FC Nordsjælland lavede i vinterpausen et stort salg i form af norske Andreas Schjelderup, og nu kan der være udsigt til, at spillere som eksempelvis Ernest Nuamah og Adamo Nagalo kan være på vej videre i det kommende transfervindue.
Uden at nævne navne er det da også noget, som FCN-anfører Kian Hansen kan se for sig. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Det er godt, at det ikke er mig, der skal have den hovedpine i de næste par måneder, men der er mange sindssygt dygtige talenter, som har gjort det fremragende, siger han og fortsætter:
– Det ville være mærkeligt, hvis der ikke kom noget. Nu håber jeg ikke, at de sælger det hele, men mon ikke, der kommer et par stykker, hvor der kommer nogle ordentlige bud, lyder det fra Kian Hansen.
Når han ser tilbage på sæsonen, så er han godt tilfreds med den sølvmedalje, som han har fået sig. Her handler det især om, hvor klubben kom fra i sidste sæson, forklarer han.
– Vi har spillet en helt fantastisk sæson. Når man kigger tilbage på, hvad det var, vi lavede sidste år, hvor vi lå og rodede rundt nede i bunden og var tæt på for alvor at ryge ind i nedrykningskampen – og så til at stå med sølvmedaljerne, så synes jeg ikke, at vi kan tillade os at være utilfredse, selvom man gerne vil have det unikke, men jeg meget tilfreds med sølv, fortæller FCN-forsvareren.
Selv har 34-årige Kian Hansen tidligere i karrieren vundet to mesterskaber med FC Midtjylland samt en pokaltriumf med midtjyderne. Dertil har han også vundet pokalturneringen med Esbjerg.
I det hele taget er der en række spillere, der allerede nu ved, at de forlader FC Nordsjælland nu. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
