige efter pausen, og så betød Silkeborgs udligning ikke noget, da AGF's Patrick Mortensen slukkede gulddrømmen i Brøndby med 3-2-målet et kvarter før tid i en kamp, der i den grad tjente århusianerne til ære på samme måde, som SIF gav alt for at genere FCM.

Efter guldfejring på banen, i fanzonen og i omklædningsrummet havde Oliver Sørensen og Victor Bak tid til en snak med Tipsbladet og bold.dk, og de to FCM-talenters gode humør var ikke til at tage fejl af.

– Det skal lige til gennemlæsning hos Mads Hviid [FCM's pressechef] for en sikkerheds skyld, sagde Oliver Sørensen med et bredt smil.

– Vi havde så mange chancer for at komme foran. Og så kom vi bagud. Tonni får scoret et godt mål, jeg laver et selvmål. Så kom Aral ind og var magisk, og han fik vendt det hele, siger Oliver Sørensen, der var overbevist om, at der ventede en god aften.

– Altså, Jonas Lössl betaler hele aftenen, så det er fint, siger Oliver Sørensen.

– Nej, det ved jeg ikke, om han har sagt, svarer Victor Bak.

– Jamen det er sådan det bliver. Så giver jeg noget på et tidspunkt. Men jeg skylder, siger Oliver Sørensen.

De gamle skal vel have lidt hjælp af jer til, hvor man skal i byen?
– Vi skal vise dem, hvordan vi fester, siger Oliver Sørensen.

– Der er ikke nogen, der får lov til at tage hjem før tidligst klokken tre.

De to glade FCM-spillere har været ungdomsspillere i klubben sammen, og at stå der sammen var en speciel oplevelse for to af de yngste spillere på banen i dag.

– Vi har været sammen siden U/12 begge to. Vi har taget hele vejen op sammen. Og vi er blevet vanvittigt gode venner. Og at stå her med en guldmedalje, det er helt magisk, siger Victor Bak.

– Det går godt. Det her er den mand, der har løbet flest meter i hele Superligaen, siger Victor Bak.

– Og det her er den bedste forsvarsspiller i hele Superligaen, svarer Oliver Sørensen.

FC Midtjylland skal med dagens mesterskab spille Champions League-kvalifikation fra anden halvdel af juli. Klubbens spillere møder ind til træning igen i midten af juni. Men inden da, der er der fest i Herning, både søndag nat og med flere arrangementer i Herning og Ikast mandag.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht