Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnagf #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland formåede at score hele to gange i undertal, da det fredag aften blev til et underholdende 6-3-nederlag til de danske mestre fra FC Midtjylland. Dermed er det kun blevet til et point i de seneste fem kampe i mesterskabsspillet, hvor konklusionen har været, at de unge drenge i FCN-talenterne ofte er blevet kyst af fysikken hos modstanderne.
Med to kampe tilbage i sæsonen, er FCN nu fem og seks point efter AaB og Brøndby, så selv om der undervejs har været spillet frisk til, ligner FCN et hold, der slutter sidst og må se mesterskabsspillet som en samlet skuffelse.
Mads Døhr Thychosen fik rødt kort mod FCM, men dommen er blevet omstødt, så han slipper for karantænen. Til gengæld så næsen ikke for god ud, da han pådrog sig en blodtud i sammenstødet med FCM’s Mikael Anderson i forbindelse med straffesparket, der førte til udvisningen.Derfor kan han være tvivlsom til onsdagens kamp.
Jonathan Amon er fortsat skadet.
AGF:
De første medaljer siden 1997 blev fejret med kæmpe gadefester i Aarhus søndag aften efter 4-2-sejren over FC København. AGF-holdet har under David Nielsen skrevet historie flere gange i sæsonen, og med sejren i København kan eventyret oven i købet ende med sølvmedaljer, da AGF inden de to sidste kampe er kravlet op som nummer to i tabellen.
AGF er sammen med FC Midtjylland det hold, der har samlet flest point i mesterskabsspillet, og indsatsen mod FCK i Parken var endnu engang helhjertet og imponerende
Der er ingen tvivl om, at AGF får medaljer for første gang siden 1997. Spørgsmålet er bare hvilken karat.
Nicolai Poulsen er tilbage i karantæne, hvor han får følgeskab af Jon Dagur Thorsteinsson. Mustafa Amini, Zach Duncan og Niklas Backman er ude med skader.
Mustapha Bundu er testet positiv for coronavirus, så han spiller heller ikke.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Abu Francis
AGF: Nicolai Poulsen og Jon Dagur Thorsteinsson
Læs også:Fik rødt kort og en smadret næse: Thycohosens karantæne omstødes
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Christensen, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sulemana
AGF (4-3-3): Eskelinen – Diks, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Grønbæk, Hvidt, Blume – Links, Mortensen, Ankersen
Profilen:
Patrick Mortensen skød sig op på siden af Kamil Wilczek og Ronnie Schwartz med sit 17. sæsonmål, da han headede AGF på 4-2 mod FC København. Dermed har AGF-angriberen nettet tre gange i sine to seneste kampe. Det lader til, at Patrick Mortensen har gode muligheder for at lave endnu flere mål i sæsonen. For AGF-angriberen har nemlig nettet i samtlige af sæsonens tre kampe mod netop FC Nordsjælland.
Vidste du, at..:
AGF har vundet alle sæsonens tre kampe mod FC Nordsjælland. 2-1, 1-0 og 3-1.
Dom:
FC Nordsjællands sæson er sådan set overstået, selv om holdet uden tvivl meget gerne vil runde af med point på tavlen.
AGF’erne vil uden tvivl gå benhårdt efter sølvmedaljerne og som i sæsonens tidligere opgør, og opskriften kommer formentlig igen til at stå på fysik og højt pres fra Aarhus-holdet.
Viljen til sejr må antages at være størst hos AGF, der i øjeblikket rider på en succes-bølge, hvor tingene lykkes.
Det kommer til at gå ud over FCN, der må inkassere endnu et nederlag. AGF vinder 2-1 i Farum.
Læs også:Boateng roser Mohammed Kudus: Han minder om Ziyech
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:FCN-træner teaser for nyt stortalent: I skal glæde jer
Læs også:AGF-profil maner til ro: Tænker ikke på sølvmedaljer
Læs også:AGF-boss vil se forsvarsprofil på landsholdet: Han er voldsom for tiden
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
