FCM’s drømmestart i EL blev spoleret

FC Midtjylland glemte at snøre sækken, da det onsdag blev 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.



FC Midtjylland var onsdag meget tæt på en drømmedebut i Europa Leagues nye ligaspil, men måtte nøjes med 1-1 mod Hoffenheim efter en sen udligning.

Kantspilleren Dario Osorio åbnede ballet med et flot mål kort før pausen og tog dermed revanche for sin tåbelige udvisning mod Randers FC i Superligaen lørdag.

Men FCM fik ikke snøret sækken, og i overtiden udlignede 18-årige Max Moerstedt med en akrobatisk flugter.

Det danske mesterhold leverede generelt en stilsikker præstation mod et såret tysk mandskab, der som optakt til sit danske visit havde tabt tre ligakampe i streg og helt tydeligt manglede selvtillid.

Kun 34-årige Oliver Baumann holdt således Hoffenheim, der gjorde brug af danske Jacob Bruun Larsen på sin højrekant i de første 60 minutter, inde i kampen frem til udligningen.

Opgøret på MCH Arena i Herning var midtjydernes første af i alt otte i Europa Leagues nye ligaspil. Her deltager i alt 36 hold, og de 24 bedste går videre til knockoutrunderne i foråret.

Uden at være noget decideret chanceorgie var første halvleg onsdag aften i Herning glimrende underholdning for de fremmødte.

FCM bød blandt andet ind med kæmpechancer til både højreback Kevin Mbabu og kantspiller Aral Simsir, som Hoffenheim-keeper Oliver Baumann tog sig af, mens Hoffenheim også truede i glimt.

Åbningsmålet faldt efter 41 minutter, da venstreback Joel Andersson smed bolden mod modsatte kant. Her havde chilenske Dario Osorio indtil da været anonym, men det lavede han i den grad om på.

Efter en kattepote-tæmning tog han to træk ind i banen og bragede uimodståeligt kuglen ind bag en sagesløs Baumann.

Den tyske landsholdsbobler var til gengæld på pletten igen kort inde i anden halvleg, da Franculino fik en stor mulighed efter en flot udført kontra af hjemmeholdet.

Herefter fulgte en periode med et lavere tempo, mange udskiftninger og et FCM-hold i nogenlunde kontrol, selv om tyskerne havde et lille overtag i boldbesiddelsen.

Fremadrettet blev det dog for passivt, og det blev straffet, da indskiftede Max Moerstedt kastede sig ind i et indlæg og flugtede bolden op i krydset bag Elias Olafsson.

FCM spiller sin andet opgør i ligaspillet, når det om en uge går løs mod israelske Maccabi Tel Aviv på dennes "hjemmebane" i Beograd.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Kan koste Brøndby flere millioner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

OB siger farvel til seks spillere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Chelsea – Manchester United

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Ivan Toney klar på choktransfer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!