FCN-anfører: Håber ikke klubben sælger for mange

Kian Hansen kan dog godt se, at der nok skal komme nogle ordentlige bud.



FC Nordsjælland lavede i vinterpausen et stort salg i form af norske Andreas Schjelderup, og nu kan der være udsigt til, at spillere som eksempelvis Ernest Nuamah og Adamo Nagalo kan være på vej videre i det kommende transfervindue.

Uden at nævne navne er det da også noget, som FCN-anfører Kian Hansen kan se for sig. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Det er godt, at det ikke er mig, der skal have den hovedpine i de næste par måneder, men der er mange sindssygt dygtige talenter, som har gjort det fremragende, siger han og fortsætter:

– Det ville være mærkeligt, hvis der ikke kom noget. Nu håber jeg ikke, at de sælger det hele, men mon ikke, der kommer et par stykker, hvor der kommer nogle ordentlige bud, lyder det fra Kian Hansen.

Når han ser tilbage på sæsonen, så er han godt tilfreds med den sølvmedalje, som han har fået sig. Her handler det især om, hvor klubben kom fra i sidste sæson, forklarer han.

– Vi har spillet en helt fantastisk sæson. Når man kigger tilbage på, hvad det var, vi lavede sidste år, hvor vi lå og rodede rundt nede i bunden og var tæt på for alvor at ryge ind i nedrykningskampen – og så til at stå med sølvmedaljerne, så synes jeg ikke, at vi kan tillade os at være utilfredse, selvom man gerne vil have det unikke, men jeg meget tilfreds med sølv, fortæller FCN-forsvareren.

Selv har 34-årige Kian Hansen tidligere i karrieren vundet to mesterskaber med FC Midtjylland samt en pokaltriumf med midtjyderne. Dertil har han også vundet pokalturneringen med Esbjerg.

I det hele taget er der en række spillere, der allerede nu ved, at de forlader FC Nordsjælland nu. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her kan du se Argentina mod Østrig

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Derfor trækker stor dansk transfer ud

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Portugal – Usbekistan

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Colombia – DR Congo

Sunderland jagter dansk guldfugl