Da Frank Kristensen i sidste uge havde første træningsdag i Randers FC, hev den 33-årige angriber noget efter vejret hen mod slutningen af træningen, hvor spillerne under Ove Christensens og Peter Elstrups kyndige ledelse løb intervalløb.
Frank Kristensen har aldrig været nogen ørn på langdistanceløb, men angriberens hiven og pusten skyldtes nu ikke manglende indsats til træning i FC Midtjylland.
Læs også: FCM havde ikke råd til ny angriber
Her har FC Midtjylland gennem hele januar brugt kræfter på det boldbesiddende spil, hvor andre klubber har vægtet løbetræningen lidt mere, og det håber klubben vil skinne igennem i forårssæsonen.
– I den første måned har vi ikke brugt tiden på andet end at træne at have bolden. Vi har brugt tiden på at øve opspillet fra målmanden og forsvaret til midtbanen, og i den her måned fokuserer vi på opspillet fra midtbanen til angrebet, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
Midtjydernes mission om at blive mere boldbesiddende er blevet ekstra udfordrende efter afskeden med Frank Kristensen og Ken Ilsø, der har efterladt klubben med fire angribere i alderen 18 til 22. Allan Kuhn forventer en tilvænningsperiode, hvor spillerne indstiller sig på den let forandrede stil.
– Det gik rigtig fint i træningskampen mod Randers og mindre godt mod Fredericia. Sådan vil det være, det afhænger også af, hvordan modstanderen spiller og stiller op, siger Allan Kuhn.
FC Midtjyllands førsteholdstrup tager sammen med et lille dusin ungdomsspillere på træningslejr på La Manga på fredag, hvor holdet i næste uge skal møde norske Viking Stavanger og enten Kalmar (Sverige) eller Start (Norge) før en placeringskamp.
Midtjyderne har i Allan Kuhns tid i klubben (siden august 2009) vægtet kontraspil højt med de mange hurtige spillere, klubben kan vælge imellem på kanterne og i angrebet.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED