FCM-unge til gamle: Viser dem hvordan man fester

Oliver Sørensen og Victor Bak var klar til fest, da de med guldmedaljer om halsen fortalte om FC Midtjyllands dramatiske mesterskab.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen var ved at blive dagens meget uheldige helt, da han på bizar vis scorede selvmål efter at være sprintet hjem for at redde holdet fra en Silkeborg-kontra.

Nede 0-2 var FC Midtjylland i knibe, men på syv vilde minutter fik man vendt kampen til 3-2 lige efter pausen, og så betød Silkeborgs udligning ikke noget, da AGF's Patrick Mortensen slukkede gulddrømmen i Brøndby med 3-2-målet et kvarter før tid i en kamp, der i den grad tjente århusianerne til ære på samme måde, som SIF gav alt for at genere FCM.

Efter guldfejring på banen, i fanzonen og i omklædningsrummet havde Oliver Sørensen og Victor Bak tid til en snak med Tipsbladet og bold.dk, og de to FCM-talenters gode humør var ikke til at tage fejl af.

– Det skal lige til gennemlæsning hos Mads Hviid [FCM's pressechef] for en sikkerheds skyld, sagde Oliver Sørensen med et bredt smil.

– Vi havde så mange chancer for at komme foran. Og så kom vi bagud. Tonni får scoret et godt mål, jeg laver et selvmål. Så kom Aral ind og var magisk, og han fik vendt det hele, siger Oliver Sørensen, der var overbevist om, at der ventede en god aften.

– Altså, Jonas Lössl betaler hele aftenen, så det er fint, siger Oliver Sørensen.

– Nej, det ved jeg ikke, om han har sagt, svarer Victor Bak.

– Jamen det er sådan det bliver. Så giver jeg noget på et tidspunkt. Men jeg skylder, siger Oliver Sørensen.

De gamle skal vel have lidt hjælp af jer til, hvor man skal i byen?
– Vi skal vise dem, hvordan vi fester, siger Oliver Sørensen.

– Der er ikke nogen, der får lov til at tage hjem før tidligst klokken tre.

De to glade FCM-spillere har været ungdomsspillere i klubben sammen, og at stå der sammen var en speciel oplevelse for to af de yngste spillere på banen i dag.

– Vi har været sammen siden U/12 begge to. Vi har taget hele vejen op sammen. Og vi er blevet vanvittigt gode venner. Og at stå her med en guldmedalje, det er helt magisk, siger Victor Bak.

– Det går godt. Det her er den mand, der har løbet flest meter i hele Superligaen, siger Victor Bak.

– Og det her er den bedste forsvarsspiller i hele Superligaen, svarer Oliver Sørensen.

FC Midtjylland skal med dagens mesterskab spille Champions League-kvalifikation fra anden halvdel af juli. Klubbens spillere møder ind til træning igen i midten af juni. Men inden da, der er der fest i Herning, både søndag nat og med flere arrangementer i Herning og Ikast mandag.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Zanka med udløb –  åbner for at lave en Zlatan

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Barcelona – Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’