FCM: Vi scouter som en europæisk storklub

FC Midtjylland har med storinvestor Matthew Benhams bagland og firma fået et kæmpe apparat ind i jagten på de bedste spillere.



Kan statistik og videnskabelig metode regne topfodbold ud? I juli købte den engelske milliardær, fysiker og fodboldanalytiker Matthew Benham aktiemajoriteten i FC Midtjylland. 

Alt tyder på, at den nye FCM-ejer har tænkt sig at bruge flere penge end de første 58 millioner kroner på sin nye Superliga-klub. Men først og fremmest er FC Midtjylland og dansk fodbold et bedre sted at teste den viden om fodbold, statistik og virksomhedsledelse, Benham og hans ansatte i analysefirmaet Smartodds mener, de har, end The Championship, hvor Benhams andet hold Brentford FC trods gode intentioner kæmper i en af de fodboldrækker i verden med det største overforbrug. 

Tipsbladet har været i London og besøge Matthew Benham og Brentford FC for at afdække, hvad den engelske millionær vil med en dansk Superliga-klub. 

Det økonomiske indskud fra England er ikke det eneste, der har styrket FC Midtjylland på den korte bane, for med analysefirmaet smartodds i ryggen har sportsdirektør Claus Steinlein pludselig fået et helt nyt våben i jagten på de bedste spillere. 

– Vi har fået et scouting-netværk som en international storklub. Vi har 100 mand siddende, som vi får statistik og data fra. Med vores know-how om fodbold er det en unik mulighed. I forhold til at tænke nyt passer vi og Matthew Benham perfekt sammen, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Han er kommet med tre afgørende ting. Et er pengene, der var særdeles vigtige. Nummer to er det store scouting-netværk og de analyser af vores kampe, vi får. Det er rene fakta, hvor følelserne er skrællet væk. For eksempel viser deres analyser, at vi ville tabe langt de fleste kampe med det forløb, vi havde mod FC Nordsjælland. Mod OB scorede vi til allersidst og sidder måske med en mavefornemmelse af, at vi ikke var helt gode nok. Men der viste data, at vi spillede en fantastisk kamp og de fleste gange ville slå OB stort med et lignende kampforløb, siger Claus Steinlein.

– Og så er der et godt match i den måde, vi tænker på. Vi vil begge gøre op med en konservativ fodboldverden, og så vurderer Matthew, at han med sine ressourcer kan gøre en stor forskel på en klub af FC Midtjyllands størrelse, siger Claus Steinlein.

Du kan læse den store reportage fra Tipsbladets besøg hos Matthew Benham i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.

 





Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’




LIVE

LIVE: ‘Det har gjort nas’

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Fem bud på David Nielsens afløser

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City