FCM-profil er transferklar: Jeg vil modtage tilbud

Midtbanespilleren har haft en af sine bedste sæsoner i dansk fodbold, og nu føler han sig klar til at forlade FC Midtjylland.



Evander er spydspidsen på FC Midtjyllands brasilianske satsning, og nu er han ved at være klar til at blive skudt af.

Det fortæller han selv til den skrevne presse ved torsdagens træning i FC Midtjylland.

– Jeg er klar. Jeg er i min bedste form og jeg har præsteret min bedste sæson for FC Midtjylland siden min ankomst. Vi må se, hvad der sker. Hvis det sker, så er jeg klar, men jeg er også klar for FC Midtjylland, hvis jeg skal blive en sæson mere, siger Evander.

Han har leveret 17 mål og 11 assists for FC Midtjylland i denne sæson, hvor han var med til at vinde pokalturneringen. Inter Miami og Marseille har tidligere været nævnt som bejlere til midtbanespilleren, men han giver ikke meget for de mange rygter.

– For at være ærlig så ved jeg det ikke [hvad der skal ske, red.]. Jeg vil nok modtage nogle tilbud, men jeg står ikke i spidsen for det. Det er min far og FC Midtjylland, så de vil vide det først.

– Det bliver interessant, men jeg er stadig FC Midtjylland-spiller. Jeg kom tilbage fra ferie den anden dag og begyndte at træne i dag [torsdag, red.]. Så må vi se, hvad der sker de kommende uger.

Evander er på kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2025, men han er efterhånden blevet 24 år gammel og har spillet fire sæsoner i FCM, så det er ved at være tid, hvis han skal tage det næste skridt.

– Der er mange ligaer. De fem største er spændende – Bundesligaen, Premier League og La Liga – så at spille i enhver klub der, ville være fedt, siger Evander ved torsdagens træning

Skulle et skifte ikke ske nu, så fortæller Evander også, at han er klar til at blive i FC Midtjylland og hjælpe dem med at indfri klubbens målsætninger for den kommende sæson.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Konge benåder fængslede fans efter AFCON