FC Midtjylland startede sæsonen semisløjt, men på det seneste har man leveret det ene store resultat efter det andet, hvilket nu har sendt klubben op på andenpladsen i Superligaen, á point med FC København.
Det kan de særligt takke Oliver Sørensen for.
Den unge midtbanespiller har været stærkt spillende, og han er en af de FCM-spillere, som stort set spiller fuldtid hver eneste gang. Inden mandagens opgør luftede han sågar nogle ambitioner, som strækker sig længere end FC Midtjylland. Helt nøjagtig sagde han, at han drømmer om at spille i Bundesligaen.
Den udmelding kan Viaplays og Tipsbladets kommentator Stig Tøfting godt lide, og han ser det som realistisk, at Oliver Sørensen får sin drøm opfyldt. Det kunne han fortælle til Viaplay.
– Nu ser jeg ham ikke træne til hverdag, men jeg kan se på de mål, han har lavet, at det ser fornuftigt ud. Jeg kigger også på andre facetter af det spil, i forhold til modgang hvem er det så, man kan regne med? Det er en spiller som Oliver Sørensen, som bestemt ikke giver op på nogle måder.
– Det er ikke hans mål, han skal måles på, men det er godt, at han har den finesse med. Han har selv snakket om at spille i den tyske Bundesliga, og det kan jeg da kun nikke genkendende til og sige, at det har han store chancer for at få opfyldt på et tidspunkt, siger Tøfting og fortsætter:
– Det virker til at være en tysk stærk Bundesliga-midtbanespiller, en felt til felt. Der er noget at gå med endnu, han er kun 21 år, så der er noget udviklingspotentiale endnu. Han hører bestemt med i toppen af de her spillere, når vi kigger på, hvem der er årsag til, at Midtjylland ligger, hvor de ligger i dag.
Tøftings medekspert Jesper Thygesen vil ikke afvise, at FCM-juvelen kan blive et 100 millioner salg i fremtiden, men at sådan en pris er i den usandsynlige ende. Så mange penge tror Tøfting heller ikke, at FC Midtjylland henter på ham.
Se hele snakken om den unge FCM'er i afspilleren over artiklen.
Oliver Sørensen står i denne sæson noteret for fire scoringer og et enkelt oplæg i 15 Superligakampe.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER