FCM’s drømmestart i EL blev spoleret

FC Midtjylland glemte at snøre sækken, da det onsdag blev 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.



FC Midtjylland var onsdag meget tæt på en drømmedebut i Europa Leagues nye ligaspil, men måtte nøjes med 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.

Kantspilleren Dario Osorio åbnede ballet med et flot mål kort før pausen og tog dermed revanche for sin tåbelige udvisning mod Randers FC i Superligaen lørdag.

Men FCM fik ikke snøret sækken, og i overtiden udlignede 18-årige Max Moerstedt med en akrobatisk flugter.

Det danske mesterhold leverede generelt en stilsikker præstation mod et såret tysk mandskab, der som optakt til sit danske visit havde tabt tre ligakampe i streg og helt tydeligt manglede selvtillid.

Kun 34-årige Oliver Baumann holdt således Hoffenheim, der gjorde brug af danske Jacob Bruun Larsen på sin højrekant i de første 60 minutter, inde i kampen frem til udligningen.

Opgøret på MCH Arena i Herning var midtjydernes første af i alt otte i Europa Leagues nye ligaspil. Her deltager i alt 36 hold, og de 24 bedste går videre til knockoutrunderne i foråret.

Uden at være noget decideret chanceorgie var første halvleg onsdag aften i Herning glimrende underholdning for de fremmødte.

FCM bød blandt andet ind med kæmpechancer til både højreback Kevin Mbabu og kantspiller Aral Simsir, som Hoffenheim-keeper Oliver Baumann tog sig af, mens Hoffenheim også truede i glimt.

Åbningsmålet faldt efter 41 minutter, da venstreback Joel Andersson smed bolden mod modsatte kant. Her havde chilenske Dario Osorio indtil da været anonym, men det lavede han i den grad om på.

Efter en kattepote-tæmning tog han to træk ind i banen og bragede uimodståeligt kuglen ind bag en sagesløs Baumann.

Den tyske landsholdsbobler var til gengæld på pletten igen kort inde i anden halvleg, da Franculino fik en stor mulighed efter en flot udført kontra af hjemmeholdet.

Herefter fulgte en periode med et lavere tempo, mange udskiftninger og et FCM-hold i nogenlunde kontrol, selv om tyskerne havde et lille overtag i boldbesiddelsen.

Fremadrettet blev det dog for passivt, og det blev straffet, da indskiftede Max Moerstedt kastede sig ind i et indlæg og flugtede bolden op i krydset bag Elias Olafsson.

FCM spiller sin andet opgør i ligaspillet, når det om en uge går løs mod israelske Maccabi Tel Aviv på dennes "hjemmebane" i Beograd.

/ritzau/



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Stor ydmygelse

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub