– I første halvleg manglede alt, vi vil stĂĄ for

Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomasberg begrunder nederlaget til Sønderjyske med en skidt første halvleg.



Det var især en skidt første halvleg, der resulterede i FC Midtjyllands andet nederlag i 3F Superligaen, da den forsvarende danske mester tabte 2-3 på udebane til Sønderjyske søndag aften.

Midtjyderne har efterhånden fået for vane at komme bagud i Superligaen, men har som oftest formået at vende det til sejr eller i hvert fald point. Men for anden kamp i træk lykkedes det ikke at vende kampen.

Og vanen med at komme bagud skal holdet af med, hvis DM-guldet skal forsvares, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.

– Over tid går det selvfølgelig ikke. I nogle af kampene har vi kunnet sige, at vi har indkasseret det første mål, men egentlig er kommet ordentligt fra start. Men det var ikke tilfældet i dag (søndag, red.), siger han.

– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.

Også anfører Mads Bech Sørensen er træt af at skulle komme fra baghjul i kampene.

– Det vil vi gerne komme af med. Vi er kommet tilbage mange gange, men det gjorde vi ikke her. Jeg synes, at vi viste noget andet i anden halvleg, men i første halvleg manglede vi vilje.

– Vi var et skridt bagud hele tiden, og boldomgangen var ikke god nok. Det var lidt det hele, der manglede ti procent af, siger FCM-anføreren til Viaplay Sport efter kampen.

FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på rette spor, når AGF kommer på besøg i Herning i næste runde af Superligaen.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De fĂĄr debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

AtlĂ©tico lurer pĂĄ angriber – koster 1,1 mia.

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Bekræfter kæmpebud