– I første halvleg manglede alt, vi vil stå for

Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomasberg begrunder nederlaget til Sønderjyske med en skidt første halvleg.



Det var især en skidt første halvleg, der resulterede i FC Midtjyllands andet nederlag i 3F Superligaen, da den forsvarende danske mester tabte 2-3 på udebane til Sønderjyske søndag aften.

Midtjyderne har efterhånden fået for vane at komme bagud i Superligaen, men har som oftest formået at vende det til sejr eller i hvert fald point. Men for anden kamp i træk lykkedes det ikke at vende kampen.

Og vanen med at komme bagud skal holdet af med, hvis DM-guldet skal forsvares, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.

– Over tid går det selvfølgelig ikke. I nogle af kampene har vi kunnet sige, at vi har indkasseret det første mål, men egentlig er kommet ordentligt fra start. Men det var ikke tilfældet i dag (søndag, red.), siger han.

– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.

Også anfører Mads Bech Sørensen er træt af at skulle komme fra baghjul i kampene.

– Det vil vi gerne komme af med. Vi er kommet tilbage mange gange, men det gjorde vi ikke her. Jeg synes, at vi viste noget andet i anden halvleg, men i første halvleg manglede vi vilje.

– Vi var et skridt bagud hele tiden, og boldomgangen var ikke god nok. Det var lidt det hele, der manglede ti procent af, siger FCM-anføreren til Viaplay Sport efter kampen.

FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på rette spor, når AGF kommer på besøg i Herning i næste runde af Superligaen.

/ritzau/








LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Steve Cooper med stor beslutning