FCM vil holde på bolden

FC Midtjylland bruger vinteren til at blive bedre i boldbesiddelse.



Da Frank Kristensen i sidste uge havde første træningsdag i Randers FC, hev den 33-årige angriber noget efter vejret hen mod slutningen af træningen, hvor spillerne under Ove Christensens og Peter Elstrups kyndige ledelse løb intervalløb.

Frank Kristensen har aldrig været nogen ørn på langdistanceløb, men angriberens hiven og pusten skyldtes nu ikke manglende indsats til træning i FC Midtjylland.

Læs også: FCM havde ikke råd til ny angriber

Her har FC Midtjylland gennem hele januar brugt kræfter på det boldbesiddende spil, hvor andre klubber har vægtet løbetræningen lidt mere, og det håber klubben vil skinne igennem i forårssæsonen.

– I den første måned har vi ikke brugt tiden på andet end at træne at have bolden. Vi har brugt tiden på at øve opspillet fra målmanden og forsvaret til midtbanen, og i den her måned fokuserer vi på opspillet fra midtbanen til angrebet, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Midtjydernes mission om at blive mere boldbesiddende er blevet ekstra udfordrende efter afskeden med Frank Kristensen og Ken Ilsø, der har efterladt klubben med fire angribere i alderen 18 til 22. Allan Kuhn forventer en tilvænningsperiode, hvor spillerne indstiller sig på den let forandrede stil.

– Det gik rigtig fint i træningskampen mod Randers og mindre godt mod Fredericia. Sådan vil det være, det afhænger også af, hvordan modstanderen spiller og stiller op, siger Allan Kuhn.

FC Midtjyllands førsteholdstrup tager sammen med et lille dusin ungdomsspillere på træningslejr på La Manga på fredag, hvor holdet i næste uge skal møde norske Viking Stavanger og enten Kalmar (Sverige) eller Start (Norge) før en placeringskamp.

Midtjyderne har i Allan Kuhns tid i klubben (siden august 2009) vægtet kontraspil højt med de mange hurtige spillere, klubben kan vælge imellem på kanterne og i angrebet.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Født i Danmark og på vej til VM