FCM’er fik comeback efter to års skadeshelvede i maraton-kamp mod AaB

Kristian Riis var tilbage på banen igen for FC Midtjylland, da mestrene slog AaB med sikre 3-1 i en 120 minutters lang testkamp.



FC Midtjylland og AaB mødtes søndag eftermiddag i en maraton-kamp på 120 minutter, hvor man havde delt opgøret op i to gange en times spil. Her var det i den anden halvdel præget af en række unge spillere fra de to hold. Dog var enkelte ældre spillere også med som eksempelvis Lasse Vibe for FCM.

I de første 60 minutter blev det til en 2-0-sejr til midtjyderne, mens opgøret mellem de unge blev til 1-1 – og dermed samlet 3-1 i den lange kamp, hvor der blev plads til comeback for FCM’s Kristian Riis, der havde været ude med skader i mere end to år.

Læs også:Kun formaliteterne mangler: FCM-spiller tæt på udenlandsk klub

Han kom dog ikke på tavlen i kampen. Det gjorde i stedet den lange tysker Luca Pfeiffer efter få minutter af kampen, hvor han gjorde det til 1-0, hvorefter Anders Dreyer efter 35 minutter sørgede for målet til 2-0.

Da det var ‘de unges’ tur til at komme på banen, så slog Marcus Hannesbo hurtigt til, da han otte minutter efter indskiftningen erobrede bolden midt på banen og gik direkte mod mål, hvor han udplacerede Oliver Ottesen i FCM-målet.

Læs også:Cifuentes har to punkter i fokus til testen mod FCM: Der skal steppes op

Midtjyderne fik svaret igen efter 80 minutter, da Frederik Heiselberg headede et indlæg fra højresiden fra Victor Lind, og så stod der 3-1 i kampen, som herefter tabte pusten lidt og blev mere chancefattig.

For AaB betyder det, at de endnu engang må se sig slået med 1-3, som de også gjorde til Randers, mens FCM kan skrive to sejre i to testkampe, da de tidligere har slået AGF i denne vinterpause.

Næste opgave for FC Midtjylland er mod Silkeborg og EfB, inden Superligaen begynder igen. AaB skal møde Lyngby i deres sidste testkamp.

Læs også:Priske: Dette har vi fokus på i forhold til offensiven
Læs også:Tæt på starten af forårssæsonen: Skaderne vælter ned over FCM
Læs også:Russiske klubber har AaB-midtbanespiller på ønskelisten




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



Jakob Poulsen og Viborg jagter en syvendeplads i Superligaen, så man får en playoffkamp, med al sandsynlighed mod Randers eller Brøndby med FCN som en mikroskopisk mulighed, om at komme i Conference League. LIVE

Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar besked om AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!