FCM vil holde på bolden

FC Midtjylland bruger vinteren til at blive bedre i boldbesiddelse.



Da Frank Kristensen i sidste uge havde første træningsdag i Randers FC, hev den 33-årige angriber noget efter vejret hen mod slutningen af træningen, hvor spillerne under Ove Christensens og Peter Elstrups kyndige ledelse løb intervalløb.

Frank Kristensen har aldrig været nogen ørn på langdistanceløb, men angriberens hiven og pusten skyldtes nu ikke manglende indsats til træning i FC Midtjylland.

Læs også: FCM havde ikke råd til ny angriber

Her har FC Midtjylland gennem hele januar brugt kræfter på det boldbesiddende spil, hvor andre klubber har vægtet løbetræningen lidt mere, og det håber klubben vil skinne igennem i forårssæsonen.

– I den første måned har vi ikke brugt tiden på andet end at træne at have bolden. Vi har brugt tiden på at øve opspillet fra målmanden og forsvaret til midtbanen, og i den her måned fokuserer vi på opspillet fra midtbanen til angrebet, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Midtjydernes mission om at blive mere boldbesiddende er blevet ekstra udfordrende efter afskeden med Frank Kristensen og Ken Ilsø, der har efterladt klubben med fire angribere i alderen 18 til 22. Allan Kuhn forventer en tilvænningsperiode, hvor spillerne indstiller sig på den let forandrede stil.

– Det gik rigtig fint i træningskampen mod Randers og mindre godt mod Fredericia. Sådan vil det være, det afhænger også af, hvordan modstanderen spiller og stiller op, siger Allan Kuhn.

FC Midtjyllands førsteholdstrup tager sammen med et lille dusin ungdomsspillere på træningslejr på La Manga på fredag, hvor holdet i næste uge skal møde norske Viking Stavanger og enten Kalmar (Sverige) eller Start (Norge) før en placeringskamp.

Midtjyderne har i Allan Kuhns tid i klubben (siden august 2009) vægtet kontraspil højt med de mange hurtige spillere, klubben kan vælge imellem på kanterne og i angrebet.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Ecuador – Tyskland

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Midtjylland forlænger med stort talent

VM i tal: Så vildt har det været

Lufter vild Ronaldo-teori

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marokko – Haiti

Åbner op for sommertransfer