FCM’er fik comeback efter to års skadeshelvede i maraton-kamp mod AaB

Kristian Riis var tilbage på banen igen for FC Midtjylland, da mestrene slog AaB med sikre 3-1 i en 120 minutters lang testkamp.



FC Midtjylland og AaB mødtes søndag eftermiddag i en maraton-kamp på 120 minutter, hvor man havde delt opgøret op i to gange en times spil. Her var det i den anden halvdel præget af en række unge spillere fra de to hold. Dog var enkelte ældre spillere også med som eksempelvis Lasse Vibe for FCM.

I de første 60 minutter blev det til en 2-0-sejr til midtjyderne, mens opgøret mellem de unge blev til 1-1 – og dermed samlet 3-1 i den lange kamp, hvor der blev plads til comeback for FCM’s Kristian Riis, der havde været ude med skader i mere end to år.

Læs også:Kun formaliteterne mangler: FCM-spiller tæt på udenlandsk klub

Han kom dog ikke på tavlen i kampen. Det gjorde i stedet den lange tysker Luca Pfeiffer efter få minutter af kampen, hvor han gjorde det til 1-0, hvorefter Anders Dreyer efter 35 minutter sørgede for målet til 2-0.

Da det var ‘de unges’ tur til at komme på banen, så slog Marcus Hannesbo hurtigt til, da han otte minutter efter indskiftningen erobrede bolden midt på banen og gik direkte mod mål, hvor han udplacerede Oliver Ottesen i FCM-målet.

Læs også:Cifuentes har to punkter i fokus til testen mod FCM: Der skal steppes op

Midtjyderne fik svaret igen efter 80 minutter, da Frederik Heiselberg headede et indlæg fra højresiden fra Victor Lind, og så stod der 3-1 i kampen, som herefter tabte pusten lidt og blev mere chancefattig.

For AaB betyder det, at de endnu engang må se sig slået med 1-3, som de også gjorde til Randers, mens FCM kan skrive to sejre i to testkampe, da de tidligere har slået AGF i denne vinterpause.

Næste opgave for FC Midtjylland er mod Silkeborg og EfB, inden Superligaen begynder igen. AaB skal møde Lyngby i deres sidste testkamp.

Læs også:Priske: Dette har vi fokus på i forhold til offensiven
Læs også:Tæt på starten af forårssæsonen: Skaderne vælter ned over FCM
Læs også:Russiske klubber har AaB-midtbanespiller på ønskelisten




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

“Det går over i historien”

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer