FCN-assistent inden AGF: Sidst fik vi en tur i maskinen

FC Nordsjælland-assistent Frank Hjortebjerg forventer en svær kamp mod AGF onsdag aften.



AGF var altdominerede og kunne have vundet større, end man gjorde, da århusianerne sidst mødte FC Nordsjælland.

Det erkender man også i Nordsjælland-lejren, hvor assistenttræner Frank Hjortebjerg og co. kunne glæde sig over, at det ikke blev til mere end et 2-1-nederlag.

– Det var ikke rart for os. Vi fik en tur i AGF-maskinen. Som jeg husker det, var det en kamp på deres præmisser. Fra start til slut. Vi havde svært ved at spille ordentligt igennem deres pres, hvorefter vi røg ind i nogle grimme omstillinger imod os, indleder Hjortebjerg over for klubbens hjemmeside og tilføjer:

Læs også:David Nielsen inden afgørende kampe: Alt afhænger af os selv

– Jeg er sikker på, at det var en kamp, som forløb lige præcis, som de havde skrevet i manuskriptet. Man må bare sige, at AGF jo har udviklet enorm stærk sammenhængskraft i deres hold. Jeg synes, de er meget ydmyge og meget afklarede med, hvad de gerne vil. De slår ikke et større brød op, end de kan bage.

– Deres fundament er simpelthen så solidt. Og hvis jeg skal bruge en kliche, så bærer det tydeligt præg af, at alle sejler i samme retning for dem lige i øjeblikket. Det er jo bare godt arbejde af både spillere, trænere og alle i klubben. Det er stærkt at bygge sådan en sammenhængskraft op. Det må man bare have respekt for.

AGF er inde i en forrygende stime og overtog andenpladsen i Superligaen ved at besejre FC København med 4-2 søndag aften, men FC Nordsjælland har en plan for, hvordan David Nielsens mandskab kan overvindes.

Læs også:Dødt løb i toppen: Sådan afgøres topscorertitlen

– Noget af det AaB har haft succes med, er, at de har fået AGF til at forsvare sig baglæns. De har fået dem til i højere grad at løbe ned mod deres eget mål, fordi AGF er mest komfortable, når de har spillet foran sig. På den måde kan de presse fremad derfra, så de kan tvinge modstanderne til at begå fejl. Og så straffer de dem. Det har AaB undgået.

– AGF har det klart bedst, når de ikke har bolden ret meget. De trives, når de forsvarer og kan køre nogle meget korte angreb. De praktiserer ud fra en kompakt og hårdt pressende defensiv, hvor de går hurtigt til angreb, når de erobrer bolden, lyder det fra Hjortebjerg.

Kampen fløjtes op klokken 18.00 onsdag.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 34. spillerunde
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – AGF
Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Værste i 16 år



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK