FC Nordsjælland lavede i vinterpausen et stort salg i form af norske Andreas Schjelderup, og nu kan der være udsigt til, at spillere som eksempelvis Ernest Nuamah og Adamo Nagalo kan være på vej videre i det kommende transfervindue.
Uden at nævne navne er det da også noget, som FCN-anfører Kian Hansen kan se for sig. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Det er godt, at det ikke er mig, der skal have den hovedpine i de næste par måneder, men der er mange sindssygt dygtige talenter, som har gjort det fremragende, siger han og fortsætter:
– Det ville være mærkeligt, hvis der ikke kom noget. Nu håber jeg ikke, at de sælger det hele, men mon ikke, der kommer et par stykker, hvor der kommer nogle ordentlige bud, lyder det fra Kian Hansen.
Når han ser tilbage på sæsonen, så er han godt tilfreds med den sølvmedalje, som han har fået sig. Her handler det især om, hvor klubben kom fra i sidste sæson, forklarer han.
– Vi har spillet en helt fantastisk sæson. Når man kigger tilbage på, hvad det var, vi lavede sidste år, hvor vi lå og rodede rundt nede i bunden og var tæt på for alvor at ryge ind i nedrykningskampen – og så til at stå med sølvmedaljerne, så synes jeg ikke, at vi kan tillade os at være utilfredse, selvom man gerne vil have det unikke, men jeg meget tilfreds med sølv, fortæller FCN-forsvareren.
Selv har 34-årige Kian Hansen tidligere i karrieren vundet to mesterskaber med FC Midtjylland samt en pokaltriumf med midtjyderne. Dertil har han også vundet pokalturneringen med Esbjerg.
I det hele taget er der en række spillere, der allerede nu ved, at de forlader FC Nordsjælland nu. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
