FCM’er fik comeback efter to års skadeshelvede i maraton-kamp mod AaB

Kristian Riis var tilbage på banen igen for FC Midtjylland, da mestrene slog AaB med sikre 3-1 i en 120 minutters lang testkamp.



FC Midtjylland og AaB mødtes søndag eftermiddag i en maraton-kamp på 120 minutter, hvor man havde delt opgøret op i to gange en times spil. Her var det i den anden halvdel præget af en række unge spillere fra de to hold. Dog var enkelte ældre spillere også med som eksempelvis Lasse Vibe for FCM.

I de første 60 minutter blev det til en 2-0-sejr til midtjyderne, mens opgøret mellem de unge blev til 1-1 – og dermed samlet 3-1 i den lange kamp, hvor der blev plads til comeback for FCM’s Kristian Riis, der havde været ude med skader i mere end to år.

Læs også:Kun formaliteterne mangler: FCM-spiller tæt på udenlandsk klub

Han kom dog ikke på tavlen i kampen. Det gjorde i stedet den lange tysker Luca Pfeiffer efter få minutter af kampen, hvor han gjorde det til 1-0, hvorefter Anders Dreyer efter 35 minutter sørgede for målet til 2-0.

Da det var ‘de unges’ tur til at komme på banen, så slog Marcus Hannesbo hurtigt til, da han otte minutter efter indskiftningen erobrede bolden midt på banen og gik direkte mod mål, hvor han udplacerede Oliver Ottesen i FCM-målet.

Læs også:Cifuentes har to punkter i fokus til testen mod FCM: Der skal steppes op

Midtjyderne fik svaret igen efter 80 minutter, da Frederik Heiselberg headede et indlæg fra højresiden fra Victor Lind, og så stod der 3-1 i kampen, som herefter tabte pusten lidt og blev mere chancefattig.

For AaB betyder det, at de endnu engang må se sig slået med 1-3, som de også gjorde til Randers, mens FCM kan skrive to sejre i to testkampe, da de tidligere har slået AGF i denne vinterpause.

Næste opgave for FC Midtjylland er mod Silkeborg og EfB, inden Superligaen begynder igen. AaB skal møde Lyngby i deres sidste testkamp.

Læs også:Priske: Dette har vi fokus på i forhold til offensiven
Læs også:Tæt på starten af forårssæsonen: Skaderne vælter ned over FCM
Læs også:Russiske klubber har AaB-midtbanespiller på ønskelisten




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen