FCM: Vi scouter som en europæisk storklub

FC Midtjylland har med storinvestor Matthew Benhams bagland og firma fået et kæmpe apparat ind i jagten på de bedste spillere.



Kan statistik og videnskabelig metode regne topfodbold ud? I juli købte den engelske milliardær, fysiker og fodboldanalytiker Matthew Benham aktiemajoriteten i FC Midtjylland. 

Alt tyder på, at den nye FCM-ejer har tænkt sig at bruge flere penge end de første 58 millioner kroner på sin nye Superliga-klub. Men først og fremmest er FC Midtjylland og dansk fodbold et bedre sted at teste den viden om fodbold, statistik og virksomhedsledelse, Benham og hans ansatte i analysefirmaet Smartodds mener, de har, end The Championship, hvor Benhams andet hold Brentford FC trods gode intentioner kæmper i en af de fodboldrækker i verden med det største overforbrug. 

Tipsbladet har været i London og besøge Matthew Benham og Brentford FC for at afdække, hvad den engelske millionær vil med en dansk Superliga-klub. 

Det økonomiske indskud fra England er ikke det eneste, der har styrket FC Midtjylland på den korte bane, for med analysefirmaet smartodds i ryggen har sportsdirektør Claus Steinlein pludselig fået et helt nyt våben i jagten på de bedste spillere. 

– Vi har fået et scouting-netværk som en international storklub. Vi har 100 mand siddende, som vi får statistik og data fra. Med vores know-how om fodbold er det en unik mulighed. I forhold til at tænke nyt passer vi og Matthew Benham perfekt sammen, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Han er kommet med tre afgørende ting. Et er pengene, der var særdeles vigtige. Nummer to er det store scouting-netværk og de analyser af vores kampe, vi får. Det er rene fakta, hvor følelserne er skrællet væk. For eksempel viser deres analyser, at vi ville tabe langt de fleste kampe med det forløb, vi havde mod FC Nordsjælland. Mod OB scorede vi til allersidst og sidder måske med en mavefornemmelse af, at vi ikke var helt gode nok. Men der viste data, at vi spillede en fantastisk kamp og de fleste gange ville slå OB stort med et lignende kampforløb, siger Claus Steinlein.

– Og så er der et godt match i den måde, vi tænker på. Vi vil begge gøre op med en konservativ fodboldverden, og så vurderer Matthew, at han med sine ressourcer kan gøre en stor forskel på en klub af FC Midtjyllands størrelse, siger Claus Steinlein.

Du kan læse den store reportage fra Tipsbladets besøg hos Matthew Benham i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.

 



Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Her kan du se Villarreal mod FC København

Køber sig ind i dansk klub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rigtig dårlig melding

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK