FCN-anfører: Håber ikke klubben sælger for mange

Kian Hansen kan dog godt se, at der nok skal komme nogle ordentlige bud.



FC Nordsjælland lavede i vinterpausen et stort salg i form af norske Andreas Schjelderup, og nu kan der være udsigt til, at spillere som eksempelvis Ernest Nuamah og Adamo Nagalo kan være på vej videre i det kommende transfervindue.

Uden at nævne navne er det da også noget, som FCN-anfører Kian Hansen kan se for sig. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Det er godt, at det ikke er mig, der skal have den hovedpine i de næste par måneder, men der er mange sindssygt dygtige talenter, som har gjort det fremragende, siger han og fortsætter:

– Det ville være mærkeligt, hvis der ikke kom noget. Nu håber jeg ikke, at de sælger det hele, men mon ikke, der kommer et par stykker, hvor der kommer nogle ordentlige bud, lyder det fra Kian Hansen.

Når han ser tilbage på sæsonen, så er han godt tilfreds med den sølvmedalje, som han har fået sig. Her handler det især om, hvor klubben kom fra i sidste sæson, forklarer han.

– Vi har spillet en helt fantastisk sæson. Når man kigger tilbage på, hvad det var, vi lavede sidste år, hvor vi lå og rodede rundt nede i bunden og var tæt på for alvor at ryge ind i nedrykningskampen – og så til at stå med sølvmedaljerne, så synes jeg ikke, at vi kan tillade os at være utilfredse, selvom man gerne vil have det unikke, men jeg meget tilfreds med sølv, fortæller FCN-forsvareren.

Selv har 34-årige Kian Hansen tidligere i karrieren vundet to mesterskaber med FC Midtjylland samt en pokaltriumf med midtjyderne. Dertil har han også vundet pokalturneringen med Esbjerg.

I det hele taget er der en række spillere, der allerede nu ved, at de forlader FC Nordsjælland nu. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København