FCM vil holde på bolden

FC Midtjylland bruger vinteren til at blive bedre i boldbesiddelse.



Da Frank Kristensen i sidste uge havde første træningsdag i Randers FC, hev den 33-årige angriber noget efter vejret hen mod slutningen af træningen, hvor spillerne under Ove Christensens og Peter Elstrups kyndige ledelse løb intervalløb.

Frank Kristensen har aldrig været nogen ørn på langdistanceløb, men angriberens hiven og pusten skyldtes nu ikke manglende indsats til træning i FC Midtjylland.

Læs også: FCM havde ikke råd til ny angriber

Her har FC Midtjylland gennem hele januar brugt kræfter på det boldbesiddende spil, hvor andre klubber har vægtet løbetræningen lidt mere, og det håber klubben vil skinne igennem i forårssæsonen.

– I den første måned har vi ikke brugt tiden på andet end at træne at have bolden. Vi har brugt tiden på at øve opspillet fra målmanden og forsvaret til midtbanen, og i den her måned fokuserer vi på opspillet fra midtbanen til angrebet, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Midtjydernes mission om at blive mere boldbesiddende er blevet ekstra udfordrende efter afskeden med Frank Kristensen og Ken Ilsø, der har efterladt klubben med fire angribere i alderen 18 til 22. Allan Kuhn forventer en tilvænningsperiode, hvor spillerne indstiller sig på den let forandrede stil.

– Det gik rigtig fint i træningskampen mod Randers og mindre godt mod Fredericia. Sådan vil det være, det afhænger også af, hvordan modstanderen spiller og stiller op, siger Allan Kuhn.

FC Midtjyllands førsteholdstrup tager sammen med et lille dusin ungdomsspillere på træningslejr på La Manga på fredag, hvor holdet i næste uge skal møde norske Viking Stavanger og enten Kalmar (Sverige) eller Start (Norge) før en placeringskamp.

Midtjyderne har i Allan Kuhns tid i klubben (siden august 2009) vægtet kontraspil højt med de mange hurtige spillere, klubben kan vælge imellem på kanterne og i angrebet.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’