FCM’s drømmestart i EL blev spoleret

FC Midtjylland glemte at snøre sækken, da det onsdag blev 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.



FC Midtjylland var onsdag meget tæt på en drømmedebut i Europa Leagues nye ligaspil, men måtte nøjes med 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.

Kantspilleren Dario Osorio åbnede ballet med et flot mål kort før pausen og tog dermed revanche for sin tåbelige udvisning mod Randers FC i Superligaen lørdag.

Men FCM fik ikke snøret sækken, og i overtiden udlignede 18-årige Max Moerstedt med en akrobatisk flugter.

Det danske mesterhold leverede generelt en stilsikker præstation mod et såret tysk mandskab, der som optakt til sit danske visit havde tabt tre ligakampe i streg og helt tydeligt manglede selvtillid.

Kun 34-årige Oliver Baumann holdt således Hoffenheim, der gjorde brug af danske Jacob Bruun Larsen på sin højrekant i de første 60 minutter, inde i kampen frem til udligningen.

Opgøret på MCH Arena i Herning var midtjydernes første af i alt otte i Europa Leagues nye ligaspil. Her deltager i alt 36 hold, og de 24 bedste går videre til knockoutrunderne i foråret.

Uden at være noget decideret chanceorgie var første halvleg onsdag aften i Herning glimrende underholdning for de fremmødte.

FCM bød blandt andet ind med kæmpechancer til både højreback Kevin Mbabu og kantspiller Aral Simsir, som Hoffenheim-keeper Oliver Baumann tog sig af, mens Hoffenheim også truede i glimt.

Åbningsmålet faldt efter 41 minutter, da venstreback Joel Andersson smed bolden mod modsatte kant. Her havde chilenske Dario Osorio indtil da været anonym, men det lavede han i den grad om på.

Efter en kattepote-tæmning tog han to træk ind i banen og bragede uimodståeligt kuglen ind bag en sagesløs Baumann.

Den tyske landsholdsbobler var til gengæld på pletten igen kort inde i anden halvleg, da Franculino fik en stor mulighed efter en flot udført kontra af hjemmeholdet.

Herefter fulgte en periode med et lavere tempo, mange udskiftninger og et FCM-hold i nogenlunde kontrol, selv om tyskerne havde et lille overtag i boldbesiddelsen.

Fremadrettet blev det dog for passivt, og det blev straffet, da indskiftede Max Moerstedt kastede sig ind i et indlæg og flugtede bolden op i krydset bag Elias Olafsson.

FCM spiller sin andet opgør i ligaspillet, når det om en uge går løs mod israelske Maccabi Tel Aviv på dennes "hjemmebane" i Beograd.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Rasmus Højlund har ikke set det før



LIVE

LIVE: Dyrt Brøndby-indkøb på tavlen!

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Undskylder efter italiensk fiasko



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Kæmpe stjerne besøger København

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tottenham præsenterer ny træner

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner