– I første halvleg manglede alt, vi vil stå for

Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomasberg begrunder nederlaget til Sønderjyske med en skidt første halvleg.



Det var især en skidt første halvleg, der resulterede i FC Midtjyllands andet nederlag i 3F Superligaen, da den forsvarende danske mester tabte 2-3 på udebane til Sønderjyske søndag aften.

Midtjyderne har efterhånden fået for vane at komme bagud i Superligaen, men har som oftest formået at vende det til sejr eller i hvert fald point. Men for anden kamp i træk lykkedes det ikke at vende kampen.

Og vanen med at komme bagud skal holdet af med, hvis DM-guldet skal forsvares, erkender cheftræner Thomas Thomasberg.

– Over tid går det selvfølgelig ikke. I nogle af kampene har vi kunnet sige, at vi har indkasseret det første mål, men egentlig er kommet ordentligt fra start. Men det var ikke tilfældet i dag (søndag, red.), siger han.

– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.

Også anfører Mads Bech Sørensen er træt af at skulle komme fra baghjul i kampene.

– Det vil vi gerne komme af med. Vi er kommet tilbage mange gange, men det gjorde vi ikke her. Jeg synes, at vi viste noget andet i anden halvleg, men i første halvleg manglede vi vilje.

– Vi var et skridt bagud hele tiden, og boldomgangen var ikke god nok. Det var lidt det hele, der manglede ti procent af, siger FCM-anføreren til Viaplay Sport efter kampen.

FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på rette spor, når AGF kommer på besøg i Herning i næste runde af Superligaen.

/ritzau/








LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg