FCN-anfører: Håber ikke klubben sælger for mange

Kian Hansen kan dog godt se, at der nok skal komme nogle ordentlige bud.



FC Nordsjælland lavede i vinterpausen et stort salg i form af norske Andreas Schjelderup, og nu kan der være udsigt til, at spillere som eksempelvis Ernest Nuamah og Adamo Nagalo kan være på vej videre i det kommende transfervindue.

Uden at nævne navne er det da også noget, som FCN-anfører Kian Hansen kan se for sig. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Det er godt, at det ikke er mig, der skal have den hovedpine i de næste par måneder, men der er mange sindssygt dygtige talenter, som har gjort det fremragende, siger han og fortsætter:

– Det ville være mærkeligt, hvis der ikke kom noget. Nu håber jeg ikke, at de sælger det hele, men mon ikke, der kommer et par stykker, hvor der kommer nogle ordentlige bud, lyder det fra Kian Hansen.

Når han ser tilbage på sæsonen, så er han godt tilfreds med den sølvmedalje, som han har fået sig. Her handler det især om, hvor klubben kom fra i sidste sæson, forklarer han.

– Vi har spillet en helt fantastisk sæson. Når man kigger tilbage på, hvad det var, vi lavede sidste år, hvor vi lå og rodede rundt nede i bunden og var tæt på for alvor at ryge ind i nedrykningskampen – og så til at stå med sølvmedaljerne, så synes jeg ikke, at vi kan tillade os at være utilfredse, selvom man gerne vil have det unikke, men jeg meget tilfreds med sølv, fortæller FCN-forsvareren.

Selv har 34-årige Kian Hansen tidligere i karrieren vundet to mesterskaber med FC Midtjylland samt en pokaltriumf med midtjyderne. Dertil har han også vundet pokalturneringen med Esbjerg.

I det hele taget er der en række spillere, der allerede nu ved, at de forlader FC Nordsjælland nu. Læs mere om det her.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Randers FC – OB

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil