FCM: Vi scouter som en europæisk storklub

FC Midtjylland har med storinvestor Matthew Benhams bagland og firma fået et kæmpe apparat ind i jagten på de bedste spillere.



Kan statistik og videnskabelig metode regne topfodbold ud? I juli købte den engelske milliardær, fysiker og fodboldanalytiker Matthew Benham aktiemajoriteten i FC Midtjylland. 

Alt tyder på, at den nye FCM-ejer har tænkt sig at bruge flere penge end de første 58 millioner kroner på sin nye Superliga-klub. Men først og fremmest er FC Midtjylland og dansk fodbold et bedre sted at teste den viden om fodbold, statistik og virksomhedsledelse, Benham og hans ansatte i analysefirmaet Smartodds mener, de har, end The Championship, hvor Benhams andet hold Brentford FC trods gode intentioner kæmper i en af de fodboldrækker i verden med det største overforbrug. 

Tipsbladet har været i London og besøge Matthew Benham og Brentford FC for at afdække, hvad den engelske millionær vil med en dansk Superliga-klub. 

Det økonomiske indskud fra England er ikke det eneste, der har styrket FC Midtjylland på den korte bane, for med analysefirmaet smartodds i ryggen har sportsdirektør Claus Steinlein pludselig fået et helt nyt våben i jagten på de bedste spillere. 

– Vi har fået et scouting-netværk som en international storklub. Vi har 100 mand siddende, som vi får statistik og data fra. Med vores know-how om fodbold er det en unik mulighed. I forhold til at tænke nyt passer vi og Matthew Benham perfekt sammen, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Han er kommet med tre afgørende ting. Et er pengene, der var særdeles vigtige. Nummer to er det store scouting-netværk og de analyser af vores kampe, vi får. Det er rene fakta, hvor følelserne er skrællet væk. For eksempel viser deres analyser, at vi ville tabe langt de fleste kampe med det forløb, vi havde mod FC Nordsjælland. Mod OB scorede vi til allersidst og sidder måske med en mavefornemmelse af, at vi ikke var helt gode nok. Men der viste data, at vi spillede en fantastisk kamp og de fleste gange ville slå OB stort med et lignende kampforløb, siger Claus Steinlein.

– Og så er der et godt match i den måde, vi tænker på. Vi vil begge gøre op med en konservativ fodboldverden, og så vurderer Matthew, at han med sine ressourcer kan gøre en stor forskel på en klub af FC Midtjyllands størrelse, siger Claus Steinlein.

Du kan læse den store reportage fra Tipsbladets besøg hos Matthew Benham i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.

 





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Sendt hjem fra FC København-træning

Klar på chokskifte

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Ser I med, Brøndby?

De nye Wieghorst og Hjulmand?

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

– Det er Neestrups tre største fejl

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Randers var tæt på – nu er han et monster

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…