Kan statistik og videnskabelig metode regne topfodbold ud? I juli købte den engelske milliardær, fysiker og fodboldanalytiker Matthew Benham aktiemajoriteten i FC Midtjylland.
Alt tyder på, at den nye FCM-ejer har tænkt sig at bruge flere penge end de første 58 millioner kroner på sin nye Superliga-klub. Men først og fremmest er FC Midtjylland og dansk fodbold et bedre sted at teste den viden om fodbold, statistik og virksomhedsledelse, Benham og hans ansatte i analysefirmaet Smartodds mener, de har, end The Championship, hvor Benhams andet hold Brentford FC trods gode intentioner kæmper i en af de fodboldrækker i verden med det største overforbrug.
Tipsbladet har været i London og besøge Matthew Benham og Brentford FC for at afdække, hvad den engelske millionær vil med en dansk Superliga-klub.
Det økonomiske indskud fra England er ikke det eneste, der har styrket FC Midtjylland på den korte bane, for med analysefirmaet smartodds i ryggen har sportsdirektør Claus Steinlein pludselig fået et helt nyt våben i jagten på de bedste spillere.
– Vi har fået et scouting-netværk som en international storklub. Vi har 100 mand siddende, som vi får statistik og data fra. Med vores know-how om fodbold er det en unik mulighed. I forhold til at tænke nyt passer vi og Matthew Benham perfekt sammen, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Han er kommet med tre afgørende ting. Et er pengene, der var særdeles vigtige. Nummer to er det store scouting-netværk og de analyser af vores kampe, vi får. Det er rene fakta, hvor følelserne er skrællet væk. For eksempel viser deres analyser, at vi ville tabe langt de fleste kampe med det forløb, vi havde mod FC Nordsjælland. Mod OB scorede vi til allersidst og sidder måske med en mavefornemmelse af, at vi ikke var helt gode nok. Men der viste data, at vi spillede en fantastisk kamp og de fleste gange ville slå OB stort med et lignende kampforløb, siger Claus Steinlein.
– Og så er der et godt match i den måde, vi tænker på. Vi vil begge gøre op med en konservativ fodboldverden, og så vurderer Matthew, at han med sine ressourcer kan gøre en stor forskel på en klub af FC Midtjyllands størrelse, siger Claus Steinlein.
Du kan læse den store reportage fra Tipsbladets besøg hos Matthew Benham i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
‘Afgørende dage’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
