FCM’er fik comeback efter to års skadeshelvede i maraton-kamp mod AaB

Kristian Riis var tilbage på banen igen for FC Midtjylland, da mestrene slog AaB med sikre 3-1 i en 120 minutters lang testkamp.



FC Midtjylland og AaB mødtes søndag eftermiddag i en maraton-kamp på 120 minutter, hvor man havde delt opgøret op i to gange en times spil. Her var det i den anden halvdel præget af en række unge spillere fra de to hold. Dog var enkelte ældre spillere også med som eksempelvis Lasse Vibe for FCM.

I de første 60 minutter blev det til en 2-0-sejr til midtjyderne, mens opgøret mellem de unge blev til 1-1 – og dermed samlet 3-1 i den lange kamp, hvor der blev plads til comeback for FCM’s Kristian Riis, der havde været ude med skader i mere end to år.

Læs også:Kun formaliteterne mangler: FCM-spiller tæt på udenlandsk klub

Han kom dog ikke på tavlen i kampen. Det gjorde i stedet den lange tysker Luca Pfeiffer efter få minutter af kampen, hvor han gjorde det til 1-0, hvorefter Anders Dreyer efter 35 minutter sørgede for målet til 2-0.

Da det var ‘de unges’ tur til at komme på banen, så slog Marcus Hannesbo hurtigt til, da han otte minutter efter indskiftningen erobrede bolden midt på banen og gik direkte mod mål, hvor han udplacerede Oliver Ottesen i FCM-målet.

Læs også:Cifuentes har to punkter i fokus til testen mod FCM: Der skal steppes op

Midtjyderne fik svaret igen efter 80 minutter, da Frederik Heiselberg headede et indlæg fra højresiden fra Victor Lind, og så stod der 3-1 i kampen, som herefter tabte pusten lidt og blev mere chancefattig.

For AaB betyder det, at de endnu engang må se sig slået med 1-3, som de også gjorde til Randers, mens FCM kan skrive to sejre i to testkampe, da de tidligere har slået AGF i denne vinterpause.

Næste opgave for FC Midtjylland er mod Silkeborg og EfB, inden Superligaen begynder igen. AaB skal møde Lyngby i deres sidste testkamp.

Læs også:Priske: Dette har vi fokus på i forhold til offensiven
Læs også:Tæt på starten af forårssæsonen: Skaderne vælter ned over FCM
Læs også:Russiske klubber har AaB-midtbanespiller på ønskelisten




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Ståle Solbakken i stort forsvar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’