Da Frank Kristensen i sidste uge havde første træningsdag i Randers FC, hev den 33-årige angriber noget efter vejret hen mod slutningen af træningen, hvor spillerne under Ove Christensens og Peter Elstrups kyndige ledelse løb intervalløb.
Frank Kristensen har aldrig været nogen ørn på langdistanceløb, men angriberens hiven og pusten skyldtes nu ikke manglende indsats til træning i FC Midtjylland.
Læs også: FCM havde ikke råd til ny angriber
Her har FC Midtjylland gennem hele januar brugt kræfter på det boldbesiddende spil, hvor andre klubber har vægtet løbetræningen lidt mere, og det håber klubben vil skinne igennem i forårssæsonen.
– I den første måned har vi ikke brugt tiden på andet end at træne at have bolden. Vi har brugt tiden på at øve opspillet fra målmanden og forsvaret til midtbanen, og i den her måned fokuserer vi på opspillet fra midtbanen til angrebet, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
Midtjydernes mission om at blive mere boldbesiddende er blevet ekstra udfordrende efter afskeden med Frank Kristensen og Ken Ilsø, der har efterladt klubben med fire angribere i alderen 18 til 22. Allan Kuhn forventer en tilvænningsperiode, hvor spillerne indstiller sig på den let forandrede stil.
– Det gik rigtig fint i træningskampen mod Randers og mindre godt mod Fredericia. Sådan vil det være, det afhænger også af, hvordan modstanderen spiller og stiller op, siger Allan Kuhn.
FC Midtjyllands førsteholdstrup tager sammen med et lille dusin ungdomsspillere på træningslejr på La Manga på fredag, hvor holdet i næste uge skal møde norske Viking Stavanger og enten Kalmar (Sverige) eller Start (Norge) før en placeringskamp.
Midtjyderne har i Allan Kuhns tid i klubben (siden august 2009) vægtet kontraspil højt med de mange hurtige spillere, klubben kan vælge imellem på kanterne og i angrebet.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Messi-statue fjernes
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL