– I første halvleg manglede alt, vi vil stå for

Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomasberg begrunder nederlaget til Sønderjyske med en skidt første halvleg.



Det var især en skidt første halvleg, der resulterede i FC Midtjyllands andet nederlag i 3F Superligaen, da den forsvarende danske mester tabte 2-3 på udebane til Sønderjyske søndag aften.

Midtjyderne har efterhånden fået for vane at komme bagud i Superligaen, men har som oftest formået at vende det til sejr eller i hvert fald point. Men for anden kamp i træk lykkedes det ikke at vende kampen.

Og vanen med at komme bagud skal holdet af med, hvis DM-guldet skal forsvares, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.

– Over tid går det selvfølgelig ikke. I nogle af kampene har vi kunnet sige, at vi har indkasseret det første mål, men egentlig er kommet ordentligt fra start. Men det var ikke tilfældet i dag (søndag, red.), siger han.

– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.

Også anfører Mads Bech Sørensen er træt af at skulle komme fra baghjul i kampene.

– Det vil vi gerne komme af med. Vi er kommet tilbage mange gange, men det gjorde vi ikke her. Jeg synes, at vi viste noget andet i anden halvleg, men i første halvleg manglede vi vilje.

– Vi var et skridt bagud hele tiden, og boldomgangen var ikke god nok. Det var lidt det hele, der manglede ti procent af, siger FCM-anføreren til Viaplay Sport efter kampen.

FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på rette spor, når AGF kommer på besøg i Herning i næste runde af Superligaen.

/ritzau/








LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden