FC Midtjylland startede sæsonen semisløjt, men på det seneste har man leveret det ene store resultat efter det andet, hvilket nu har sendt klubben op på andenpladsen i Superligaen, á point med FC København.
Det kan de særligt takke Oliver Sørensen for.
Den unge midtbanespiller har været stærkt spillende, og han er en af de FCM-spillere, som stort set spiller fuldtid hver eneste gang. Inden mandagens opgør luftede han sågar nogle ambitioner, som strækker sig længere end FC Midtjylland. Helt nøjagtig sagde han, at han drømmer om at spille i Bundesligaen.
Den udmelding kan Viaplays og Tipsbladets kommentator Stig Tøfting godt lide, og han ser det som realistisk, at Oliver Sørensen får sin drøm opfyldt. Det kunne han fortælle til Viaplay.
– Nu ser jeg ham ikke træne til hverdag, men jeg kan se på de mål, han har lavet, at det ser fornuftigt ud. Jeg kigger også på andre facetter af det spil, i forhold til modgang hvem er det så, man kan regne med? Det er en spiller som Oliver Sørensen, som bestemt ikke giver op på nogle måder.
– Det er ikke hans mål, han skal måles på, men det er godt, at han har den finesse med. Han har selv snakket om at spille i den tyske Bundesliga, og det kan jeg da kun nikke genkendende til og sige, at det har han store chancer for at få opfyldt på et tidspunkt, siger Tøfting og fortsætter:
– Det virker til at være en tysk stærk Bundesliga-midtbanespiller, en felt til felt. Der er noget at gå med endnu, han er kun 21 år, så der er noget udviklingspotentiale endnu. Han hører bestemt med i toppen af de her spillere, når vi kigger på, hvem der er årsag til, at Midtjylland ligger, hvor de ligger i dag.
Tøftings medekspert Jesper Thygesen vil ikke afvise, at FCM-juvelen kan blive et 100 millioner salg i fremtiden, men at sådan en pris er i den usandsynlige ende. Så mange penge tror Tøfting heller ikke, at FC Midtjylland henter på ham.
Se hele snakken om den unge FCM'er i afspilleren over artiklen.
Oliver Sørensen står i denne sæson noteret for fire scoringer og et enkelt oplæg i 15 Superligakampe.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE